لطافت زنانه اسیر افیون زمانه

سنندج - ایرنا - اعتیاد بلای خانمانسوزی كه زمانی فقط در جمع های مردانه آن هم خیلی محدود دیده می شد امروز همانند بسیاری از تغییرات دیگری كه در جامعه رخ داده، علاوه بر اینكه رنگ عوض كرده مخاطبانش را نیز افزایش داده و روح لطیف و ظریف زنان و دختران را به تسخیر خود در آورده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اعتیاد به مواد مخدر تا حدودی پدیده نوظهوری است كه شاید بیش از 150 سال از عمر آن نمی گذرد، هر چند گفته می شود مصرف مواد مخدر و حتی عادت و نیز استعمال تفننی آن تاریخی طولانی دارد اما از قرن نوزدهم به بعد است كه به سبب تاثیر فراوان بر جنبه های متفاوت زندگی اجتماعی انسان‌ها، توجه بسیاری را به خود جلب كرده است.
هر گاه اسم اعتیاد به گوش می رسد در ذهن بسیاری از مخاطبان، تصویر یك مرد معتاد تداعی می شود در حالیكه در سال های اخیر تعداد بانوان گرفتار مواد مخدر نیز افزایش یافته و شاید به گونه ای اعتیاد به سمت زنانه شدن پیش می رود.
در این میان ورود انواع مخدرهای جدید صنعتی و در دسترس بودن آن، افزایش ناهنجاری های اجتماعی و شكستن قبح بسیاری از مسایل در زمینه زنانه شدن این بلای خانمانسوز تاثیرگذار بوده است.
طبق آمار رسمی سازمان بهزیستی در حال حاضر 10 درصد زنان كشور به انواع مواد مخدر اعتیاد دارند و این پدیده در كردستان نیز به میزان كمتری وجود دارد اما بدلیل آسیب پذیرتر بودن زنان و جو حاكم بر جامعه، خطرات آن بیشتر از اعتیاد در مردان است.
اهمیت این موضوع، خبرگزاری جمهوری اسلامی مركز سنندج را بر آن داشت كه میزگردی با حضور مدیركل امور اجتماعی استانداری كردستان، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، معاون پیشگیری بهزیستی و كارشناس ارشد مشاوره خانواده برگزار كرده و در سه محور، دلایل افزایش اعتیاد بانوان، آسیب های ناشی از آن و راهكارهای پیشگیری از اعتیاد زنان را واكاوی كند.

** آمار اعتیاد بانوان به مواد مخدر كمتر از مردان است
مدیركل امور اجتماعی استانداری كردستان در این میزگرد گفت: بحث اعتیاد یكی از مسایل و مشكلات مهم جهانی است و با توجه به داشتن گردش مالی و تبعات و آسیب هایی كه با آن مرتبط است بسیار مورد توجه قرار دارد.
فرانك قدسی افزود: از نظر مجامع جهانی اعتیاد یك نوع مسمومیت حاد و یا مزمن است و این مسمومیت می تواند بدلیل استعمال مواد طبیعی یا به صورت سنتی و صنعتی باشد.
وی اظهار داشت: شروع اعتیاد معمولا با توجه به نیازی است كه فرد در خود مشاهده كرده و این نیاز روز به روز گسترده تر و متنوع تر می شود، بنابراین طلب نیاز به سمت مواد بیشتر خواهد شد.
مدیركل امور اجتماعی استانداری كردستان یادآور شد: آمارها و ارقامی كه در مورد اعتیاد به مواد مخدر در میان بانوان و آقایان وجود دارد از منظرهای مختلف متفاوت است اما با تحقیقاتی كه در استان و كشور انجام شده، میزان آلودگی بانوان به مواد مخدر نسبت به مردان خیلی كم و شاید 95 به پنج باشد.
وی با بیان اینكه این آمار كلی بوده و ممكن است در استان های كشور متفاوت باشد، اضافه كرد: برآوردهای آماری و شواهد نشان می دهد بدلایلی بانوان متاهل نسبت به دختران مجرد بیشتر در دام اعتیاد می افتند.
