نویسنده كانادایی: لابی صهیونیست ها در پی ارعاب مخالفان است

نیویورك – ایرنا – یك نویسنده كانادایی به تلاش لابی رژیم صهیونیستی در كانادا و آمریكا برای جلوگیری از گسترش جنبش بایكوت و تحریم این رژیم اشاره كرد و گفت: آنها به ارعاب مخالفان خود روی آورده اند.

'اریك والبرگ' روز جمعه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا درباره اقدام دولت ترامپ برای ایجاد نهاد 'مبارزه با یهود ستیزی' اظهار كرد: این كار وی فاقد قدرت قانونی است و صرفا گامی تازه برای ارعاب منتقدان رژیم اسراییل در آمریكا خواهد بود.
این كارشناس خاورمیانه تصریح كرد: این دفتر در واقع سردمداری هجوم به جنبش تحریم اسراییل (بی دی اس) خواهد شد. نهادی برای هدف قرار دادن كسانی كه از حقوق فلسطینی ها دفاع می كنند. این اقدام همخوان با الگوی كلی سیاست های ترامپ است.
در سال های اخیر جنبش بی.دی.اس كه برگرفته واژه 'Boycott, Divestment, Sanctions' بایكوت، عدم سرمایه گذاری‌ و تحریم اسرائیل است، به شدت نگرانی رژیم صهیونیستی و رژیم آمریكا را برانگیخته است.
والبرگ تصریح كرد: ترامپ با اعلام چنین ابتكارهایی می خواهد جایگاه داخلی خود را نیز ارتقا دهد. من نمی دانم كه این دفتر تا چه اندازه در نهایت موفق خواهد شد اما چارچوب های قانونی در ایالات متحده به گونه ای است كه نخواهند توانست مانع قانونی برای تلاشگران تحریم اسراییل ایجاد كنند.
وی ادامه داد: هرچقدر هم ترامپ، قاضی های طرفدار خود را در دیوان عالی نصب كند، در خصوص بی دی اس، تلاش هایش از منظر قانونی جواب نخواهد داد.
این نویسنده كانادایی خاطرنشان كرد: رییس دفتر مبارزه با یهودستیزی، در جنگ عراق هم بوده و یك جمهوریخواه یهودی است.

** گسترش جنبش تحریم اسراییل
این كارشناس خاورمیانه به محبوبیت جنبش بی دی اس در كانادا اشاره كرد و گفت: بی تردید این جریان در حال رشد است. ترودو طرحی را ارائه كرده است كه مانع از رشد این جنبش شوند اما این طرح ضمانت قانونی ندارد و برای همین از اعمال آن ناتوان مانده اند.
والبرگ تصریح كرد: تلاش این طرح برای ارعاب فعالان جنبش تحریم اسراییل است. در جاهایی نیز این رویكرد جواب داده است. مثلا باعث شد كه دانشگاه مكل گیل كانادا علیه این جنبش موضع بگیرد؛ البته دانشجویان این دانشگاه بزرگ به شكل فراگیری برای تحریم اسراییل فعالیت می كنند.

** نفوذ لابی صهیونیستی در كانادا
این نویسنده كانادیی تاكید كرد: این مبارزه با رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی نیز انجام شد. تنها فرق بزرگ این است كه بر خلاف اسراییل، آپارتاید آفریقای جنوبی دارای لابیست ها و حامیان پرقدرت در ساختار سیاسی كانادا و آمریكا نبود. این رژیم فاقد متحدانی در عمق امپراتوری آمریكایی بود.
اریك والبرگ در پاسخ به این پرسش كه قدرت و نفوذ لابی اسراییلی در كانادا را چگونه ارزیابی می كند، گفت: جریانی قوی است كه به ارعاب مخالفان دست می زند. آنها در اطراف جاستین ترودو حضور دارند و فعالیت های مخالف صهیونیست ها را رصد می كنند. به ویژه حزب لیبرال، كاملا در جیب صهیونیست ها است.
وی ادامه داد: آنها در مراكز دانشگاهی به رصد و ارعاب مخالفان دست می زنند. بیشتر استادان نگران هستند و سكوت می كنند اما این دانشجویان هستند كه عمدتا با صدای بلند به اعتراض دست می زنند و صهیونیست ها را محكوم می كنند. كار این لابی اسراییلی، یادآور مك كارتیسم در آمریكاست.
والبرگ به سیاست ارعاب مخالفان صهیونیسم در آمریكا اشاره كرد و گفت: آنها به دلیل انتقاد ایلهان عمر از ایپك، موج شدیدی علیه وی به راه انداخته اند. او صدای رسا و شجاعی است كه می خواهند ساكت كنند.
مایك پنس معاون رئیس جمهوری آمریكا روز جمعه در گفت وگو با شبكه فاكس نیوز گفت كه «عمر» به دلیل اظهارات ضداسرائیلی باید از كمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان اخراج شود.
پنس همچنین با بیان اینكه عمر ایالات متحده را مسئول محرومیت و فقر مردم ونزوئلا دانسته، از سران دمكرات ها در مجلس نمایندگان آمریكا خواست كه او را از كمیته روابط خارجی حذف كنند.
عمر كه به همراه «رشیده طلیب» اولین زنان مسلمان در كنگره آمریكا هستند، پیشتر به دلیل انتقاد از لابی های صهیونیستی كه به گفته او با پول خود حمایت واشنگتن از رژیم صهیونیستی را می خرند، صدای جمهوریخواهان را در آورد.
وی همچنین گفته بود كه پول این لابی ها باعث شده برخی قانونگذاران آمریكایی به یك دولت خارجی (رژیم صهیونیستی) وفادار شوند.
عمر در یك گفت و گوی تلویزیونی سیاست های آمریكا را عامل خرابی در ونزوئلا دانست و تصریح كرد: این زورگویی و استفاده از تحریم ها برای مداخله و در نهایت تغییر رژیم واقعا كمكی به مردم كشورهایی مثل ونزوئلا نمی كند و در راستای منافع ایالات متحده نیز نیست.
افزون بر پنس كه پیشتر نیز خواستار اخراج عمر از مجلس نمایندگان آمریكا شده بود، دونالد ترامپ رئیس جمهوری این كشور نیز چنین خواسته ای را مطرح كرده است.
اریك والبرگ نویسنده كتاب 'پیوندهای كانادا و اسراییل' ( The Canada-Israel Nexus) است. وی همچنین در نشریات انگلیسی درباره خاورمیانه می نویسد. 'مقاومت اسلامی علیه امپریالیسم' (Islamic Resistance to Imperialism) از دیگر آثار این نویسنده كانادایی است.
اروپام*م.ع*1429