ريشه مشكلات جامعه دوري از فرهنگ و اخلاق قراني است

قزوين - ايرنا - نماينده ولي فقيه در استان قزوين گفت: ريشه مشكلات موجود در جامعه را بايد در دوري از فرهنگ و اخلاق قراني و كم كاري در ترويج دستورات اين كتاب ارزشمند الهي دانست.

به گزارش ايرنا، آيت‌الله عبدالكريم عابديني در ديدار السابقون (پيشكسوتان عرصه هاي ديني و انقلاب اسلامي) قزوين كه در دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه قزوين برگزار شد، اظهار كرد: بايد جايگاه خود را نسبت به ماه رمضان گذشته مورد بررسي و ارزيابي قرار دهيم و ببينيم حال و هواي استان قزوين در احياي فرهنگ و سبك زندگي قرآني چگونه است و تلاش كنيم تا فاصله موجود را برطرف كنيم.
وي تصريح كرد: بايد ببينيم براي استان و شهر قزوين از رمضان گذشته تاكنون چه قدمي برداشته‌ايم و گزارش مدووني از اقدامات انجام شده از سال‌هاي پيش داشته باشيم تا ببينيم تا چه ميزان در حوزه ترويج فرهنگ قرآني تاثيرگذار بوده‌ايم.
نماينده ولي فقيه در استان قزوين عدم آگاهي از نفاقِ مورد توجه در قرآن را معضل بزرگي در جامعه دانست و يادآور شد: مي‌بينيم منافقي روزي كاملاً آمريكايي مي‌شود و همه را ناراحت مي‌كند و روز ديگر سخنان حزب‌اللهي بر زبان جاري مي‌كند، كه ديگران ظاهرا از او عقب مي‌مانند در حالي كه اگر فرهنگ قرآني در جامعه رواج داشته باشد، شاهد چنين اتفاقاتي نخواهيم بود.
وي با تاكيد بر اينكه هر چه بدي در جامعه مي‌بينيم بخاطر دوري از قرآن است،تاكيد كرد: اگر بي انصافي، گراني، وابستگي به اجانب و مشكلات ديگر در جامعه ديده مي‌شود، بخاطر دوري از قرآن است چرا كه قرآن براي همه اين امور راهكار ارائه كرده است.
آيت‌الله عابديني به آياتي از قرآن در باب عزت مومنان اشاره كرد و گفت: خدا مي‌فرمايد قرار نيست كافران بر مومنان مسللط شوند و اگر اين اتفاق رخ مي‌دهد، بخاطر دوري ما از دستورات دين و عمل نكردن به آن‌هاست.
امام جمعه قزوين رفتارهاي برخي از مسئولان را خلاف فرهنگ قرآني دانست و يادآور شد: متاسفانه وقتي از برخي مسئولان سؤال مي‌كنيم كه چرا فلان آدم را در مسئوليتي قرار داديد، مي‌گويند بر من فشار آوردند در حالي كه چنين رفتاري با الگوهاي ديني و قرآني در تضاد است و جامعه را دچار آسيب مي‌كند.
وي در ادامه تاكيد كرد: موضوع ديگري كه بايد اين روزها به آن توجه كنيم اين است كه ما در نشر معارف اهل بيت (ع) چگونه عمل كرده‌ايم و آيا با آرمان‌هاي قيام امام حسين (ع) و كلام اميرالمؤمنين (ع) در نهج‌البلاغه هماهنگ شده‌ايم؟!
نماينده ولي فقيه در استان قزوين اظهار كرد: بسياري از فرمايشات امام علي (ع) براي همه دوران‌ها كاربرد دارد و مردم آن زمان توانايي درك برخي از سخنان حضرت را نداشتند و بايد اذعان كرد بسياري از سخنان حضرت براي نسل‌هاي آينده كه ما نيز جزوي از آن هستيم، مي‌باشد و بايد ببنيم ما چقدر براي ترويج كلام حضرت كار كرده‌ايم.
آيت‌الله عابديني تصريح كرد: صرف طرح گلايه‌ها از گراني، مصرف كالاهاي خارجي و ساير حوزه‌ها، مشكلات را حل نخواهد كرد بلكه بايد بدانيم اگر ما فرهنگ قرآن و اهل بيت (ع) را ترويج كرديم، مشكلاتمان برطرف خواهند شد.
وي در ادامه با تأكيد بر اينكه بايد در حفظ، تقويت و ارتقاي روحيه انقلابي تلاش كنيم، خاطرنشان كرد: در دوران مبارزات انقلابي و پس از آن اگر روحيه انقلابي نبود، كاري از پيش نمي‌برديم و امروز هم بايد در تقويت و ارتقاي آن بكوشيم و اجازه ندهيم روحيه انقلابي ما آسيب ببيند.
امام جمعه قزوين بر حفظ آرمان‌ها و رهنمودهاي امام و رهبري تاكيد كرد و افزود: اينكه رهبري توليد ملي و اقتصاد مقاومتي را مطرح كردند و اگر با جديت مورد توجه قرار مي‌گرفت و اجرايي مي‌شد،امروز شاهد اين همه مشكلات اقتصادي نبوديم.
آيت‌الله عابديني همچنين بر حفظ ميراث و فرهنگ شهدا تاكيد كرد و گفت: امروز ما مانده‌ايم با ميراث شهدا و نبايد اجازه دهيم اين ميراث آسيب ببيند چرا كه به شهدا قول داديم كه آرمان‌هاي امام و شهدا را حفظ كنيم.
3013