امسال یك میلیون روستایی از شبكه مدرن آب برخوردار می شوند

ارومیه- ایرنا- مدیرعامل آب و فاضلاب كشور گفت: پنج میلیون و 200 هزار روستایی از زمان آغاز بكار دولت تدبیر و امید تحت پوشش شبكه مدرن آب قرار گرفته اند و تا پایان سال جاری نیز یك میلیون نفر به آنان اضافه می شود.

به گزارش ایرنا «حمیدرضا جانباز» روز یكشنبه در بازدید از طرح های آب و فاضلاب شهری و روستایی سلماس افزود: در زمان حاضر و بر اساس تعریف بین المللی، میزان بهره مندی جمعیت روستایی كشور از آب شرب سالم بیش از 90 درصد است.
وی پیش از این نیز با اشاره به گسترش شبكه آب و فاضلاب طی سال های اخیر گفته بود كه 30 درصد طرح های شبكه جمع آوری فاضلاب كشور معادل 1.2 میلیون مترمكعب در دولت تدبیر و امید اجرا شده است.

** بهره مندی قابل توجه روستاییان آذربایجان غربی از آب شرب
مدیرعامل آب و فاضلاب كشور به اقدامات مناسب شركت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی در راستای بهره مندی بیش از پیش مردم از خدمات این شركت نیز اشاره كرد و اظهار داشت: این امر با شاخص بالای برخورداری و بهره مندی روستاییان این استان از آب شرب مطمئن و باكیفیت تایید می شود.
وی اضافه كرد: یكهزار و 926 روستا با جمعیتی بالغ بر 975 هزار نفر از مجموع 2 هزار و 838 روستای آذربایجان غربی تحت پوشش مستقیم شركت آب و فاضلاب روستایی قرار دارد.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب كشور در خصوص آبرسانی به روستاهای سلماس نیز اظهار داشت: فعالیت های صورت گرفته برای آبرسانی به روستاهای این شهرستان رضایت بخش بوده و برای مابقی روستاهای غیربرخوردار نیز برنامه ریزی های مدون صورت گرفته است.
جانباز گفت: همه روستاهای مسیر سد «زولا» با برنامه ریزی های انجام شده از آب شرب سالم، بهداشتی و مطمئن برخوردار می شوند.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی نیز در این بازدید با ارائه گزارشی از وضعیت استان افزود: در سال گذشته 850 میلیارد ریال از منابع مختلف برای اجرای طرح های آبرسانی به روستاهای استان به تصویب رسید كه بیش از 550 میلیارد ریال از آن تخصیص یافت.
علیرضا رضوی اضافه كرد: همچنین 117 روستای درگیر با مشكل كیفیت آب در آذربایجان غربی شناسایی و مشكل 53 روستا رفع شده است.
وی بیان كرد: برای رفع مشكل روستاهای باقیمانده نیز یكهزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
به گزارش ایرنا در حال حاضر بیش از 75 درصد جمعیت روستایی كشور از آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند هستند.
8137/3072