۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۶
کد خبر 83309526
۰ نفر
یك شهید و 30 زخمی در راهپیمایی بازگشت این هفته غزه

غزه- ایرنا- تیراندازی نظامیان رژیم صهیونیستی به سوی حاضران در راهپیمایی بازگشت، این هفته در باریكه غزه منجر به شهادت یك جوان فلسطینی و مجروح شدن 30 نفر دیگر شد.

به گزارش ایرنا، پنجاه و هشتمین راهپیمایی بازگشت این هفته با نام 'شكستن محاصره شرق باریكه غزه' نامگذاری شده بود كه با خشونت نظامیان رژیم صهیونیستی منجر به شهادت یك فلسطینی 24 ساله به نام عبدالله جمعه عبدالعال شد.
در بین زخمی های این هفته راهپیمایی بازگشت نیز 2 كودك و یك امدادگر وجود دارد.
هفته گذشته به دنبال سه روز درگیری و در نهایت توافق آتش بس در بامداد دوشنبه گذشته بنا به درخواست رژیم صهیونیستی از مصر برای میانجیگری قرار بر این شد تا نظامیان این رژیم به حاضران در راهپیمایی مزبور تیراندازی نكنند.
گروه های مقاومت در توافق خود تاكید كرده اند كه هرگونه تیراندازی به سوی حاضران در راهپیمایی بازگشت مسالمت آمیز به معنی نقض توافق و آغاز درگیری های دوباره خواهد شد.
آنان تهدید كرده اند كه در صورت نادیده گرفتن توافق مزبور تل آویو را با موشك مورد هدف قرار می دهند.
رژیم صهیونیستی در اولین مرحله از اجرای توافق امروز محدوده ماهیگیری صیادان غزه را به 12 مایل دریایی افزایش داد ولی مقابله با راهپیمایی امروز به منزله نقض توافق دوشنبه تلقی می شود.
هنوز گروه های فلسطینی به این موضوع واكنش نشان نداده اند.
بر اساس اعلام منابع آگاه مصری مرتبط با توافق مزبور آرام سازی اوضاع در غزه ، افزایش مسافت مجاز برای ماهیگیری فلسطینیان در آب های غزه به 15 مایل، افزایش میزان سوخت ارسالی برای فعالیت نیروگاه تولید برق غزه به ویژه در ماه رمضان، تسهیل واردات كالا به غزه و یا صادرات كالاهای این باریكه به خارج از موارد دیگر توافق اخیر است.
غزه از 12 سال پیش در محاصره نظامیان صهیونیست است.
ممنوعیت ترور رهبران فلسطینی اعم از فعالان سیاسی یا نظامی ، توقف تدابیر امنیتی و تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه ساكنان كرانه باختری و قدس اشغالی و ارائه تسهیلاتی به اسرای فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی از دیگر موارد توافق اسراییل با گروه های فلسطینی است.
شبد*1436*9122