قدسی اظهار داشت: دختران مجرد بدلیل انتخاب های متعددی كه برای آینده دارند و با پدر و مادر و سایر اعضای خانواده زندگی می كنند علاوه بر اینكه با محدودیت هایی مواجه هستند گرایش كمتری نسبت به مواد دارند البته این بدان معنا نیست كه در میان بانوان آلوده به مواد فرد مجرد وجود ندارد.
مدیركل امور اجتماعی استانداری گفت: خانمی كه در زندگی خانوادگی دچار شكست شده بدلیل ناكامی هایی كه داشته و آسیب های روحی و روانی كه دیده است خود به خود زمینه برای گرایش او به مواد مخدر فراهم می شود.
قدسی یادآور شد: نارضایتی از زندگی، روابط نامشروع، ورود به گروه ها و باندهای دوستانه و كشیدن سیگار و قلیان در میان زنان و دختران از دیگر مواردی است كه می تواند زمینه ورود این قشر به مواد مخدر را فراهم كند.
وی اضافه كرد: در جامعه سیگار جزو مواد مخدر به حساب نمی آید در حالیكه سیگار اعتیاد آور است و در بررسی هایی كه انجام شده بیشتر افرادی كه معتاد هستند شروع شان با سیگار بوده است.
قدسی افزود: در بررسی هایی كه انجام شده، بسیاری از زنان و دخترانی كه به سیگار و قلیان روی آورده اند این كار را دلیل بر متشخص و امروزی بودن خود عنوان كرده و حتی تعدادی برای راهیابی به گروه های دوستانه به این مساله روی آورده اند.
وی گفت: از نظر اجتماعی نیز بیكاری و فقر فرهنگی و اقتصادی می تواند عاملی برای ورود افراد و حتی بانوان به سمت مواد مخدر باشد و اگر سازمان ها و دستگاه های اجرایی در ساز و كارهای خود معضل بیكاری را برای جوانان حل كنند بطور طبیعی بخش عمده ای از مسایل حاشیه ای از جمله اعتیاد نیز حل می شود.

** 6 درصد زنان در كردستان معتاد هستند
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر كردستان می گوید: 10 درصد زنان در كشور و 6 درصد در كردستان اعتیاد دارند ضمن اینكه 60 درصد اعتیاد در بانوان به پیشنهاد همسران است.
رحمان حریری یادآور شد: اولین عامل اعتیاد در استان در نوجوانان تفریح و كنجكاوی و در زنان اغلب اعتیاد مردان است به این معنا كه مرد معتاد برای اینكه مورد اعتراض همسر واقع نشود با روش های گوناگون از جمله مصرف قرص، زن را معتاد و به مواد مخدر آلوده می كند.
وی افسردگی و نبود نشاط اجتماعی را یكی از دلایل اصلی اعتیاد در میان زنان دانست و اضافه كرد: آلوده شدن به اعتیاد مربوط به چهار حوزه فردی، خانواده، دوستان و اجتماع است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر كردستان با بیان اینكه در آیتم اعتیاد فردی، اولین عامل برای آلوده شدن كنجكاوی، دوم كسب لذت و تفریح و در نهایت مشكلات روحی و روانی است، افزود: سیستم آموزشی كشورمان نیز استرس و اضطراب زیادی به دانش آموز و دانشجو وارد می كند و این هم در اعتیاد تاثیر زیادی دارد.
حریری شكست های عاطفی را موجب استرس، افسردگی و روی آوردن به مصرف مواد مخدر دانست و اظهار داشت: از آنجایی كه مصرف شیشه لذت كاذبی به فرد می دهد تمایل زنان افسرده به مصرف آن افزایش یافته است.
