۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰
کد خبر 83310511
۰ نفر
افطار با طعم اكران

تهران - ایرنا - همزمان با فرارسیدن ماه رمضان، دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم «عمار» مجموعه‌ای از آثار را برای اكران در این ماه مبارك ارائه كرد.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا، همزمان با فرارسیدن ماه رمضان دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم «عمار» مجموعه‌ای از فیلم‌های مناسب اكران در این ماه مبارك را ارائه كرد.
این مجموعه فیلم‌ها شامل آثار منتخب مستند و داستانی ادوار مختلف این جشنواره هستند و فیلم‌هایی مانند «غریبه در میغان»، «تیهو»، «راننده»، «همدم» «بازگشت»، «یك واقعه» و … از جمله آثار این مجموعه است.
مستند «غریبه در میغان» در زمان 49 دقیقه و به كارگردانی امیر پژمان حبیبیان روایتگر ماجرای زندگی طلبه شهید مجید سلمانیان است كه به عنوان مبلغ و پیشنماز وارد روستای میغان می‌شود و با تلاش شبانه روزی اكثر جوانان روستا را جذب مسجد می‌كند و محبوب دل اهالی می‌شود اما این مساله باب میل بعضی‌ها نیست و...
«تیهو» به كارگردانی سیدصدرالدین فردوسی از آثار هفتمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» است كه جزو نامزدهای دریافت فانوس این جشنواره در بخش داستانی هم بوده است.
«تیهو» اثری كوتاه درباره «امر به‌معروف و نهی از منكر» است و تردیدها و كشمكش‌های درونیِ جوانی را روایت می‌كند كه در ماه رمضان با یك فرد روزه‌خوار مواجه می‌شود.
«راننده» دیگر اثر داستانی جشنواره «عمار» برای اكران در ماه مبارك رمضان است. این فیلم داستانی 15 دقیقه‌ای به كارگردانی سیدسجاد قافله‌باشی، داستان راننده‌ای است كه مسافرانش راز دلشان را با او مطرح می‌كنند.
فیلم كوتاه «با جماعت» اثر بعدی فیلم‌های مناسبتی «عمار» است، این اثر 5 دقیقه‌ای به كارگردانی هادی نادری به اهمیت نماز جماعت می‌پردازد.
«صف»، فیلم كوتاهی به كارگردانی اسماعیل عظیمی اثر بعدی این مجموعه فیلم مناسبتی است كه با الهام از یك حدیث، اهمیت نماز جماعت را تصویر می‌كند.
«فصل سیب» مستندی 25 دقیقه‌ای به كارگردانی امیر مهریزدان، درباره امام جماعت مسجد صاحب الزمان محله افسریه تهران است كه با فعالیت گسترده خود تأثیر قابل توجهی در محل و نمازگزاران گذاشته است.
نماهنگ «شكر» دیگر اثری است كه به كارگردانی محمد حسین بوشهری به مناسبت ماه مبارك رمضان و با موضوع عبودیت و تشكر از نعمات فراوان الهی در سال 1396 تولید و منتشر شده است.
فیلم داستانی «وانت» به كارگردانی محمود جمشیدی برخوردها و واكنش‌های افراد مختلف برای تذكر دادن به یك راننده وانت كه در قسمتی از خیابان و در ملاءعام در حال روزه خواری است را برای مخاطبان به تصویر كشیده است.
«چشمه مطهر» دیگر فیلم داستانی مناسبتی «عمار» است كه به كارگردانی مجید بهجت، ساخته شده است. این فیلم داستانی كوتاه با موضوع نماز و اثرات آن ساخته شده است.
پویانمایی «تسخیر لانه» به كارگردانی مجید آسودگان درباره تحصن كاركنان ثبت‌اسناد كشور برای اعتراض به تحریم اقتصادی بود و رفته‌رفته تبدیل به حركت سراسری روزه سیاسی می‌شود. این اثر در پایان از مخاطبان درخواست می‌كند كه چنین خاطراتی را با امكانات خود به تصویر بكشند.
«به نظرت قیامتی وجود داره؟» دیگر كلیپ مناسبتی «عمار» بوده كه به كارگردانی علی شیرزادیان و توسط گروه كبریت مدیا ساخته شده است و در آن سازندگان آن به خیابان‌های شهر می‌روند و از مردم می‌پرسند كه به قیامت اعتقاد داری؟
مستند «همدم» در زمان 22 دقیقه به كارگردانی امیر منیری روایتی از دختران جوانی است كه دیگر به دنبال مقصر كارتن خواب‌ها نیستند و خودشان برای كمك به آنها دست به كار می‌شوند است.
فیلم داستانی «همسایه» به كارگردانی محمد علیزاده فرد روایت ماجرای اسباب كشی علی و همسرش به منزل جدیدشان است كه علی بی احتیاطی می‌كند و كارتنی از پنجره به پایین می‌افتد و....
«تكلیف» دیگر فیلم داستانی مناسبتی «عمار» است كه به كارگردانی رضا شرفی دیگر اثر این مجموعه است. این فیلم كوتاه، داستان دختربچه‌ای را روایت می‌كند كه تازه به سن تكلیف رسیده و در اتوبوس بین شهری با پدرش در حال مسافرت است و از طرف دیگر، نمازش در حال قضا شدن است.
فیلم داستانی «زمزمه محبت» به كارگردانی سمانه عباس پور داستان كودك و پیرزنی است كه مدتی است پیرزن دچار بیماری آلزایمر شده است و هنگام خواندن نماز ناگهان سوره از یاد او می‌رود و در نهایت كودك كمك می‌كند تا سوره را به یاد بیاورد و نمازش را كامل كند.
مستند «بازگشت» در زمان 39 دقیقه به كارگردانی محمدصادق مبینی، ساخته شده است. این مستند روایتگر ماجرای زندگی رسول كریمی پسری پرجنب‌وجوش و به قول دوستانش، اهل دعواست؛ از همان‌ها كه زیر بار حرف زور نمی‌روند. از شوخی با معلم سر كلاس تا شكستن شیشه خانه همسایه از برخی شیطنت‌های رسول است اما این‌همه بازیگوشی، گره می‌خورد با شركت در كلاس‌های مسجد كه توسط حسن‌آقا اداره می‌شود. این آشنایی و پیگیری بی‌حد رسول برای به‌كارگیری آموزه‌هایش، او را در مسیری قرار می‌دهد كه انتهای آن به شب بیست‌وسوم ماه مبارك رمضان سال 1368 می‌رسد.
فراهنگ**9246**