۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۵
کد خبر: 83309803
۰ نفر
رژیم عهدشكن صهیونیست

بیروت - ایرنا - پنج روز پس از برقراری آخرین تفاهم آتش بس در غزه از سوی گروه های مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی با وساطت مصر، اولین مورد از نقض آن توسط تل آویو در راهپیمایی بازگشت، عصر جمعه (دیروز) رقم خورد.

در جریان برگزاری پنجاه و هشتمین راهپیمایی بازگشت در باریكه غزه در جریان تیراندازی نظامیان صهیونیست یك جوان فلسطینی شهید و 30 نفر دیگر زخمی شدند كه در بین آنان یك امدادگر و 4 كودك وجود دارد.
این اقدام رژیم صهیونیستی دقیقا بر خلاف تفاهم نامه بامداد دوشنبه برای برقراری آتش بس می باشد كه در آن بر خودداری از هرگونه تیراندازی به سوی حاضران در راهپیمایی مسالمت آمیز بازگشت در غزه تاكید شده است.
پیش از این نیز به دنبال چند مرحله درگیری بین گروه های مقاومت در غزه و این رژیم تفاهم نامه هایی با میانجیگری مصر به دست آمده بود كه به دنبال نقض تل آویو و نادیده گرفتن مفاد آن و اجرایی نشدن موضوع و هشدارهای گروه های مقاومت كه اكنون ابتكار عمل را در برابر تل آویو در دست دارند در نهایت به درگیری و آغاز دوباره حملات نظامی ختم شد.
آخرین مورد از این درگیری ها در عصر جمعه 13 اردیبهشت ماه با حمله هوایی بالگردهای نظامی رژیم اسراییل به یكی از اردوگاه های آوارگان فلسطینی در غزه آغاز شد كه در جریان آن براساس گزارش وزارت بهداشت فلسطین 31 فلسطینی شهید و 175 نفر نیز زخمی شدند.
این درگیری ها پس از سه روز با شلیك نزدیك به 700 موشك از سوی گروه های مقاومت به پایگاه های نظامی و مناطق مختلف سرزمین های اشغالی و كشته و یا زخمی شدن شماری از نظامیان صهیونیست با تفاهم نامه پایان یافت و اكنون با توجه به نقض یكی از مفاد اصلی آن باردیگر هشدارها و تهدیدات گروه های مقاومت آغاز شده است.
در جریان مذاكراه و انعقاد تفاهم نامه جدید نیز گروه های فلسطینی نسبت به اجرا و رعایت آن با توجه به عهدشكنی های قبلی و با سابقه تل آویو هشدار داده بودند، ولی اكنون این هشدارها بار دیگر به مرحله جدی تر و تهدید رسیده است.
بر اساس هشدار این گروه ها در صورت نقض تفاهم نامه مزبور و تكرار بدعهدی های رژیم اسراییل این بار نه شهرهای مختلف در سرزمین های اشغالی بلكه قلب آن یعنی تل آویو مورد هدف موشكی قرار خواهد گرفت كه این مساله برای اسراییل جنبه حیاتی دارد و گروه های مقاومت هم می دانند كه حساسیت موضوع از چه قرار است.
'جمیل علیان' از فرماندهان جنبش جهاد اسلامی فلسطین یكی از دو گروه اصلی در فلسطین و در كنار جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در همین ارتباط تاكید كرد: اطمینانی به توافق با اسراییل نداریم.
وی در گفت وگو با ایرنا افزود: اگر اسراییل بخواهد یك بار دیگر مقاومت فلسطین را آزمایش كند ، ما در آینده برگ های جدیدی را رو خواهیم كرد.
در این دوره از حملات، مقاومت دو سلاح جدید یكی موشك های كورنت ضد زره را برای هدف قراردادن یك نفربر زرهی اسراییل مورد استفاده قرار داد و دیگر این كه اولین پهپاد حماس یك خودرو نظامی این رژیم را در اطراف غزه با استفاده از موشك های هوا به زمین منهدم كرد.
این فرمانده فلسطینی با تاكید بر این كه مبارزات ما در 7 دهه گذشته ادامه داشته و این نزاع اخیر نیز آخرین آن نخواهد بود و گروه های مقاومت توانایی های زیادی دارند كه در صورت اجرا نشدن توافق اخیر برای مجبور كردن اسراییل جهت اجرای این توافق از آنها استفاده خواهند كرد.
علیان با اشاره به این كه دشمن صهیونیستی همواره منافع خود را در نظر دارد و اكنون نیز منفعت خود را در تفاهم می بیند و مدت كوتاهی به آنها پایبند خواهد بود از جامعه بین المللی خواست تا حافظ حقوق مردم فلسطین بخصوص درباره نوار غزه در بعد سیاسی و حقوقی باشد.