وی به تخریب یك میلیون سلول مغز در اثر یك بار مصرف شیشه اشاره كرد و گفت: مصرف شیشه بسیار اعتیادآور است و زنان در صورت اعتیاد بخاطر تامین هزینه های آن حاضرند بدن و جسم شان را در اختیار دیگران قرار دهند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تاكید كرد: مصرف قرص یا مواد مخدر برای لاغری و زیبایی و تخریب هیجانات، طلاق عاطفی و جنسی، مصرف ترامادول برای شب بیداری در دوران امتحانات توسط برخی دانش آموزان و دانشجویان و حضور در پارتی های شبانه از جمله دلایل كشیده شدن بانوان به اعتیاد است.
حریری مهمترین بنیان پیشگیری از اعتیاد و آلودگی به آن را خانواده اعلام كرد و افزود: آسانی دسترسی به مواد مخدر در اجتماع، مدگرایی (مثل مصرف گل)، كمبود مراكز مشاوره، فقر، تورم و بیكاری زمینه را برای اعتیاد بویژه در بانوان افزایش می دهد.
وی با بیان اینكه فرزندان (دختر) طلاق نیز در معرض آسیب هستند، یادآور شد: زنانی هم كه آلوده شده اند بدلیل وجود خانه های تیمی و دسترسی آنان به مواد مخدر، به كمپ های ترك اعتیاد و سرپناه شبانه مراجعه نمی كنند كه این خود به افزایش آلودگی آنان و عدم رهایی از اعتیاد كمك می كند.

** حدود 90 درصد بانوان، اعتیاد را از سیگار آغاز كرده اند
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی سنندج نیز اظهار داشت: هر چند میزان شیوع اعتیاد در خانم ها كم است اما سیر سرعت وابستگی آنان به مواد مخدر بیشتر و قطعا تبعات آن نیز خطرناك تر است.
عطاالله شاكریان با بیان اینكه داده ها و آمارهای مربوط به زنان معتاد چندان واقعی نیست، افزود: اعتیاد حدود 83 تا 90 درصد بانوان از كشیدن قلیان و سیگار آغاز شده است.
وی به انجام تحقیق روی 13 بانوی معتاد 25 تا 35 ساله اشاره كرد و گفت: نتایج این تحقیق نشان داد كه اصرار همسران یكی از عوامل اصلی اعتیاد آنان بوده است.
كارشناس ارشد مشاور خانواده، خشم و عصبانیت، طلاق، تجاوز جنسی، كمال طلبی، مشكلات شغلی، شكست عاطفی و مرگ والدین را از دیگر دلایل كشیده شدن بانوان به سمت اعتیاد دانست.
شاكریان با بیان اینكه اختلال های روانی، تنهایی و اضطراب از دیگر عوامل ترغیب بانوان به مصرف مواد مخدر است، اضافه كرد: رهایی از مشكلات عاطفی، كسب لذت، وجود استرس، نبود امید به آینده و زندگی و دسترسی آسان به مواد مخدر، بر افزایش گرایش افراد از جمله بانوان به سمت اعتیاد موثر است.
وی گفت: بسیاری از بانوان بدلیل وجود استرس و مشكلاتی كه ممكن است در جامعه دچار آن شوند، جرات مراجعه به مراكز مشاوره را ندارند كه همین موضوع خود عاملی در افزایش اعتیاد است.

** آمار دقیقی از زنان آلوده به مواد مخدر وجود ندارد
معاون امور پیشگیری بهزیستی كردستان نیز در این میزگرد روی آوردن زنان به سمت مصرف مواد مخدر را یكی از معضلات جدی در جامعه دانست و گفت: در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد زنانی كه به دام این بلای خانماسوز دچار شده اند در استان و حتی كشور وجود ندارد.
باقر كرمی افزود: براساس نظرسنجی ها و بررسی های انجام شده در كردستان و كشور اولین انگیزه مصرف مواد مخدر و روی آوری بانوان به سمت این بلای خانمانسوز، تفریح، فرار از مشكلات، دیده شدن و بیكاری است.
