۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۲
کد خبر: 83310476
۰ نفر
تدوین چارچوب تحلیل سناریوهای بكارگیری رمزارزها در كشور

تهران- ایرنا- پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال نهایی سازی چارچوب تحلیل سناریوهای بكارگیری رمزارزها در كشور است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به گفته مجری فعالیت محوری زنجیره بلوكی پژوهشگاه، پژوهشكده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همكاری پژوهشكده سیاست­ پژوهی و مطالعات راهبردی نسبت به تدوین چارچوب تحلیل سناریو­های بكارگیری رمز­ارزها در كشور اقدام كرده است.
ابوذر عرب­سرخی افزود: این پژوهشگاه به عنوان بازوی مشاور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و یكی از مراكز تحقیقاتی برتر كشور، سند حاضر را به­عنوان یك ساختار پشتیبان تصمیم و راهنمایی مفید برای توسعه یا بكارگیری انواع مختلف رمزارزها در كشور تهیه و تدوین كرده است.
وی خاطرنشان كرد: هدف از تدوین این سند، كمك به سیاست­گذاران و تصمیم­سازان حاكمیتی و دولتی جهت اتخاذ تصمیم بهینه برای انتخاب سناریوی مناسب پیرامون توسعه یا بكارگیری رمز­ارزها در كشور است. این سند، قابلیت بهره­برداری در سطح نهادهای مختلف از جمله شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی فضای مجازی، بانك مركزی، شورای عالی پول و اعتبار و سایر مراجع ذیصلاح را داراست.
عرب­سرخی بیان داشت: سند حاضر با بهره­گیری از تجارب منتشرشده در 17 كشور از سراسر جهان در حوزه رمزارزها، تعداد 10 بررسی موردی پیرامون رمزارزهای توسعه داده شده، مطالعه تعداد بیش از 50 مقاله معتبر یا سند مرجع در حوزه رمزارزها و همچنین جلب مشاركت و اخذ نظرات خبرگان دانشگاهی و بخش خصوصی تدوین و ارائه شده است.
وی اعلام كرد: در این بررسی از تخصص­های سیاست‌پژوهی، اقتصادسنجی، توسعه فنی و مهندسی، تحلیل­های امنیتی، تجاری و زیرساختی موجود در گروه­های پژوهشی چهار پژوهشكده این پژوهشگاه استفاده شده است.
** ی فعالیت محوری زنجیره بلوكی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: طی نیمه دوم سال 1396 و نیز سال 1397، پژوهشگاه پذیرای بیش از پنجاه طرح پیشنهادی در زمینه سناریوهای مختلف بكارگیری یا توسعه رمزارز در كشور، بخش صنعت و سازمان با رویكردهای متفاوت بوده ­است. در این راستا نیز جلسات متعددی جهت ارائه طرح­ها از طرف پیشنهاددهندگان و ارزیابی آنها از طرف تیم­های تخصصی پژوهشگاه برگزار شده است. این امر موجب انباشت دانش تخصصی در بدنه پژوهشی مجموعه شده كه مجموعه این موارد و تجارب در قالب سند پیشنهادی اعمال شده ­است.
وی تاكید كرد: در تدوین سند حاضر، مجموعه اسناد بالادستی و الزامات حاكمیتی منتشر شده مورد مطالعه قرار گرفته و تلاش شده كه تا حد امكان آسیب­پذیری­ها و چالش­های آن­ها پوشش داده شود و
درهماین راستا پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درنظر دارد تا ضمن هم­فكری و ارائه مشاوره به ذینفعان حاكمیتی در این حوزه، در قالب یك فراخوان عمومی سند مربوطه را در معرض نقد و بررسی كارشناسان و خبرگان این حوزه قرار دهد كه تاریخ این فراخوان متعاقبا اعلام خواهد شد.
علمی**9207** 1055