جهانگیری: هیات دولت به جبران خسارات آتش سوزی بازار تبریز كمك می كند

تبریز- ایرنا- معاون اول رئیس جمهوری در تماس تلفنی با استاندار آذربایجان شرقی، در جریان ابعاد مختلف حادثه آتش‌سوزی در بازار تاریخی تبریز و خسارات این حادثه قرار گرفت و آمادگی دولت را برای كمك به جبران خسارات ناشی از این حادثه اعلام كرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، معاون اول رئیس جمهور در این تماس ضمن ابراز همدردی با خسارت‌دیدگان این حادثه، از سرعت عمل نیروهای آتش‌نشانی و امدادی و هماهنگی دستگاه‌ها در مدیریت مطلوب عملیات قدردانی كرد.
اسحاق جهانگیری همچنین اظهار داشت: هیأت دولت، مساعدت لازم در خصوص تأمین هزینه‌های مرمت بازار تاریخی تبریز، ابنیه و مغازه‌های آسیب‌دیده را پیگیری می كند.
استاندار آذربایجان شرقی نیز در این تماس تلفنی گزارشی از عملیات نیروهای امدادی برای مقابله با حادثه آتش‌سوزی در بازار تبریز ارائه كرد و گفت: خوشبختانه با اقدام به‌موقع نیروهای امدادی، این آتش‌سوزی در كمتر از چهار ساعت مهار شد.
محمدرضا پورمحمدی افزود: در این حادثه بیش از 120 مغازه دچار آسیب شدند كه 90 مغازه تحت پوشش بیمه قرار دارند و با پیگیری‌های انجام شده مقرر شده است كه تمامی خسارات این واحدها از سوی شركت‌های بیمه جبران شود.
وی اظهار داشت: برای ادامه فعالیت این واحدها نیز مغازه جایگزین به صورت رایگان به مدت یك سال در اختیار صاحبان آنها قرار می‌گیرد.
به گزارش ایرنا، آتش‌سوزی در سرای «ایكی قاپیلار» بازار تاریخی تبریز از ساعت 22 چهارشنبه 18 اردیبهشت آغاز و پس از 5 ساعت مهار شد، اما لكه گیری آتش توسط آتش نشانان تا بعد از ظهر پنجشنبه ادامه داشت.
بازار بزرگ تاریخی تبریز به عنوان بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان با وسعتی افزون بر 27 هكتار به شماره 1097 در شهریور سال 1354 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
این مجموعه در مرداد ماه 1389 نیز به عنوان دوازدهمین اثر جهانی ایران در فهرست آثار جهانی یونسكو ثبت شد.
6120/518