وی اظهار داشت: طبق آخرین بررسی ها شیوع شناسی مصرف مواد مخدر كه در سال 95 در كشور و استان كردستان نیز انجام شد وضعیت آسیب اعتیاد در جامعه به گونه ای بود كه رهبر معظم انقلاب وارد عمل شدند و نسبت به این موضوع هشدار دادند.
معاون امور پیشگیری بهزیستی كردستان با بیان اینكه در زمینه انجام این طرح این استان در ردیف سه استان برتری بود كه مردم بیشترین همكاری را داشتند، یادآور شد: براساس نتایج این شیوع شناسی شیوع مصرف سیگار در طول عمر در استان كردستان 24 درصد بود ضمن اینكه در هفته گذشته 18 درصد اعلام شده است.
كرمی میانگین سن شروع مصرف سیگار در استان براساس این شیوع شناسی را 19 سالگی اعلام كرد و افزود: شیوع مصرف قلیان در طول عمر در استان 20 درصد و در هفته گذشته 4.8 درصد اعلام شده است.
معاون امور پیشگیری بهزیستی كردستان تاكید كرد: در این شیوع شناسی تعداد زنان مصرف كننده در استان كردستان 1.1 دهم درصد بوده است.

** زنانه شدن اعتیاد شاكله خانواده را دچار آسیب می كند
مدیركل امور اجتماعی استانداری كردستان با اشاره به آسیب های ناشی از اعتیاد بانوان گفت: اعتیاد بانوان علاوه بر اثرات مخربی كه بر روی جسم و روح و روان فرد دارد، بدلیل نقشی كه زن در خانواده بر عهده دارد خطرناك تر از مردان بوده و شاكله خانواده را دچار آسیب می كند.
قدسی افزود: افزایش ناراحتی های مختلف همانند افسردگی و اضطراب، انزوا، كاهش امید به زندگی، دور شدن از جامعه و ناكارآمدی فرد از جمله آسیب هایی است كه یك زن آلوده به مواد مخدر به آن دچار می شود.
وی اظهار داشت: وجود یك فرد معتاد اعم از پدر، همسر و یا برادر در خانواده، نداشتن حامی و پشتیبان در زندگی، طرد شدن از جامعه بدلیل دادن برخی برچسب ها می تواند زمینه گرایش یك زن یا دختر را به سمت مصرف مواد مخدر فراهم كند.
مدیركل امور اجتماعی استانداری كردستان اضافه كرد: برخی از صاحبنظران عقیده دارند در حال حاضر چیزی كه بعد از مواد خوراكی آسان بدست می آید مواد مخدر است كه در انواع مختلف وجود دارد به گونه ای كه حتی یك قرص كوچك، آدامس و پودری كه با آب قاطی می شود، می تواند مخدر باشد.
قدسی گفت: اعتیاد خود دارای پیچیدگی های زیادی است، حال اینكه امروزه تغییر نوع مواد مخدر نیز موجب شده كنترل فرزندان (دختر یا پسر) توسط والدین در این زمینه بسیار سخت باشد.
وی ریشه بسیاری از مسایل، مشكلات و آسیب های اجتماعی موجود در جامعه را اعتیاد دانست و افزود: به هر طریقی كه بخواهیم آسیبی از آسیب های موجود در جامعه را كاهش دهیم در نقطه ای به بحث اعتیاد برخورد خواهیم كرد.
قدسی یادآور شد: برای درمان و كاهش معضل اعتیاد در جامعه لازم است آسیب های دیگری درمان شود تا بتوان در این زمینه نیز كاری اساسی انجام داد البته بهترین كار در واقع پیشگیری است و باید تلاش شود به جای صرف هزینه و وقت در زمینه درمان و یا كاهش، ساز و كارهایی برای پیشگیری فراهم كرد.

** اعتیاد زنان، فساد اخلاقی را در جامعه افزایش می دهد
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر كردستان گفت: از جمله آسیب های ناشی از اعتیاد زنان انتقال بیماری ایدز، هپاتیت و بیماری های عفونی، فساد اخلاقی، طلاق، خودكشی، افزایش پدیده فرار دختران و گسترش خانه های تیمی است.
