۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۵
کد خبر 83309473
۰ نفر
آمریكا: تعهد كتبی از چین می خواهیم

پكن- ایرنا- آمریكا اعلام كرده است به الفاظ و گفته های طرف چینی در مناقشه تجاری اعتنایی نمی كند و خواستار آن است این كشور به صورت رسمی و كتبی متعهد شود از اقدامات مقرر در توافق، عدول نخواهد كرد.

به گزارش ایرنا روزنامه اس سی هنگ كنگ روز جمعه نوشت اكنون این خطر وجود دارد كه با افزایش فشارهای آمریكا بر چین بخصوص درخواست تعهد كتبی چین، این مذاكرات به شكست بیانجامد.
همزمان با این تحولات برخی از رسانه ها و كارشناسان اقتصادی در چین گفته اند كه اگر این كشور زیر بار تعرفه های بیشتر آمریكا برود بهتر از آن است كه با خواست آن كشور و بر طبق الگوی تحمیلی واشنگتن دست به خودكشی اقتصادی بزند.
تازه ترین گزارش ها حاكی است كه درخواست تعهد كتبی از سوی آمریكا یكی از جدی ترین مواردی است كه می تواند گفت و گوها را به شكست بكشاند.
روزنامه خاطر نشان می كند آمریكا می خواهد هر جمله و عبارتی كه چینی ها برای اصلاحات اقتصادی می گویند و تعهداتی كه می دهند مو به مو در توافق نهایی نوشته شود.
شی اینهونگ مشاور شورای دولتی چین و استاد دانشگاه مردم می گوید كه بدجوری از سوی آمریكا تحت فشار قرار گرفته ایم.
وی افزود امیدوار بودیم كه در برخی از مسایل كوچكتر اجماع نظری داشته باشیم اما ترامپ زیر بار نرفته است.
وی تاكید كرد كه آمریكا می خواهد هر موضوعی حتی كوچك كه به طور اصولی از سوی چین قبول شده است در توافق درج شود اما پكن این را قبول نكرده است.
آساق**231**1904**