۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
کد خبر 83309735
۰ نفر
25 روستای حاشیه شاهرود قزوین در معرض تهدید سیل

قزوین - ایرنا - به دنبال سرریز آب سد طالقان، وقوع سیلاب 25 روستای بخش های الموت غربی و شرقی واقع در حاشیه رودخانه شاهرود قزوین را تهدید می كند.

به گزارش ایرنا، حجم آب رودخانه شاهرود از روز گذشته با بارش باران و به دنبال آن ذوب برف در ارتفاعات و سرریز سد طالقان، افزایش قابل ملاحظه ای پیدا كرد و بار دیگر برخی روستاهای حاشیه ای خود شامل الندر، چنگالدشت، لات، دهدوشاب، بازرگاه،امامزاده هارون، سالاركیا،بهرام آباد، تاج دره، شهرستان سفلی، شهرستان علیا، امامزاده محمد، فانفین، چرشدره، كتكان، هریان، قسطین رود، رجایی دشت، كمال آباد،كارنده چال، باغدشت، باغ كلایه، شیركوه و... را با خطر سیل رو به رو ساخت.
در همین راستا هشدارهای لازم به ساكنان این روستاها از سوی شورای هماهنگی مدیریت بحران استان قزوین داده شد تا از هرگونه خطرات و خسارات احتمالی جلوگیری به عمل آید.
مدیركل مدیریت بحران استانداری قزوین در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: در پی بارندگی های اخیر و ذوب برف در ارتفاعات، حجم سرریز آب سد طالقان از 15 متر مكعب به 100 متر مكعب در هر ثانیه افزایش یافته است.
قدرت الله مهدیخانی با بیان اینكه در پی افزایش دبی آب رودخانه شاهرود و سرریز سد طالقان 9 روستای بخش الموت غربی و شرقی شهرستان قزوین با خطر سیل رو به رو هستند، افزود: به دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستاهای در حاشیه شاهرود كه بخشی از سرریز سد طالقان به آنها وارد می شود اطلاع رسانی شده و هشدارهای لازم داده شده است.
این مسئول گفت: به شركت های برداشت شن و ماسه و همچنین واحدهای پرورش ماهی نیز برای انتقال تجهیزات خود به بیرون از حاشیه رودخانه شاهرود تا هنگام كم شدن دبی آن هشدار داده شد.

**ضرورت اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با تهدیدات سرریز سد طالقان
سرپرست فرمانداری قزوین نیز با اشاره به سرریز سد طالقان، گفت: دبی رودخانه های حوزه این سد افزایش یافته و باید اقدامات پیشگیرانه توسط مردم برای مقابله با خطرات آن انجام شود.
محمد شفیعی افزود: به همین دلیل شورای مدیریت بحران 2 بخش الموت شرقی و غربی تشكیل و هشدار لازم به دهیاران داده شده است.
وی اظهار داشت : اطلاع رسانی لازم نیز انجام شده تا مردم بخش های ذكر شده از اطراق در حاشیه رودخانه خروشان شاهرود و آوردن احشام به حاشیه آن خودداری كنند.
این مسئول از مسافران نیز خواست به هیچ وجه در حاشیه رودخانه شاهرود اطراق نكنند، زیرا آب این رودخانه هر لحظه در حال افزایش است.
شفیعی اظهار داشت: تمامی دستگاهای شهرستان به ویژه در بخش های الموت شرقی و غربی در حال آماده باش هستند و وضعیت منطقه هر لحظه رصد شده و تحت كنترل است.
وی با بیان اینكه دبی رودخانه شاهرود تا امروز روند افزایشی دارد، گفت: در صورت لزوم نسبت به تخلیه منازلی كه در خطر باشند اقدام خواهد شد ولی در حال حاضر چنین ضرورتی وجود ندارد.

** وقوع طوفان در قزوین و الوند خسارت خاصی نداشت
مدیركل مدیریت بحران استانداری قزوین همچنین به وزش باد شدید با سرعت 68 كیلومتر بر ساعت اشاره كرد و افزود:وقوع طوفان در روز گذشته در شهرهای قزوین و الوند خسارت جانی و مالی خاصی در پی نداشت.
وی اضافه كرد: البته چند مورد شكستگی درختان در پی این حادثه گزارش شد و یك خودرو نیز آسیب و خسارات دید.
مهدیخانی گفت: روز گذشته همچنین شاهد آبگرفتگی برخی معابر و چندین باب منزل در شهرستان های آبیك و تاكستان بودیم.
وی اظهار داشت: در خصوص خسارت به اراضی كشاورزی شامل مزارع و باغ ها نیز هنوز گزارشی به شورای مدیریت بحران ارسال نشده است ولی گمان نمی رود در پی طوفان روز گذشته خسارت خاصی به این بخش وارد شده باشد.

**امدادرسانی هلال احمر به 6 عضو یك خانه روستایی در تاكستان
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه بارش های روز گذشته موجب آبگرفتگی در 2 خانه روستایی شد، گفت: در یكی از این موارد یك خانه در روستای داكان تاكستان دچار آبگرفتگی شد كه ساكنان آن توسط نیروهای جمعیت هلال احمر تخلیه و به نقطه امن انتقال داده شدند.
حكمت الله هاشمی گفت: در پی طوفان و بارندگی باران و سرریز سد طالقان نیروهای امداد و نجات جمعیت هلال احمر قزوین در آماده باش كامل قرار گرفتند اما خوشبختانه این حوادث خسارات خاصی به همراه نداشت.
وی با بیان اینكه مردم باید توصیه ها و اطلاعیه های هواشناسی و شورای مدیریت بحران را جدی بگیرند، هشدار داد: به شهروندان توصیه می شود هنگام بروز شرایط جوی نامساعد از حضور در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها بپرهیزند چون امكان بروز سیل و خسارات جانی و مالی به آنها وجود دارد.
سد طالقان واقع در استان البرز با توانایی ذخیره سازی بیش از 420 میلیون متر مكعب آب در سال 85 به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی انتقال آب آن به قزوین نیز از سال گذشته به طور جدی آغاز شده است.
6101*3013