حریری با بیان اینكه نوزادانی كه از مادران معتاد به دنیا می آیند بالقوه اعتیاد دارند، اضافه كرد: بروز فساد و اختلال روانی در فرزندان از دیگر آسیب ها و خطرات اعتیاد در زنان است ضمن اینكه این معضل سبب تن فروشی، اعتیاد جنسی، ازدواج های ناموفق و تكدی گری در میان بانوان می شود.
وی با بیان اینكه حدود 80 درصد زنان معتاد مرتكب سرقت می شوند، افزود: از بین رفتن اعتماد در جامعه، از دست دادن شغل و ضربه اقتصادی به كشور را می توان از عواقب و آسیب های ناشی از اعتیاد در جامعه دانست.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر كردستان یادآور شد: براساس برآوردها روزانه 6 میلیارد ریال و سالیانه 2 هزار و 100 میلیارد ریال مواد مخدر در استان مصرف می شود.

** فاصله اولین تجربه استفاده از مواد مخدر تا تزریق در زنان 2 سال است
دكترای تخصصی تعلیم و تربیت، بانوان را در زمینه اعتیاد آسیب پذیرتر از مردان دانست و افزود: فاصله اولین تجربه مصرف مواد مخدر تا تزریق در زنان 2 سال و این عدد در مردان حدود هشت سال است كه نشان از سرعت پیشرفت اعتیاد در زنان دارد.
شاكریان با اشاره به اینكه مشكلات روانی و افسردگی در بروز اعتیاد زنان بسیار تاثیر گذار است، یادآور شد: انحراف های جنسی، ایدز و افزایش خانه های مجردی از جمله آسیب های ناشی از افزایش اعتیاد در میان بانوان است.
وی اظهار داشت: زنی كه معتاد می شود بسیاری از فرصت های شغلی، خانوادگی و تحصیلی را از دست می دهد و در جامعه نیز این زنان راحت تر مورد بدرفتاری و سوء استفاده قرار می گیرند ضمن اینكه بیماری های مقاربتی نیز بیشتر بروز می كند.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی سنندج یكی از مسایل آسیب زا را در جامعه عدم توجه به تربیت درونی دانست و افزود: تا زمانی كه در تربیت نسل كم سن و سال اصولی و درونی كار نكنیم در مبارزه با اعتیاد موفق نخواهیم شد.
شاكریان با اشاره به اینكه در روانشناسی سلامت دانش كافی نبوده و باور مهم است، اضافه كرد: باید در كنار آموزش، باور مضر بودن اعتیاد در بین دانش آموزان نهادینه شود تا مانع از گسترش این پدیده در جامعه شد.

** آسیب اعتیاد یك زن با 100 مرد برابری می كند
معاون پیشگیری بهزیستی كردستان گفت: آسیبی كه یك زن معتاد می تواند بر پیكره جامعه وارد كند به مراتب بیشتر از 100 مرد معتاد است و هنوز در جامعه ما اعتیاد بانوان تابو است و خانواده نیز به دلایل خاص (حفظ آبرو) اقدامی برای ترك آنها انجام نمی دهد.
كرمی افزود: بسیاری از خانواده ها تا وقتی كه فرزندشان به مرحله آخر نرسد اقدامی برای نجات وی انجام نمی دهند كما اینكه اگر زودتر اقدام كنند قطعا شانس درمان بیشتر خواهد بود.
وی با اشاره به وجود یك كمپ ترك اعتیاد مخصوص بانوان در استان اظهار داشت: سال گذشته 93 نفر از زنان معتاد در این كمپ پذیرش شدند كه 54 نفر از این تعداد در ردیف سنی 18 تا 35 سال و 39 نفر نیز در ردیف سنی 35 تا 55 سال بودند.
