۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۴۶
کد خبر: 83309753
۰ نفر
كاهش نارسایی قلبی با رژیم غذایی كاهنده فشارخون

تهران- ایرنا- مطالعات اخیر محققان دانشگاه ویك فارست در آمریكا نشان می‌دهد، رژیم غذایی DASH كه تمركز آن بر كاهش فشار خون است، احتمال نارسایی قلبی در افراد كمتر از 75 سال را به میزان 50 درصد كاهش می‌دهد.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال اكسپرس، رژیم غذایی DASH سال‌هاست كه به عنوان بهترین رژیم برای مبارزه با انواع سرطان، سكته مغزی، سنگ كلیه، دیابت و كاهش وزن انتخاب می‌شود. این رژیم غذایی یك رویكرد مادام العمر برای مصرف غذای سالم است كه تمركز عمده آن روی پیشگیری و درمان فشار خون بالاست. این برنامه غذایی افراد را به كاهش مصرف سدیم تشویق می‌كند و در آن مواد غذایی حاوی پتاسیم، كلسیم و منیزیم گنجانده شده است.
یكی از مهمترین مزیت‌های این روش، انعطاف‌پذیری آن است و اینكه از هیچ دستور پیچیده‌ای تبعیت نمی‌كند. توصیه محققان در رژیم غذایی DASH، مصرف مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار، محصولات لبنی كم چرب، روغن سبزیجات، آجیل، گوشت سفید و حبوبات است و مصرف نوشیدنی های شیرین و چربی‌های اشباع شده را ممنوع می‌كند.
مطالعات اخیر با بررسی بیش از چهار هزار و 500 نفر نشان می‌دهد پیروی از رژیم غذایی DASH‌ احتمال نارسایی قلبی در افراد كمتر از 75 سال را به میزان پنجاه درصد كاهش می‌دهد.
نارسایی قلبی یكی از مهمترین دلایل بستری‌شدن افراد سالمند در بیمارستان است.
نتایج این مطالعه در نشریه Preventive Medicine منتشر شده است.
علمی **9259**1485