اردوغان:هزاران كودك یمنی درجنگ كثیف قربانی می شوند

تهران - ایرنا - «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری تركیه شنبه شب با انتقاد شدید از ائتلاف عربی به سركردگی عربستان در جنگ علیه یمن و عدم توقف حملات آنها در ماه مبارك رمضان گفت: هزاران كودك بی گناه یمنی در نتیجه یك جنگ كثیف، قربانی گرسنگی و قحطی می شوند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی تركیه، اردوغان این سخنان را در یك مراسم افطار در استانبول بیان كرد.
رئیس جمهوری تركیه تصریح كرد: طبق عادت هرساله در ماه مبارك، دشمنان انسانیت و اسلام تلاش می كنند، فضای این ماه مبارك را مكدر كنند.
وی به تحولات اخیر در نوار غزه و حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی در این باریكه اشاره كرد و افزود: قدرت اسرائیل وام دار سكوت مجامع بین المللی است و برای آن كه جهانیان از ماهیت اقداماتش آگاه نشوند، رسانه ها و گروه های امدادی را مورد هدف قرار می دهد.
رئیس جمهوری تركیه گفت، اسرائیل بر این باور است كه با حمله به سازمان های امدادی و با تحمیل گرسنگی و فقر به فلسطینی ها، می تواند به آنان درس فراموش نشدنی بدهد.
وی با اشاره به مشكلات جهان اسلام افزود: از لیبی گرفته تا روهینگیا، سومالی، افغانستان و عراق همگی گرفتار جنگ و مشكلات هستند.
اردوغان در ادامه در مورد برگزار نشدن دادگاه عادلانه عاملان قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی، اظهار كرد: عربستان با اعزام 11 مسئول (امنیتی) به تركیه دست به یك جنایت بزرگ زد، افرادی كه بعدها مشخص شد تعداد آنها 25 نفر بوده است.
وی گفت: عربستان درخصوص مسئولانی كه به تركیه فرستاده بود، تاكنون سخن و موضعی نگرفته است، آنها به ما گفتند كه نگران نباشید، ما آنچه لازم باشد، انجام خواهیم داد.
اردوغان خطاب به عربستان افزود: پرونده خاشقچی مشكل ما نیست، بلكه این مشكل شما عربستان است، چرا كه این شما بودید كه افرادی را به تركیه فرستادید تا دست به این جنایت بزنند.
وی گفت: شما یك اقدام بسیار ساده در قبال این افراد كه دست به جنایت زده اند، انجام ندادید، عدالتتان كجاست؟
خاشقچی دوم اكتبر (10 مهرماه) در استانبول تركیه وارد كنسولگری عربستان شد و در آنجا به قتل رسید. ریاض پس از 18 روز به این قتل اعتراف كرد.
دادستان كل عربستان در نوامبر (آبان/ آذرماه) گذشته بدون اشاره به جزئیات پرونده خاشقچی اعتراف كرد كه آمر قتل خاشقچی، رئیس تیم مذاكره كننده با او بوده است.
قتل خاشقچی مهر تاییدی بر اقدامات ضد حقوق بشری عربستان بود كه همواره سازمان های حقوق بشری در گزارش های متعدد خواستار توجه جامعه جهانی به آن بودند.
اردوغان در بخش دیگری از سخنانش، انتقاداتش در پرونده خاشقچی را متوجه اتحادیه اروپا كرد و گفت: صداقت كشورهای غربی در پرونده این روزنامه نگار نمره قبولی نگرفت.
وی ادامه داد: اتحادیه اروپا كه به حزب عدالت و توسعه خرده می گیرد، نه تنها هیچ سخنی در مورد دادگاه های كودتا در مصر نمی كند، بلكه اعضای آن دعوت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر را قبول می كنند و با وی بر سر یك میز می نشینند.
اردوغان موضع اروپا در قبال كشته شدن خاشقچی و اقدامات تروریستی در مساجد نیوزیلند را متناقض دانست.
دو مسجد نور و «نوورد» نیوزیلند در 15 مارس (24 اسفند) هدف حمله «برنتون تارانت» تروریست 28ساله استرالیایی قرار گرفت كه در نتیجه 51 نمازگزار كشته و 48 نفر دیگر زخمی شدند.
شبس**9363**1613