كرمی با بیان اینكه بیشترین آمار زنان معتاد پذیرش شده در كمپ بانوان به ترتیب مربوط به شهرستان های قروه، سقز و سنندج بود، یادآور شد: بانوان بدلایلی تمایل چندانی به حضور در كمپ ندارند و معتادانی كه در كمپ بانوان حضور دارند تقریبا به آخر خط رسیده و حتی از خانه های تیمی نیز رانده شده اند.
معاون امور پیشگیری بهزیستی كردستان اضافه كرد: پذیرش در كمپ بانوان كاملا رایگان است و حتی یك نفر بدلیل اینكه هزینه درمان و نگهداری نداشته از این محل رانده نشده ضمن اینكه كاهش اعتیاد بانوان یكی از اولویت های سازمان بهزیستی است.

** درمان اعتیاد نیازمند عزمی جدی و همگانی
مدیركل امور اجتماعی استانداری كردستان در ادامه گفت: درمان اعتیاد بسیار سخت بوده و از عهده خانواده و یا یك دستگاه و سازمان بر نمی آید و مشكل اساسی در این زمینه ناهماهنگی و موازی كاری بین دستگاه هاست در حالیكه لازمه كاهش مشكلات در هر زمینه به انسجام بین دستگاه ها بر می گردد.
قدسی افزود: برنامه های بسیار خوبی در حوزه كاهش آسیب های اجتماعی انجام شده كه اگر هماهنگ شود می تواند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد ضمن اینكه خروجی بهتری نیز خواهد داشت.
قدسی یادآور شد: امور اجتماعی استانداری در حوزه كاهش آسیب ها در 2 بخش سازمان های مردم نهاد و دستگاه های دولتی فعالیت های بسیار خوبی انجام داده است.
وی اظهار داشت: نخستین كاری كه در حوزه سازمان های مردم نهاد انجام شده حساس سازی سازمان ها و سمن هایی است كه فعال نبوده و منفعل هستند تا نسبت به مسایل، موارد و آسیب هایی كه در جامعه وجود دارد، حساسیت داشته باشند.
مدیركل امور اجتماعی استانداری كردستان گفت: در این راستا بسیاری از سازمان های مردم نهاد اقدامات خوبی انجام داده اند و سال گذشته 64 مورد قرارداد با این تشكل ها در راستای كاهش آسیب ها منعقد شد كه قرار است امسال بیشتر شود.
قدسی تاكید كرد: حمایت هایی كه از این سازمان ها شده شاید بسیار جزیی بوده اما سمن ها از این اعتبار محدود به خوبی استفاده كرده و پارسال بیش از یك هزار كلاس برای كاهش آسیب بخصوص در مورد اعتیاد برگزار كرده اند.
وی افزود: آموزش های سازمان های مردم نهاد در 2 بُعد توانمند سازی، شناخت و آگاهسازی و توانمندی حرفه ای بود و جدا از مهارت های زندگی همزمان مهارت های حرفه ای با ایجاد كارگاه های كوچك، خرد و زود بازده نیز داشته اند.
قدسی یادآور شد: در بخش دستگاه های دولتی نیز پارسال متفاوت تر از سال های گذشته تفاهم نامه هایی چند جانبه با دستگاه هایی كه با موضوع مرتبط بوده منعقد و طرح های زیادی در این زمینه اجرا شد.
مدیركل امور اجتماعی استانداری كردستان جای برخی از آموزش ها در برنامه های پیشگیرانه را خالی دانست و گفت: در بسیاری مواقع چشم خود را بر روی برخی حقایق می بندیم و انتظار داریم مشكلی هم برای فرزندان مان پیش نیاید.

** آگاه سازی جامعه، اولین راهكار پیشگیری از اعتیاد زنان
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر كردستان به سه راهكار برای پیشگیری از اعتیاد در میان زنان اشاره كرد و اظهار داشت: آگاه سازی و حساس كردن جامعه اصلی ترین راهكار برای پیشگیری از اعتیاد در میان زنان است.
