توسعه همكارها با مراكز علمی جهان اهداف دانشگاه صنعتی اصفهان است

اصفهان- ایرنا- رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: بین المللی شدن و توسعه همكاری های علمی با دانشگاه های معتبر جهان از اهداف چشم انداز 1404 این دانشگاه است.

سید محمود مدرس هاشمی روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : ذیل این هدف، دانشگاه صنعتی اصفهان اهداف دیگری را دنبال می كند كه یكی از این اقدام ها برقراری همكاری با یكی از كشورهای پیشرفته در حوزه علم و فناوری بود.
وی بیان كرد: این هدف را سه سال قبل با جدیت دنبال كردیم و توانستیم با دانشگاه های سوئیس كه از كشورهای پیشرفته اروپایی می باشد، ارتباط برقرار كنیم.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: در پی این اقدام، حدود 2 سال قبل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه اصفهان را بعنوان مركز هماهنگ كننده همكاری های علمی ایران با سوئیس انتخاب كرد و این نقطه عطفی برای شتاب بخشیدن به توسعه ارتباط با دانشگاه های سوئیس و اروپا شد.
مدرس هاشمی با اشاره به این كه توسعه همكاری های علمی و ارتباط دانشگاه های ایران با مراكز دانشگاهی و علمی سوئیس بیشتر شد، گفت: یكی از برنامه های ما بعنوان هماهنگ كننده همكاری های علمی ایران و سوئیس برگزاری همایش های مشترك است.
وی اظهارداشت: همكاری دانشگاه صنعتی اصفهان با دانشگاه های سوئیس در زمینه های مختلف
در حال انجام است و در آینده شاهد نتایج این همكاری ها خواهیم بود.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینكه حمل و نقل ریلی از نیازهای مهم كشور است، گفت: برای استفاده از تجربیات دانشمندان سوئیسی و ارائه خلاقیت های دانشجویان و استادان دانشگاه های ایران، همایش بین المللی در حوزه حمل و نقل ریلی را 12 اردیبهشت با حضور دانشمندان و كارشناسان سوئیسی در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار كردیم.
وی اضافه كرد : پس از 2 سال فعالیت توانستیم این همایش بین المللی را برگزار كنیم.
مدرس هاشمی ادامه داد: در بخش تحقیقات فیزیك با آزمایشگاه سرن ارتباط برقرار كرده ایم و مذاكرات اولیه برای عضویت در این آزمایشگاه را آغاز كرده ایم.
سرن (CERN) یا سازمان اروپایی پژوهش‌ های هسته‌ ای، بزرگ‌ترین آزمایشگاه فیزیك ذره ‌ای جهان است كه در سال 1954 میلادی در بخش شمال‌ شرقی شهر ژنو در كشور سوئیس در مجاورت مرز فرانسه ایجاد شد و در حال حاضر 20 كشور اروپایی عضو این سازمان هستند.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان كه میز همكاری های علمی ایران و سوئیس در آن قرار دارد، اضافه كرد: میز سوئیس در دانشگاه صنعتی اصفهان همكاری های خود را با دانشگاههای سوئیس در حوزه های دیگر از جمله در بخش های آب و محیط زیست آغاز كرده است و در این راستا اوخر خرداد 15 نفر از اساتید دانشگاههای كشور برای شركت در همایش فناوری محیط زیست كه به میزبانی یكی از دانشگاههای سوئیس برگزار می شود، به این كشور سفر خواهند كرد.
دانشگاه صنعتی اصفهان در سال 2017 میلادی همكاری های پژوهشی را با دانشگاه های ETH و EPFL و UZH سوئیس آغاز كرد.
در پی همكاری های پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان با دانشگاه های سوئیس، مركز همكاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه صنعتی اصفهان را به عنوان مرجع ملی در برقراری ارتباط با كشور سوئیس (Swiss National Contact Point) به دانشگاه های ایران معرفی كرد.
دانشگاه صنعتی اصفهان حدود 10 هزار دانشجو، 500 عضو هیات علمی، 13 دانشكده و هشت پژوهشكده دارد و به عنوان یكی از دانشگاه های برتر كشور مطرح است.
2093/6026/