سازمان همكاری اسلامی خواستار خروج صهیونیست ها از جولان شد

تهران - ایرنا - سازمان همكاری اسلامی درنامه ای به كمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر ساكنان جولان اشغالی و شناسایی حاكمیت رژیم صهیونیستی بر این منطقه از سوی آمریكا، خواستار خروج صهیونیست ها از همه سرزمین های اشغالی از جمله جولان شد.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، «طاهر حسین اندرابی» هماهنگ كننده سازمان همكاری اسلامی در ژنو در نامه ای به «میچل باچله» كمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به قطعنامه 40/21 شورای حقوق بشر این سازمان درباره منطقه جولان سوریه، نگرانی جدی اعضای سازمان همكاری اسلامی پیرامون شناسایی حاكمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان از سوی آمریكا را ابراز كرد.
براساس این نامه، سازمان همكاری اسلامی این اقدام دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا را مشروع كردن اشغالگری رژیم صهونیستی در جولان سوریه و بخشیدن خاك این كشور به اشغالگران می داند.
هماهنگ كننده سازمان همكاری اسلامی تاكید كرد كه براساس منشور ملل متحد، قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل به ویژه قطعنامه های 242، 338 و 497، این اقدام نقض آشكار حق حاكمیت ملی و یكپارچه سرزمینی جمهوری عربی سوریه است.
شورای حقوق بشر سازمان ملل در قطعنامه های 40/21 و 40/24 كه از سوی سازمان همكاری اسلامی پیشنهاد شده بود، بر غیرقابل پذیرش بودن حاكمیت از طریق اشغالگری و همچنین رعایت حقوق ساكنان جولان اشغالی از سوی نیروهای اشغالگر تاكید كرده است.
شورای حقوق بشر سازمان ملل در این قطعنامه ها همچنین خواسته است كه رژیم صهیونیستی اقدامات سركوبگرانه علیه ساكنان جولان اشغالی را متوقف كرده و از اقدامات قضائی و اداری كه منجر به تغییر وضعیت حاكمیتی این منطقه شود، خودداری كند؛ چراكه این اقدامات ناقض كنوانسیون چهارم ژنو و قوانین بین المللی است.
این نامه تصریح كرد اعضای سازمان همكاری اسلامی تاكید دارند كه اقدام ایالات متحده در شناسایی حاكمیت رژیم صهیونیستی بر جولان، هیچ تغییری در وضعیت حقوقی این منطقه و اشغالی بودن آن ایجاد نمی كند.
كشورهای سازمان همكاری اسلامی همچنین از همه كشورهای عضو سازمان ملل می خواهند كه به قطعنامه های سازمان ملل احترام گذاشته و اقداماتی خلاف این قطعنامه ها انجام ندهند.
اعضای سازمان همكاری اسلامی در این نامه تاكید كردند كه رژیم صهیونیستی باید قطعنامه های مجمع عمومی، شورای امنیت و شورای حقوق بشر سازمان ملل را رعایت كرده و از همه سرزمین های اشغالی عربی از جمله جولان سوریه و قدس شرقی خارج شود.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری آمریكا پنجم فروردین ماه و تنها دو هفته پیش از انتخابات پارلمانی سرزمین های اشغالی در اقدامی كه مغایر با تمامی قوانین بین الملل و قطعنامه های شورای امنیت بود، حاكمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان اشغالی سوریه را به رسمیت شناخت.
یكسال پیش از آن نیز دولت آمریكا 24 اردیبهشت 97 در اقدامی تحریك آمیز و در تعارض با تمامی قطعنامه های بین المللی، سفارت ایالات متحده را از تل آویو به قدس اشغالی منتقل كرد.
شبد**9416**9122