آثار نامطلوب توفان گرد و خاك بر مراتع ندوشن - احمد جعفری*

یزد - ایرنا - توفان همراه با گرد و خاك از جمله چالش های زیست محیطی در شهر كهن و تاریخی ندوشن شهرستان میبد است كه عموما شهروندان همه ساله در ماه های اسفند، فروردین و اردیبهشت با آن دست و پنجه نرم می كنند.

به گزارش ایرنا، این میهمان ناخوانده هر از گاهی با مختل كردن زندگی روزمره مردم، خسارت هایی را به بخش های مختلف وارد می كند.
با توجه به اینكه بخش ندوشن قطب دامداری استان یزد است؛ توفان همواره زیان هایی را به بخش كشاورزی، دامداری و مراتع منطقه وارد می كند و به گفته كارشناسان علاوه بر آن سبب از بین رفتن پوشش گیاهی، گرد و غبار حاصل از آن موجب آلودگی پوشش گیاهی عرصه های طبیعی می شود.
این در حالی است كه مراتع ندوشن از پوشش گیاهی بالایی برخوردار هست و گونه های مختلف گیاهان دارویی از جمله زیره سیاه، آنغوزه، آویشن، رازیانه، خارشتر، پونه، زرشك كوهی، اسفند، شیرین بیان، گون، ختمی، چای وحشی، بابونه و غیره در آن می روید.
همچنین بر اساس نظریه پزشكی، گرد و خاك حاصل از تند باد و توفان موجب بروز بسیاری از بیماری ها به خصوص آسم و آلرژی، عفونت دستگاه تنفسی، ریوی و اختلال تنفسی، مشكل قلبی و غیره در انسان می شود و تاثیر سوئی بر سلامتی انسان و بروز بیماری‌ها دارد.
توفان و تند باد در ندوشن به تازگی بیش از آنكه مشكل موقتی باشد به معضلی تبدیل شد، لازم است برای عبور از این بحران زیست محیطی، از سوی متولیان امر چاره ای اندیشیده شود.
با توجه به قرار گرفتن ندوشن در میان دره ، كوه، عرصه های بیابانی و مسطح بودن بخشی هایی از منطقه مشرف به شهر و وجود تپه های شنی و ماسه ای در منطقه بالادست و وارد آمدن خسارت به منازل اقدام اساسی در این زمینه ضروری است.
به گفته شماری از مردم ندوشن باید تدابیر لازم برای مهار و یا كاهش خسارت ناشی از توفان از سوی مسئولان اتخاذ شود و برخی كارشناسان نیز معتقدند می توان با اقداماتی از جمله ایجاد نوار سبز و گسترش پوشش گیاهی در اراضی شنی و ماسه ای منطقه تا حدود زیادی این خسارت ها را كاهش داد.
با توجه به اقلیم این منطقه كویری، خشك و بیابانی بودن آن، ندوشن در معرض بادهای موسمی و توفان هایی از سمت شمال غرب به جنوب شرق از اصفهان به سمت استان كرمان قرار دارد.
ندوشن با بیش از پنج هزار نفر جمعیت در 80 كیلومتری شمال غرب مركز استان یزد قرار دارد.
6198/ 2047/