دلالان اخلال‌گر از سایتهای فروش اینترنتی حذف می‌شوند

تهران- ایرنا- به دنبال التهابات اخیر در بخش‌های خودرو و مسكن كه به غیرواقعی شدن قیمت‌ها انجامید،‌ سایت دیوار ناچار به حذف قیمت‌ها در این دو حوزه شد و در بخش قیمت نیز فقط كلمه «توافقی» به چشم می‌خورد. بازار با این راه‌حل موقت، حسن نیت خود را در كم كردن التهاب بازار نشان داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، سایت دیوار پس از دریافت بازخوردهای كاربران و همچنین بررسی‌ها و جلسات مختلف با مسئولان، راهكارهایی را برای كاهش التهاب به شكلی پایدارتر و بازگشت آرامش به معاملات عموم مردم در نظر گرفته است.
چند روزی است، دو بازار خودرو و املاك درگیر التهابات بسیاری شده و سایت دیوار كه بستری برای فروش اینهاست، نیز از این التهاب بی نصیب نمانده است.
از دلایل این التهابات می توان به برهم خوردن تناسب عرضه و تقاضا ناشی از محدودیت‌های تولید، ممنوعیت واردات خودرو به كشور و هجوم نقدینگی به بازار خودرو اشاره كرد.
بازار مسكن نیز التهابات خاص خودش را داشت. بر اساس گزار‌ش‌های بانك مركزی، در ماه‌های پایانی سال گذشته شاهد كاهش 49 درصدی معاملات در شهر بوده و همین شرایط ویژه اقتصادی، فرصت را برای تبانی و قیمت‌سازی‌ در بازار خودرو -به‌ویژه خودروهایی كه عرضه محدودتری داشته‌اند- و بازگشت ركود به بازار مسكن فراهم كرد.
منشأ تبانی‌هایی كه در بازار قیمت‌گذاری خودرو و مسكن صورت گرفته، خارج از فضای دیوار بود به همین دلیل این نیاز وجود داشت دستگاه قضا برای كاهش این التهابات وارد میدان شود.
سایت دیوار نیز پس از برگزاری جلسات مختلف، تصمیم گرفت اصلاحاتی را در پلتفرم خود ایجاد كند تا مشكلاتی از این دست به صفر برسد.
این سایت با صدور بیانیه‌ای راه‌حل‌های كاربردی‌تر برای كاهش التهابات را ارائه داده است.
اولین قدمی كه آن‌ها برخواهند داشت، همكاری با سازمان فناوری اطلاعات است. به این شكل كه از این پس در دو دسته‌بندی خودرو و املاك، كد ملی درج‌‌كنندگان آگهی با كد ملی مالك شماره موبایلی كه از طریق آن ثبت آگهی صورت گرفته، از طریق سامانه شاهكار تطبیق داده خواهد شد.
در گام بعدی در صورت صحت اطلاعات وارد شده، تطبیق آن در صفحات آگهی نمایش داده می‌شود. راهكاری كه خریدار را از صحت اطلاعات هویتی آگهی‌دهنده مطمئن می‌كند.
استعلام هویت، فاز اول اقدامات دیوار است و در فازهای بعدی سخت‌گیری‌های بیشتری در زمینه‌ تشخیص هویت آگهی‌دهندگان اعمال خواهد شد.
این كار منجر به كوتاه شدن دست تبانی‌گرانی می‌شود با سیم‌كارت‌های بی‌هویت اقدام به درج آگهی غیر واقعی می‌كنند و هدفی جز ایجاد التهاب در بازار یا كلاه‌برداری ندارند.
«دیوار» برای دسته‌بندی‌های مختلف، راهكارهای مخصوص نیز در نظر گرفته است. به طور مثال در دسته‌بندی خودرو به طور آزمایشی و تا زمان رفع التهاب بازار، قیمت های خودرو با استفاده از فهرست اتحادیه‌ صنف دارندگان نمایشگاه‌ها و فروشندگان خودرو، اعلام می‌شود. در كنار آن محدودیت‌هایی در سقف قیمت پیشنهادی آگهی‌های خودرو نیز اعمال خواهد شد.
دیوار با همكاری وزارت راه و شهرسازی نیز قدم دیگری در كاهش این التهابات برداشته است. در دسته‌بندی املاك شهرهای بزرگ، از امروز اطلاعات معاملات پایان پذیرفته‌ای كه از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام می‌شود به تفكیك مناطق در اختیار بازدیدكنندگان سایت دیوار قرار خواهد گرفت. اطلاعاتی كه می‌تواند تصمیم‌گیری در خصوص قیمت ارائه‌شده را برای كاربران ساده‌تر كند، البته اگر مدام به روز رسانی شوند و جمع‌آوری آن از سوی نهادهای مسئول با دقت انجام شود.
سایت دیوار محل درج آگهی‌های رایگان است، در ادامه سیاست‌ها این مسئله به همین شكل باقی خواهد ماند اما برای كسانی كه بیش از حد مورد نیاز عموم، اقدام به درج آگهی می‌كنند، هزینه‌ای در نظر گرفته خواهد شد.
برای اجرایی شدن این راهكارها در جهت كاهش التهابات بازار مسكن و خودرو، به همكاری سازمان فناوری اطلاعات و كاهش تعرفه استفاده از سیستم شاهكار، اعلام فهرست قیمت از سوی اتحادیه‌ صنف دارندگان نمایشگاه‌ها و فروشندگان خودرو، درج و به روز رسانی اطلاعات معاملات پایان پذیرفته‌ای با كمك وزارت راه و شهرسازی نیاز است.
علمی** 9207** 1055