رسانه چینی: جلوگیری از فروش اورانیوم پاسخ ایران به تحریم است

پكن- ایرنا- روزنامه اس سی هنگ كنگ نوشت كه جلوگیری از تبادل و فروش اورانیوم از سوی ایران پاسخی به تحریم های یكجانبه آمریكا علیه تهران است.

به گزارش ایرنا این روزنامه روز شنبه نوشت: یك سال از زمانی كه آمریكا توافق هسته ای سال 2015 میلادی را نقض كرد و از آن خارج شد می گذرد، حالا تهران پس از مشاهده تحریم های سرسختانه یكجانبه آن كشور تصمیم به مقابله گرفته است.
این گزارش می افزاید این تمام ماجرا نیست ایران به چین، روسیه و اروپا هم هشدار داده است كه اگر تا 60 روز دیگر به تعهداتشان عمل نكنند، آن زمان اقدامات كلیدی دیگری انجام خواهد داد.
روزنامه می نویسد ایران یك بسته را برای اقدامات مقابله جویانه در برابر تحریم های آمریكا در نظر گرفته است این كشور یك سال صبوری كرد اما حالا وضعیت اقتصادی ایجاب كرده است تا اقداماتی صورت دهد.
گزارش تصریح می كند اقدامات ایران در شرایطی صورت می گیرد كه واشنگتن جنگ لفظی علیه تهران را شدیدتر كرده است و مایك پمپئو وزیر خارجه آمریكا در همین ارتباط در سفر به عراق، ایران را متهم كرد كه برنامه هایی علیه آمریكا دارد.
رییس جمهوری اسلامی ایران 18 اردیبهشت امسال در واكنش به اقدام آمریكا در خروج از توافق هسته ای و بازگرداندن تحریم ها، از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت 60 روز خبرداد و گفت: اگر اروپایی ها در این مدت به جبران بپردازند ما هم به شرایط امروز برمی گردیم ولی اگر در پایان 60 روز به نتیجه ای نرسیم دو اقدام دیگر را در پیش می گیریم.
پیش از سخنان رییس جمهوری، سفیران كشورهای عضو برجام شامل آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه به وزارت امور خارجه دعوت و نامه رییس جمهوری اسلامی ایران از سوی سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه به آنها تسلیم شد.
همچنین شورای عالی امنیت ملی همان روز در بیانیه ای خطاب به كشورهای عضو برجام اعلام كرد: ایران از روز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می كند.
آساق**231**1904**