فشارهای دشمنان جنگ بی سابقه در تاریخ انقلاب اسلامی است

تهران - ایرنا- رئیس جمهوری فشارهای سیاسی و اقتصادی دشمنان علیه ایران اسلامی را یك جنگ تمام عیار و بی سابقه در تاریخ انقلاب اسلامی خواند و تاكید كرد كه در چنین فضایی باید همه نیروهای انقلاب متحد باشند و دست در دست یكدیگر بدهند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی شامگاه شنبه در دیدار صمیمی با جمعی از فعالان سیاسی اظهار كرد: امروز نمی‌توان گفت كه شرایط از دوران جنگ تحمیلی بهتر یا بدتر است اما ما در زمان جنگ مشكل بانك، فروش نفت و واردات و صادرات نداشتیم و تنها تحریم ما، تحریم خرید سلاح بود.
رئیس جمهوری با اشاره به محدودیت هایی كه دشمنان برای فعالیت های بانكی كشور ایجاد كرده اند و هزینه های اضافی كه این تحریم های بانكی بر نقل و انتقالات مالی كشور تحمیل كرده است، گفت: این مشكلات در حوزه های فروش نفت، محصولات پتروشیمی، فولاد و كشاورزی نیز اثرگذار است.
دكتر روحانی خطاب به فعالان سیاسی حاضر در این نشست و با ارائه یك گزارش آماری از وضعیت جاری در عرصه های مختلف اقتصادی، افزود: شما كه شخصیت‌های سیاسی هستید و در مجلس و پست های دیگر بوده و با مسائل سیاسی كشور آشنایید، باید واقعیت های امروز را بدانید و برای رسیدن به بهترین و كم هزینه ترین راه حل ها همفكری كنید.
رئیس جمهوری اظهار كرد: در جنگ تحمیلی تقریباً مردم اتفاق نظر داشتند كه دولت مقصر مشكلات نیست، بلكه صدام به كشور تجاوز و جنگ را آغاز كرده بود و چون مردم در این زمینه اتفاق نظر داشتند، شرایط نه ایده‌آل بلكه نسبتاً خوب بود و مردم برای حل مشكلات كمك می‌كردند. امروز هم باید با همان اتفاق نظر و ایجاد همدلی و وفاق شرایط را اداره كنیم و تسلیم نشویم.
دكتر روحانی تصریح كرد: تسلیم شدن با فرهنگ و دین ما سازگار نیست و مردم آن را نمی‌پذیرند، لذا نباید تسلیم بشویم و باید راه‌حل ها را پیدا كنیم و در این زمینه البته مهم است كه چه مقدار از راه‌حل‌ها در اختیار دولت قرار دارد.
رئیس جمهوری گفت: وقتی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود باید از طرف دیگر بررسی شود كه دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سوال دارای اختیار بوده است به طور مثال اگر در خصوص سیاست خارجی، فرهنگ و یا فضای مجازی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم كه دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس جمهور از دولت مطالبه داشت.
دكتر روحانی با تأكید بر اینكه مردم اساس انقلاب بوده و همه پیروزی‌های ما بخاطر حضور مردم است، تصریح كرد: بدون حضور مردم حتی یك روز هم امكان اداره كشور وجود ندارد، لذا باید شرایط را برای حضور فعالتر مردم فراهم آوریم و مردم را راضی نگه داریم.
رئیس جمهوری با اشاره به سخن یكی از فعالان سیاسی كه مشكل مردم را صرفاً اقتصادی توصیف كرد، گفت: مردم مشكل اقتصادی هم دارند، اما تنها مشكل آنها اقتصادی نیست؛ لذا همه جوانب را باید مورد توجه قرار دهیم.
دكتر روحانی خاطر نشان كرد: در جلساتی كه بین احزاب و گروه‌های مختلف تشكیل می‌شود، مهم این است كه بتوان به تصمیمی رسید كه مردم از شنیدن آن خوشحال شوند و احساس كنند كه در این جلسه یك گام مهم به پیش برداشته شده است.
رئیس جمهوری افزود: اگر مردم احساس كنند كه گروه‌ها و دستگاه‌های مختلف به هم نزدیك شده و با هم همدلی و هم‌افزایی دارند، خوشحال و امیدوارتر خواهند بود اما زمانی كه می‌بینند به طور مثال دولت برای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی اقدامی انجام داده و مجلس آن را رد می‌كند، بی‌تردید مردم دچار نگرانی می‌شوند.
دكتر روحانی خاطر نشان كرد: مردم از اینكه بین دستگاه ها و قوای مختلف فاصله وجود داشته باشد به هیچ عنوان خوشحال نمی‌شوند.
رئیس جمهوری گفت: وقتی به عنوان دولت لایحه‌ای را با قید فوریت در خصوص ایجاد وزارت بازرگانی به مجلس ارائه می‌كنیم و از مجلس تقاضا می‌كنیم كه وزارتی به عنوان وزارت بازرگانی تشكیل شود انتظار این است كه مجلس نیز با آن همراهی كند، چرا كه در شرایط امروز كشور با توجه به ادغام غیراصولی كه در تجمیع چندین وزارتخانه در وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد، بدون وزارت بازرگانی نمی‌شود اوضاع تجاری كشور را سر و سامان داد.
دكتر روحانی تصریح كرد: امروز در شرایط سختی قرار داریم، اما در عین حال ناامید نیستم و به آینده بسیار امیدوارم و معتقدم می‌توانیم از این شرایط سخت عبور كنیم به شرط آنكه با هم باشیم و دست در دست یكدیگر بگذاریم.
رئیس جمهوری اظهار كرد: انتخاباتی كه در پایان امسال برگزار خواهد شد می‌تواند نماد وحدت و اتحاد باشد، اگر چنانچه با هم مهربان بوده و با همدلی و روحیه برادری در كنار یكدیگر گام برداریم و چنانچه یك دستگاه و اتاق برای انتخابات تصمیم نگیرد، می‌توانیم شرایط خوبی را داشته باشیم.
دكتر روحانی تأكید كرد: اگر در كنار هم بودیم و به این موضوع رسیدیم كه هیچ تفكر و جناحی را نمی‌توان حذف كرد، می‌توانیم از مشكلات عبور كنیم.
رئیس جمهوری همچنین نسبت به تداوم برگزاری چنین نشست‌هایی در آینده، اظهار امیدواری كرد.
پیش از سخنان رئیس جمهوری، تعدادی از فعالان سیاسی حاضر در نشست صمیمی با رئیس جمهوری به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در رابطه با مسایل و مشكلات كشور پرداخته و پیشنهادهای خود را برای مقابله با مشكلات و بحران اقتصادی بیان كردند.
ضرورت اتحاد، همدلی و وفاق و استفاده از همه ظرفیت‌های نظام برای حل مشكلات كشور، ضرورت كاهش وابستگی به نفت در اقتصاد، تقویت اصول انقلاب و استفاده از ظرفیت همدلی مردم برای حل مشكلات كشور، رعایت ارزش‌های دینی، تقویت ارتباط دولت با احزاب و گروه‌های سیاسی، انعكاس خدمات دولت به جامعه با تقویت حوزه رسانه‌ای دولت، مهار نقدینگی به عنوان مشكل اصلی اقتصاد كشور، اصلاح نظام بانكی، ضرورت اصلاح قیمت‌های انرژی، تقویت رابطه مجلس و دولت، مهار تورم و بهبود وضعیت معیشت مردم از جمله محورهای مورد اشاره از سوی فعالان سیاسی بود.
شبس**1613