كشتي «حمزه» پس از 6 سال در درياچه اروميه شناور شد

اروميه- ايرنا- رييس اداره بنادر و دريانوردي درياچه اروميه با اشاره به اينكه مساحت درياچه اروميه به بيش از سه هزار كيلومتر رسيده است، گفت: كشتي «حمزه» كه از سال 1392 به دليل پايين رفتن سطح آب درياچه زمين گير شده بود، در سايه افزايش تراز طي روزهاي اخير شناور شد.

عيسي بشارتي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اعلام اينكه درياچه اروميه نسبت به كمترين تراز ثبت شده براي آن يك متر و 72 سانتي متر بالاتر آمده، افزود: عمق آب درياچه اروميه در اطراف كشتي حمزه به بيش از 170 سانتي متر رسيده و اين كشتي را شناور كرده است.
وي ادامه داد: اين كشتي در سال 1374 ساخته شده و با كاهش چشمگير آب درياچه اروميه در چهار كيلومتري ساحل بندر «شرفخانه» زمين گير شده بود.
رييس اداره بنادر و دريانوردي درياچه اروميه با بيان اينكه كشتي «حمزه» از نظر فني سالم است، گفت: در صورت تداوم افزايش آب درياچه اروميه اين كشتي پس از تعمير جزئي دوباره به كار گرفته مي شود.
«بشارتي» به كاهش چشمگير آب درياچه اروميه از سال 1381 اشاره و بيان كرد: كشتي مسافربري «نوح» نيز از سال 1384 در 800 متري ساحل بندر «شرفخانه» و بيرون از آب زمين گير شده بود كه با افزايش آب درياچه پس از 14 سال در آب قرار گرفته اما هنوز شناور نشده است.
به گزارش ايرنا: كشتي حمزه با 40 متر طول، 6 متر عرض، 8 متر ارتفاع و با آبخوري 165 سانتي متر و با كاربري مسافربري و تفريحي از سال 1374 در درياچه اروميه فعاليت داشت.
به گزارش ايرنا درياچه اروميه در قالب طرح هاي ستاد احيا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اكولوژيك خود برسد؛ اين درياچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بين المللي تا سال 2015 ميلادي حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
همه كارشناسان داخلي و خارجي بر اين عقيده هستند كه مشاركت جوامع محلي در كنار اجراي طرح هاي مختلف، نقش مهمي در احياي نگين آبي آذربايجان دارد.
با افزايش بارندگي‌ها طبق گزارش ‌ها، حجم آب درياچه اروميه امروز 21 ارديبهشت به 5.03 ميليارد مترمكعب رسيده و اين نشان‌دهنده مطلوب بودن روند احياي درياچه است.
9939/3072