۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
کد خبر 83310359
۰ نفر
كام تلخ اهالی غزه در ماه مبارك رمضان

غزه - ایرنا- مردم باریكه تحت محاصره غزه این روزها و در ایام ماه مبارك رمضان در حالی مشغول روزه و راز و نیاز معبود هستند كه برخی از آنان به خاطر نابودی خانه هایشان بی سرپناه هستند.

به گزارش ایرنا از غزه، رژیم صهیونیستی منازل ده ها خانواده فلسطینی در نوار غزه را در آستانه ماه مبارك رمضان در حملات هوایی 13 تا 15 اردیبهشت ویران كرد و این خانواده ها اكنون بدون سرپناه و در آوراگی به استقبال این ماه رفته اند.
وزارت كار و مسكن در نوار غزه اعلام كرده است كه در تجاوزات اخیر رژیم اشغالگر 700 واحد مسكومی آسیب دیده و یكصد واحد مسكونی به شكل كلی تخریب شده اند و همچنین دهها كارگاه و مزارع زراعی خسارت دیده اند.
براساس این گزارش، حملات اسرائیل و كشتار و خسارت هایی كه مردم در محاصره نوار غزه متحمل شده اند، باعث شد تا شادی ماه پرفضیلت رمضان در كام مردم این باریكه تلخ شود.
رژیم صهیونیستی از 12 سال پیش غزه را به محاصره در آورده و از ورود مواد غذایی و دارو به آن جلوگیری می كند و به تازگی نیز ممنوعیت سوخت را به آن به سایر تحریم ها افزوده است.
ایمن حسین صاحب برج القمر در غزه كه ساختمانش در حملات رژیم اسرائیل ویران شده با بیان اینكه كه خود و خانواده اش بی سرپناه و آواره شده اند و در خیابان ها زندگی می كنند، خواستار كمك به خانواده های آسیب دیده شد تا هر چه زودتر خانه هایشان را بازسازی كنند.
«محمد الوحیدی» یكی دیگر از ساكنان این ساختمان گفت : رژیم اشغالگر همزمان با روزهای اول ماه مبارك رمضان زندگی ما را تلخ و خانه و كاشانه ما را ویران كرد.
شهروندان فلسطینی با نگرانی نسبت به شدیدتر شدن تنش ها میان اسرائیل و نوار غزه در سایه عملی نشدن تفاهم های آتش بس میان گروه های فلسطینی و رژیم اسرائیل خواستار تضمین هایی از سوی مصر و كشورهای عربی برای صلح شدند.
تجمع نهادهای حقوقی در غزه نیز اعلام كرد كه تداوم حملات رژیم اشغالگر به مناطق شهری در غزه نقص آشكار قوانین بین المللی و حقوق بشری بویژه توافق ژنو 4 و مخالفت آشكار با قوانین دادگاه كیفری بین المللی است.
این تجمع اضافه كرد،اشغالگران سیاست هدفمندی ضد شهروندان فلسطینی در پیش گرفته اند و خیال می كنند كه این رویكرد حمایت های لازم از ساكنان اراضی اشغالی را فراهم خواهد كرد.
این گروه فلسطینی همچنین خواستار این شد تا جامعه جهانی به مسئولیت خود عمل كرده و با محكوم كردن تجاوزات اسرائیل ، این رژیم را ملزم به متوقف كردن این تجاوزات ضد غزه و احترام به قوانین بین المللی كنند.
ناظران معتقدند كه درگیری های اخیر در نوار غزه بین مقاومت فلسطین و اشغالگران صهیونیست خطرناك ترین درگیری ها از سال 2014 تاكنون بود.
در این درگیری ها 31 فلسطینی شهید و 170 نفر از جمله زنان و كودكان و پیران زخمی شدند. گروه های فلسطینی با رژیم صهیونیستی در بامداد دوشنبه گذشته بر سر آتش بس توافق كردند.
خاورم*9366*1436*1144