وی با بیان اینكه ورود به مصرف مواد مخدر از سیگار و قلیان آغاز می شود، اضافه كرد: با یك بار مصرف ماده مخدر گُل، 100 هزار سلول مغز تخریب می شود و این موضوع را باید به خانواده ها از جمله دانش آموزان در مدارس انتقال داد كه یك بار مصرف یعنی اعتیاد.
به گفته حریری، 90 درصد كسانی كه در كمپ های ترك اعتیاد حضور دارند با یك بار مصرف معتاد شده اند، بنابراین خانواده ها باید فرهنگ «نه» گفتن را به فرزندان بیاموزند.
وی دومین راهكار را برای پیشگیری از اعتیاد زنان، فرهنگ سازی دانست و افزود: فرهنگ خطرناك بودن مصرف مواد مخدر نیازمند آموزش های نوین، كاربردی و مهارت ها است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر كردستان با بیان اینكه فرد باید توانمند بوده و قدرت تاب آوری داشته باشد، اظهار داشت: آخرین تحقیقات جهانی نشان می دهد آموزش گروه هدف به گروه هدف با استفاده از شیوه ابتكاری، انمیشین، فیلم و فضای مجازی بهترین گزینه برای مهارت آموزی است.
حریری سومین راهكار را تقویت فعالیت های جایگزین اعلام كرد و افزود: باید با ایجاد سالن های ورزشی، اماكن تفریحی و سرگرمی، افزایش سرانه مطالعه، زمینه شادی و سرگرمی جوانان از جمله دختران و بانوان را فراهم كرد تا مانع گسترش اعتیاد در جامعه شد.
او با بیان اینكه جامعه ما تا حدود زیادی غمگین است، یادآور شد: باید فضای امید و نشاط را در جامعه گسترش داد و رسانه ها در این عرصه نقش بسیار مهمی می توانند ایفا كنند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینكه در كمپ های ترك اعتیاد فقط سم زدایی از بدن معتادان انجام می شود، اضافه كرد:90 درصد درمان اعتیاد، روحی است و باید قبل از خروج از كمپ روی آن كار شود.
حریری گفت: مصوب كردیم از طریق تفاهم نامه با دانشگاه ها خدمات روان درمانی در كمپ ها را تقویت كنیم كه تاكنون فقط دانشگاه كردستان در این زمینه اعلام آمادگی كرده است.
وی اظهار داشت: تقویت مددكاری، مشاوره خانواده و فرد، خانواده درمانی، مهارت آموزی و مراقبت بعد از خروج از كمپ، كارهایی است كه در دستور كار این نهاد قرار دارد.
حریری آخرین چرخه برای درمان اساسی بانوان معتاد، اشتغال زایی دانست و افزود: سازمان بهزیستی تقبل كرده پنج سال بیمه زنان بهبود یافته را پرداخت كند تا صاحبان واحدهای تولیدی و صنفی بدون نگرانی زنان معتاد درمان شده را بكار گیرند.
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر كردستان به نبود سرپناه شبانه برای زنان معتاد در استان اشاره كرد و گفت: ایجاد سرپناه نیازمند همكاری ادارات و خیرین بوده كه تاكنون همكاری لازم در این حوزه صورت نگرفته است.
او از آغاز اجرای چند طرح این نهاد با همكاری دستگاه های مختلف برای آموزش و مقابله با اعتیاد در میان بانوان خبر داد و اضافه كرد: طرح فست (همكاری خانه و مدرسه)، جشنواره نوجوان سالم و نماد از جمله طرح هایی هستند كه در صورت اجرا و گسترش آن در تمام استان، نه تها آمار اعتیاد متوقف بلكه منفی نیز می شود.

** آسیب های ناشی از اعتیاد در مدارس تدریس شود
كارشناس ارشد مشاوره خانواده بر ضرورت آموزش از درون تاكید كرد و گفت: باید آسیب ها و خطرات ناشی از اعتیاد در سنین پایه و مدارس آموزش داده شود.
