حضور هفت انيميشن ساخت كانون در جشنواره فيلم‌هاي ايراني كلن

تهران- ايرنا- ششمين دوره جشنواره فيلم‌هاي ايراني كلن براي نخستين بار ميزبان آثار كودك و نوجوان است و هفت انيميشن كوتاه ساخته كانون پرورش فكري نيز در اين جشنواره حضور دارد.

به گزارش گروه فرهنگي ايرنا از كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، «مثل يك پروانه روي يك قلب» به كارگرداني مريم خليل‌زاده، «سياه و سفيد» به كارگرداني محمدعلي سليمان‌زاده، «سايه‌اي كه نور شد» اثر نازنين سبحان‌سربندي، «ماه من، ماه ما» به كارگرداني محمد ناصري، «بزغاله‌هاي ابري» اثر حميد كريميان، «قلب مترسك» به كارگرداني غلامرضا كزازي و «دزد درخت‌ها» اثر راشين خيريه عنوان‌ انيميشن‌هاي كوتاه كانون است كه در اين رويداد هنري نمايش داده مي‌شود.
در اين دوره از جشنواره علاوه بر هفت انيميشن كانون، 10 انيميشن ديگر از پخش كنندگي فيدان و اكران شده در گروه «هنر و تجربه» حضور خواهد داشت.
اين آثار در روزهاي 9 تا 12خرداد پيش رو (30 مه تا 2 ژوئن 2019) در موزه لودويگ شهر كلن آلمان به نمايش در مي‌آيند.
جذب مخاطب كودك و نوجوان آلماني ساكن در شهر كلن هدف از اختصاص دادن اين دوره از جشنواره به فيلم‌هاي كوتاه انيميشن است. جشنواره فيلم‌هاي ايراني كلن همه ساله با حضور سينماگران ايراني برگزار مي‌شود.

**كودكان ايراني، برگزيدگان جايزه محيط زيستي ژاپن
پنج كودك و نوجوان عضو مراكز فرهنگي هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان موفق به كسب جايزه و ديپلم افتخار نهمين مسابقه بين‌المللي نقاشي محيط زيست «كائو» ژاپن در سال 2018 شده‌اند.
در اين مسابقه كه با موضوع «ما باهم دوست محيط زيست هستيم» برگزار شد، از بين 12 هزار و 563 اثر رسيده از 44 كشور جهان پنج نفر از اعضاي مراكز فرهنگي و هنري كانون موفق به كسب جايزه شده‌اند.
مليكا احدي 10 ساله عضو مركز فرهنگي‌هنري كانون قروه استان همدان جايزه كائو و ديپلم افتخار اين دوره از مسابقه را از آن خود كرده است. همچنين، پريماه كياني 13 ساله عضو مركز فرهنگي‌هنري كانون شهركرد، استان چهارمحال و بختياري، نگين يارعلي 12 ساله عضو مركز فرهنگي‌هنري كانون داران، استان اصفهان، اسرا عباس‌قلي‌زاده 12 ساله عضو مركز فرهنگي‌هنري كانون ماكو، استان آذربايجان غربي، آتنا حسيني 10 ساله عضو مركز فرهنگي‌هنري كانون ياسوكند، استان كردستان، موفق به كسب ديپلم افتخار از اين دوره از مسابقه شده‌اند.
كانون پرورش فكري با ارسال 409 اثر نقاشي در اين مسابقه شركت كرده است.

**«او هم‌نشين فرشته‌ها بود»، كتاب سال كودك و نوجوان بازنشر شد
اثر برگزيده بيست و هفتمين جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي ايران، نوشته سعيد روح‌افزا، در قالب مجموعه‌اي با عنوان «كتاب انديشه» در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.
مجموعه «كتاب انديشه» در 11 عنوان به موضوع‌هاي گوناگون پرداخته است. اين اثر نيز با الهام از قصه‌هاي قرآني حرف‌هاي تازه‌اي براي مخاطبان نوجوان دارد.
«شيطان» موضوعي است كه در كتاب «او همنشين فرشته‌ها بود» به آن ‌پرداخته شده است. «تسليم نشد»، «فريب‌كاري كرد»، «دار و دسته به راه انداخت»، «و شايسته مجازات شد» و «عذر نخواست» سرفصل‌هاي اين كتاب‌اند كه حكايت‌گونه و داستاني روايت شده است.
در معرفي اين كتاب آمده است: «در ميدان زندگي مي‌دويم تا زودتر برسيم، در حالي كه گاهي نمي‌دانيم در چه راهي گام گذاشته و به سوي كدام مقصد مي‌رويم. كتاب حاضر از مجموعه «كتاب انديشه» در موضوع خداشناسي تلاشي است هم براي ايجاد انگيزه‌ تفكر در جهت خودشناسي و هم خداشناسي، و نيز توضيح چگونگي حركت شايسته انسان به سوي خدا. «كتاب انديشه» بهانه‌اي است براي فكر كردن و فهميدن؛ براي «راه» و شناختن «مقصد». اين مجموعه مباحث ديني را به زباني ساده و روان بيان مي‌كند تا زمينه‌اي براي عميق‌تر شدن بينش نوجوانان فراهم آيد.»
در بخشي از اين كتاب مي‌خوانيم: «آدم و حوا، دست در دست يكديگر، از زير شاخه‌هاي درختان عبور مي‌كردند، ميوه‌اي رنگارنگ و شيرين مي‌خوردند، كنار جويبارها مي‌نشستند و از آواز پرندگان لذت مي‌بردند. در بهشت همه چيز براي آن دو فراهم بود. نه گرسنگي را احساس مي‌كردند و نه از گرما آزار مي‌ديدند. شيطان مي‌ديد كه آن‌ها در آسايش به سر مي‌برند و براي نعمت‌هايي كه دارند، شكرگزارند. از ديدن آن‌ها به خشم مي‌آمد و به آن‌ها حسادت مي‌ورزيد. آن‌ها را مسبب بدبختي خود مي‌دانست. در وجودش غوغايي به پا بود. آرام نمي‌شد تا آدم و حوا را از چشم خدا بيندازد. او براي اين كار قسم خورده بود و آرزو داشت به سوگندش عمل كند.»
اين كتاب در چاپ پنجم با شمارگان 5 هزار نسخه از سوي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان بازنشر شده است. پيش‌تر نيز 20 هزار نسخه از اين كتاب به چاپ رسيده بود.
فراهنگ**9211**9157