۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
کد خبر 83310250
۰ نفر
202 ميليون دلار سرمايه خارجي در البرز جذب شد

كرج - ايرنا - مدير كل اقتصاد و دارايي استان البرز اعلام كرد: 202 ميليون دلار سرمايه خارجي طي سال گذشته در اين استان جذب شده است.

به گزارش ايرنا، ابوالفضل فلاح روز شنبه در نشست شوراي مديران زير مجموعه اقتصاد و دارايي در منطقه ويژه اقتصادي پيام البرز افزود: از اين ميزان سرمايه گذاري خارجي تا كنون حدود 50 درصد به بار نشسته است.
وي گفت: در حوزه درآمدهاي كل كه بخشي از آن مالياتي است ، بيش از 105 درصد سال گذشته تحقق درآمد داشتيم.
فلاح اظهار داشت: منطقه ويژه اقتصادي پيام به عنوان يك ظرفيت است كه در كنار آن ظرفيت هاي ديگري نيز از جمله نمايشگاه بين المللي و پايانه صادراتي در حال شكل گيري هستند.
وي گفت: اين سه مجموعه در كنار يكديگر در منطقه هابي را تشكيل مي دهند كه طبق مطالعات اوليه منطقه غرب آسيا چنين ويژگي منحصر به فرد است.
مديركل اقتصاد و دارايي البرز با اشاره به ظرفيت ايجاد بندر خشك دراين استان اظهار داشت: منطقه ويژه بركت نيز در حال ايجاد شدن است كه در كنار منطقه ويژه اقتصادي پيام مي تواند به صورت هم افزايي در رشد و توسعه استان و كشور نقش بسزايي داشته باشد.
فلاح با اشاره به اينكه هاب دارويي كشور در البرز در حال شكل گيري است، افزود: هم اكنون اين استان در رتبه نهم كشوري در حوزه توليد ناخالص ملي و در رتبه 23 كشور در بخش منابع بانكي قرار دارد.
وي ادامه داد: توان تامين منابع مالي بانكي در استان مثبت بوده و با مدل رشد هشت درصد كه در برنامه ششم براي كشور پيش بيني نشان مي دهد كه ما در سال حداقل بايستي 260 هزار ميليارد ريال منابع را از طريق بانكي، بورس، سيستم دولتي و فاينانس خارجي و سرمايه گذاري مستقيم خارجي جذب كنيم.
مدير كل اقتصاد و دارايي البرز گفت: همچنين در صورتي كه بخواهيم به اشتغال برنامه ششم و نرخ بيكاري متوسط يازده برسيم بايستي در سال 45 هزار اشتغال خالص داشته باشيم.
7414/6155