شاكریان خواستار كمك رسانه های دیداری و شنیداری برای آموزش به مردم در راستای پیشگیری از اعتیاد شد و اضافه كرد: شاید با وجود آگاهی از مضرات اعتیاد، آموزش منجر به باور نشود كه باید آن را ناشی از مشكلات روانی و اختلالات شخصیتی دانست.
وی اظهار داشت: با وجود تحصیلات عالی، افرادی هستند كه لذت استفاده از مواد مخدر مانند شیشه را تجربه كرده و به این مواد معتاد می شوند.
دكترای تخصصی تعلیم و تربیت، عدم مراجعه زنان معتاد به مراكز مشاوره را بسیار آسیب زا اعلام كرد و گفت: در سال های اخیر تعداد مراجعانی كه در بحث مسایل جنسی مشكل دارند افزایش یافته اما بانوان گرفتار اعتیاد جرات مراجعه به مراكز مشاوره را ندارند.
شاكریان بر تلاش دولت برای ایجاد رفاه در راستای كاهش نگرانی مردم و آسیب ها تاكید كرد و افزود: اطمینان جوانان از داشتن شغل و فراهم بودن زمینه ازدواج، می تواند مانع از بروز اعتیاد شود.
او یادآور شد: طبق اعلام وزارت بهداشت، حدود 12 میلیون نفر در كشور دچار افسردگی هستند و در هر سه دقیقه یك طلاق اتفاق می افتد كه بسیار نگران كننده است.

** خیران به بخش آسیب ها ورود پیدا كنند
معاون امور پیشگیری بهزیستی كردستان نیز با بیان اینكه خیران در تمام حوزه ها فعال بوده اما به بخش آسیب های اجتماعی ورود پیدا نمی كنند، از افراد خیر و نیكوكار خواست در زمینه كاهش آسیب ها بویژه معضل اعتیاد بهزیستی و سایر نهادهای متولی را یاری دهند.
كرمی افزود: بهزیستی 90 درصد فعالیت های خود را به بخش خصوصی واگذار كرده است و تجربه نشان داده كه در هر بخشی برون دادی كه بخش خصوصی و خیرین حور دارند خدمات رسانی بهتر و مطلوب تر است.
وی اظهار داشت: در بحث اعتیاد و سایر آسیب ها باور به پیشگیری وجود ندارد این در حالیست كه اعتباری كه در استان برای درمان هزینه می شود چند برابر اعتباراتی است كه برای حوزه پیشگیری هزینه می شود.
كرمی با بیان اینكه بحث درمان نتیجه مطلوب را ندارد و در خوشبینانه ترین حالت شاید چهار درصد در كمپ ها درمان شوند، گفت: كارهای پیشگیری باید بیشتر شود و رسانه ها در این زمینه باید مطالبه گر باشند و دستگاهای متولی را كمك كنند.
معاون پیشگیری بهزیستی كردستان افزود: استان كردستان در زمینه آسیب اعتیاد نسبت به استان های همجوار از وضعیت خیلی خوبی برخوردار است اما نسبت به گذشته خود وضعیت خوبی ندارد و باید بیشتر در این زمینه تلاش شود.
كرمی با اشاره به برنامه های بهزیستی برای كاهش آسیب در استان گفت: اجرای طرح فست (خانه و مدرسه) در مهدهای كودك، برگزاری كلاس ها و كارگاه های آموزشی و مصونیت مهدهای كودك از جمله برنامه هایی است كه با جدیت دنبال می شود.
از مطالب و بحث های مطرح شده در میزگرد می توان این برداشت را داشت كه آگاه سازی جامعه از خطرات مصرف مواد مخدر و ایجاد این باور در میان مردم از طریق آموزش در سطوح و سنین پایه، تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از اعتیاد از جمله در میان بانوان خواهد داشت، ضمن اینكه دستگاه های متولی بویژه نیروی انتظامی باید جدی تر در راستای ممانعت از دسترسی آسان به مواد مخدر گام بر دارند.
7348/7355/9102