۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۹
کد خبر: 83310602
۰ نفر
ناكامی داوطلبان مستقل برای نامزدی شهرداری ساری

ساری - ایرنا - شورای اسلامی شهر ساری در حالی امروز شنبه انتخاب شهردار این شهر را پس از رفتن مهدی عبوری به وزارت راه و شهرسازی در دستور كار قرار داده است كه از 9 نفر داوطلب نامزدی تنها 2 نفر موفق شدند با ارائه مدارك ثابت كنند كه حایز شرایط لازم هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، شورای 9 نفره شهر ساری پس از آن كه عبوری اواخر اسفند ماه پارسال از سمتش استعفا داد و حكمش را به عنوان معاون وزیر راه و شهرسازی در اواخر فروردین ماه امسال تحویل گرفت ، هم اكنون به مرحله انتخاب شهردار جدید رسیده اند.
عبوری به مدت بیش از 80 ماه شهردار ساری بود و پس از رفتن او هم شورای شهر ساری عبدالحمید فرزانه معاون وی را به عنوان سرپرست انتخاب كرد.
سخنگوی شورای اسلامی شهر ساری در نشست امروز شورا گفت كه در مجموع 9 نفر نامزد در اختیار گرفتن پست شهرداری شدند كه در این میان فقط 2 نفر موفق شدند با پشت سر گذاشتن مراحل اولیه به مرحله ارائه برنامه برسند.
قاسم قاسمی اسامی داوطلب نامزدی را كوروش یوسفی ساداتی ، علی ایمانی ، مرتضی عرب صاحبی ، عبدالحمید فرزانه كناری ، كمال زارعی، محراب رئیسیان، شیرزاد یزدانی، امین یاوری و سیده معصومه علوی اعلام كرد.
وی گفت كه به جز فرزانه و یوسفی هیچ یك از افراد دیگر نتوانستند مداركی مستدل ارائه دهند و در نتیجه حائز شرایط نشدند.
عبدالحمید فرزانه سرپرست كنونی شهرداری ساری و كوروش یوسفی هم عضو شورای اسلامی این شهر است .
قاسمی البته تاكید كرد كه مدارك تمامی این افراد بر اساس قانون و آیین نامه ها بررسی و نتیجه به امضای اعضای شورای شهر رسید.
بر اساس تصمیم شورا قرار شد در نشست امروز كوروش یوسفی و عبدالحمید فرزانه برنامه های خود را برای شهرداری ساری اعلام كنند، ولی اختلاف نظر میان اعضا بر سر خط خوردن نام تمامی نامزدهای خارج از شورا و شهرداری و احتمال ایجاد شائبه سبب شد تا نشست انتخاب شهردار به جلسه بعدی موكول شود.
**

علی اكبرذلیكانی نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری در این نشست با اشاره به اینكه موضوع انتخاب شهردار ساری برای این شهر بسیار مهم است ، گفت : باید فرصت ارائه برنامه‌ها به نامزدهای شهرداری ساری باید داده شود.
وی افزود : اینكه تنها با توجه كردن به مدرك و خط كش قانون گذاشتن افراد را حذف كنند باعث می شود كه نزد افكار عمومی زیر سئوال برویم چرا كه به نامزدها فرصت ندادیم كه برنامه های خود را ارائه كنند.
زلیكانی گفت : این كه فردی با سابقه خوب نامزد سمت شهرداری شده و رد شود و بعد به صورت پیامكی گلایه كند كه چگونه شورا بدون شنیدن برنامه هایش او را رد كرده ، شایسته شان شورا اسلامی نیست.
وی افزود : همچنین در انتخاب شهردار اگر قرار باشد برداشت های شخصی از قانون ملاك قرار گیرد و همین را هم اجرا كنیم ، مساله دار است و باید در این زمینه تجدید نظر كرد.
این عضو شورای شهر ساری گفت : برداشت‌های شخصی نباید ملاك انتخاب شهردار باشد و قانون و آیین نامه همه موارد را در انتخاب شهردار لحاظ كرده است كه باید فرصت بیشتری به اعضای شورا برای بررسی برنامه‌ها و عملكرد نامزدهای پست شهردار داده شود.
اسفندیار عشوری كه تا پیش از این از او به عنوان یكی از نامزدهای اصلی شهرداری ساری یاد می شد ، در این نشست گفت : شرایط احراز پست شهرداری را قانون تعیین می‌كند و آیین نامه ملاك نیست.
وی افزود : اختیارات را وزارت كشور به شورای اسلامی شهر برای انتخاب شهردار داده است.
** منع قانونی 2 نامزد
فرامرز نقیبی دیگر عضو شورای اسلامی شهر ساری نیز گفت: مغایرت های قانونی در انتخاب 2 گزینه نهایی برای پست شهرداری وجود دارد كه حتما باید در نظر گرفته شود.
وی با اعلام این كه مغایرت هایی هم در زمینه سابقه مدیریتی و مدرك تحصیلی وجود دارد ، ادامه داد: شورای شهر مرجع قانونی برای تایید صلاحیت ها در این زمینه نیست و باید وزارت كشور در این زمینه اظهار نظر كند تا مغایرت ها برطرف شود.
این عضو شورای اسلامی شهر ساری گفت : انتخاب شهرداری ساری ، مركز استان مازندران از حساسیت ویژه ای برخوردار است و نباید در این زمینه با عجله تصمیم گیری كرد.
وی ادامه داد: از نظر من 2 نامزد نهایی نمی توانند شهردار شوند و منع قانونی دارند.
نقیبی گفت: برای اینكه درگیر دور باطل نشویم و قبل از اقدام به انتخاب شهردار ، مدارك این 2 نفر را به وزارت كشور ارسال و در صورت تایید این نهاد اقدام به رای گیری بكنیم.
در این جلسه مقرر شد تا علاوه بر ارسال مدارك 2 نامزد نهایی به وزارت كشور برای بررسی مدارك، دیگر نامزدها در صورت تمایل برای ارائه برنامه های خود به شورای شهر مراجعه كنند.
جلسه انتخاب شهردار ساری پس از حدود 2 ساعت بدون این كه به نتیجه خاصی برسد و تنها با ارائه برنامه توسط فرزانه و یوسفی به پایان رسید و قرار شد موضوع در نشست بعدی شورا پی گرفته شود.
رئیس شورای اسلامی شهر ساری نیز در آغاز نشست امروز گزارشی از چگونگی فراخوان برای اعلام نامزدی شهرداری ساری ارائه كرد و گفت : بر اساس آیین نامه، شورای شهر ساری اطلاعیه ای مبنی بر اعلام كاندیداتوری افراد برای احراز پست شهرداری صادر كرد.
مسعود مدینه افزود: پس از صدور این اطلاعیه تا زمان مهلت قانونی 14 اردیبهشت امسال 9 نفر نامزدی خود را برای این سمت اعلام كردند كه پنج نفر اعضای هیات رئیسه شورا پس از بررسی مدارك، 2 نفر را واجد شرایط احراز این سمت براساس قوانین و آیین نامه ها مشخص كرد.
2096/1899