غیرمجازها، بلای جان لیزینگ های بانكی

تهران- ایرنا- یك فعال صنعت لیزینگ با بیان اینكه حدود 46 درصد از فعالیت صنعت لیزینگ كشور در اختیار لیزینگ های بانكی است، گفت: لیزینگ های غیر مجاز با مشاركت در پولشویی و كلاهبرداری به اعتماد عمومی نسبت به این صنعت لطمه وارد كرده اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد سبزوی امروز (شنبه) در نشست خبری با تشریح فعالیت های لیزینگ های بانكی، افزود: حدود 50 شركت لیزینگ از بانك مركزی مجوز دارند و طبق مقررات فعالیت می كنند.
وی به نقش لیزینگ ها در بازار پول و سرمایه كشور اشاره كرد و ادامه داد: حدود 46 درصد از فعالیت صنعت لیزینگ كشور در اختیار لیزینگ های بانكی است، همچنین ارزش بازار لیزینگ ها در بازار بورس به حدود 25 هزار میلیارد تومان رسیده است.
مدیرعامل لیزینگ بانك كارآفرین به مقررات بانك مركزی برای فعالیت لیزینگ های بانكی اشاره كرد و اظهار داشت: در اساسنامه های جدید لیزینگ های دارای مجوز از بانك مركزی كه توسط این بانك ابلاغ شده، محدودیت ها و فرصت هایی برای آنها تعیین شده است.
وی اضافه كرد: بر این اساس، لیزینگ ها می توانند در خرید و فروش اوراق بهادار اسلامی فعالیت داشته باشند. همچنین لیزینگ ها می توانند در فروش اقساطی و اجاره به شرط تملیك مشاركت كنند.
سبزوی به تفاوت عملكرد بانك ها و لیزینگ های بانكی اشاره كرد و افزود: تنها تفاوت مهم بانك ها با لیزینگ ها این است كه بانك ها می تواند از مردم سپرده جذب كنند، اما لیزینگ امكان آن را ندارند.
وی ادامه داد: همچنین بانك ها باید بر اساس مقررات بانك مركزی 18 درصد سود بپردازند اما لیزینگ ها می توانند تا سه درصد بیشتر سود بدهند.
این فعال صنعت لیزینگ به رشد استانداردهای صنعت لیزینگ در كشور اشاره كرد و اظهار داشت: به تازگی گواهینامه های ایزو 10014 و ایزو 31000 توسط اروپایی ها به كشور اعطا شده كه نشان دهنده ارتقای جایگاه این صنعت است.
وی ادامه داد: برنامه ریزی برای افزایش سرمایه، ورود به مناطق آزاد و اعطای تسهیلات در بخش كالاهای مصرفی با دوام از جمله برنامه های در دست اجراست.
سبزوی گفت: در بخش لیزینگ برای تجهیزات بیمارستانی، املاك و مستقلات، بخش عمران و ... تسهیلات داده می شود؛ همچنین با توجه به ركود بازار خودرو، برای خرید خودروهای نو و كار كرده تسهیلات واگذار می شود.
وی با اشاره به برنامه ورود لیزینگ بانك كارآفرین به بورس گفت: به زودی سهام این شركت در بورس عرضه خواهد شد.
این فعال صنعت لیزینگ با انتقاد از فعالیت گسترده لیزینگ های غیرمجاز، گفت: لیزینگ های قانونی در فرایندی سخت و طاقت فرسا از بانك مركزی مجوز اخذ می كنند و همه تغییرات و حسابرسی آنها باید با تایید بانك مركزی باشد.
مدیرعامل لیزینگ بانك كارآفرین ادامه داد: اما لیزینگ های غیرمجاز بدون هیچ محدودیتی به فعالیت و اخذ پول از مردم اقدام می كنند و هیچ نظارتی بر آنها وجود ندارد.
وی اضافه كرد: لیزینگ های غیرمجاز به اعتماد عمومی نسبت به صنعت لیزینگ خدشه وارد می كنند و بی اعتمادی ایجاد كرده اند. واقعیت این است كه لیزینگ های غیر مجاز در فعالیت های مربوط به پولشویی دست داشته و شماری از آنها نیز اقدام به كلاهبرداری كرده اند.
سبزوی یادآور شد: برخی لیزینگ های غیرمجاز به ثبت نام خودرو و سایر تجهیزات اقدام كرده بودند اما پس از گران شدن خودرو و سایر كالاها از عمل به تعهدات خود خودداری كردند كه این موضوع لطمه زیادی به جایگاه این صنعت وارد كرده است.
اقتصام *2022 * 3063