در همین حال رژیم صهیونیستی كه همواره از انتقام گروه های مقاومت بیم دارد و علاوه بر این تحت فشار برخی گروه های منتقد و رقبای سیاسی نیز می باشد، در اولین مرحله از اجرای توافق، از صبح جمعه محدوده ماهیگیری صیادان غزه را به 12 مایل دریایی افزایش داد، ولی مقابله با راهپیمایی امروز به منزله نقض توافق دوشنبه تلقی می شود.
بر اساس اعلام منابع آگاه مصری مرتبط با توافق مزبور آرام سازی اوضاع در غزه، افزایش مسافت مجاز برای ماهیگیری فلسطینیان در آب های غزه به 15 مایل، افزایش میزان سوخت ارسالی برای فعالیت نیروگاه تولید برق غزه به ویژه در ماه رمضان، تسهیل واردات كالا به غزه و یا صادرات كالاهای این باریكه به خارج از موارد دیگر توافق اخیر است. غزه از 12 سال پیش در محاصره نظامیان صهیونیست است.
ممنوعیت ترور رهبران فلسطینی اعم از فعالان سیاسی یا نظامی ، توقف تدابیر امنیتی و تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه ساكنان كرانه باختری و قدس اشغالی و ارائه تسهیلاتی به اسرای فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی نیز از دیگر موارد توافق اسراییل با گروه های فلسطینی است.
اسماعیل رضوان از فرماندهان حماس نیز عصر جمعه در جریان راهپیمایی بازگشت در غره نسبت به در پیش گرفتن سیاست نیرنگ از سوی رژیم صهیونیستی برای اجرای تفاهم نامه آتش بس و تیراندازی به شركت كنندگان در این راهپیمایی هشدار داد.
وی با تاكید بر این كه ما بشدت اوضاع را تحت نظر داریم و نسبت به هرگونه حماقت رژیم صهیونیستی علیه مردم خود در اجرای تفاهم نامه مزبور مراقب هستیم، گفت: مردم و گروه های فلسطینی بر ادامه برپایی راهپیمایی بازگشت به عنوان تنها راه مسالمت آمیز برای شكستن محاصره غزه و رسیدن به حقوق خود در برابر اشغالگران و بازگشت به میهن اصرار دارند.
در چنین وضعیتی و با توجه به این كه تازه آتش درگیری ها در غزه كه منجر به وارد شدن آسیب به 700 واحد مسكونی، تخریب كلی 100 واحد و وارد شدن زیان به 13 مكان عمومی مانند مدارس، درمانگاه ها و شبكه های برق در غزه شده است، بیم آن می رود كه باردیگر درگیری ها در غزه به خاطر بدعهدی و پیمان شكنی اسراییل این بار در سطح وسیع تری با توجه به تهدید تل آویو و عملی شدن آن از سر گرفته شود.
این پیش بینی در حالی است كه با توجه به نزدیك شدن به هفتاد و یكمین سالگرد روز نكبت و اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی گروه های فلسطینی مردم را به حضور در راهپیمایی میلیونی دعوت كرده اند.
در همین ارتباط حماس خواستار حضور میلیونی مردم فلسطین در راهپیمایی روز چهارشنبه (15 مه - 25 اردیبهشت) برای تاكید بر پایبندی به اصول ملی، بازگشت مردم فلسطین به میهن خود و پایان محاصره غزه شده است.
اجرای نیم بند تفاهم نامه آتش بس، تیراندازی روز جمعه به حاضران در راهپیمایی بازگشت، فشارهای وارده از سوی گروه های چپ و راست در اسراییل به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر به خاطر تسلیم در برابر گروه های مقاومت و انتقادها از وی برای قبول آتش بس و در پیش بودن سالگرد اخراج مردم فلسطین از سرزمین خود و اعلام موجودیت اسراییل موجب شده تا شرایط حساسی در روزهای آینده در پیش رو باشد.
در چنین شرایطی با توجه به آمادگی گروه های مقاومت و دستیابی آنان به سلاح های پیشرفته و تغییر كیفی و كمی سلاح های موجود و افزایش دقت آنها و تكرار عهدشكنی رژیم اسراییل برای اجرای ده ها مورد تعهدات دیگر مندرج در تفاهم نامه اخیر در صورت هرگونه اشتباه و خطا از سوی رژیم صهیونیستی باردیگر می توان شاهد از سرگیری درگیری ها در غزه و این بار در سطح گسترده تر به خاطر آمادگی بالای گروه های مقاومت و پیروزی های اخیر آن بود.
از داود پورصحت
خاورم*1436*1275