پیوست معرفتی لازمه تحقق گام دوم انقلاب است

تهران- ایرنا- نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با تاكید بر اینكه گام دوم انقلاب نگاهی عمیق به دین اسلام دارد، گفت: تا پیوست معرفتی گام دوم شناسایی نشود، این هدف محقق نخواهد شد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از سازمان تبلیغات اسلامی، آیت‌الله «عبدالكریم فرحانی» در نشست بینش‌جویانه و حكمت‌پژوهانه با بیان اینكه با این نگاه است كه تمدن شكل می گیرد و از آن پرده برداری می شود، عصاره گام دوم انقلاب را امید، اراده و جوانی دانست.
وی افزود: حضرت امام خمینی (ره) نیز با استفاده از جوانانی چون شهید مطهری، شهید بهشتی و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای كه در آن زمان 20 تا 35 سال داشتند گام اول انقلاب اسلامی را رقم زدند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینكه اسلام، سابقه كار تمدنی دارد و تاریخ شناسان و مستشرقان نیز به این موضوع اشاره كرده‌اند، اظهار داشت: تاریخ شناسان 30 تمدن اولیه برای بشریت نام می‌برند كه از این میان پنج تمدن را به ‌عنوان تمدن‌های اصلی معرفی كرده اند و از این پنج تمدن سه تمدن را جدا می‌كنند كه یكی از آنها تمدن اسلامی است كه پنج قرن بر بشریت حكومت كرد و اندلس، بغداد و ایران كانون‌های تمدن اسلامی بودند.
آیت‌الله فرحانی با بیان اینكه گوستاو لوبون فیلسوف، مورخ، جامعه‌شناس و پزشك فرانسوی نیز در مورد امام صادق (ع) و حركت شیعه در تمدن اسلامی بحث می‌كند، گفت: تمدن جریان‌ساز اسلام پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته است و در زمانی كه در تمام اروپا 500 جلد انجیل هم وجود نداشت در كتابخانه بیت‌الحكمه بغداد 6 میلیون كتاب موجود بود.
وی با تاكید بر اینكه اسلام بین چند كانون تمدنی به ‌وجود آمد، ادامه داد: اسلام ابتدا در مدینه شكل‌ گرفت در زمانی كه در تمام عربستان به تعداد انگشتان یك دست باسواد وجود نداشت اما حركت اسلام كانون‌های تمدنی شرق و غرب را منفعل كرد؛ ایران به اسلام ایمان آورد و ایران و مصر كه تمدن‌های بزرگ آن دوران محسوب می‌شدند در مقابل جریان تمدن‌ساز اسلام تسلیم شدند و این به بركت نبی مكرم اسلام صلی الله علیه و آله، حضرت علی (ع)، امام حسین (ع) و امام صادق (ع) بود.
وی افزود: جریان تمدن‌ساز اسلام به واسطه‌ مدیریت پیامبر (ص) و اینكه در ابتدا انسان‌هایی ساخت كه عجیب كار كردند، این چنین به قدرت رسید و اسلام هرگاه از مسیر محبت و معارف اهل بیت (ع) فاصله گرفت، مشكل پیدا كرد.
آیت‌الله فرحانی گفت: اسلام ناب از منظر امام خمینی (ره) یك اسلام تمدنی ‌است و امام خمینی (ره) از اول یك اندیشه عمیق تمدن ساز داشت و برای تحقق این اندیشه، اسلام ناب را در برابر اسلام سكولار و یا اسلام آمریكایی كه اسلامی گوشه‌گیر بود معرفی كرد و در توصیف اسلام ناب فرمود «این اسلام، ابر قدرت‌ها را به خاك مذلت خواهد نشاند.»
وی یادآور شد: شهید مطهری پس از پیدا كردن حضرت امام خمینی (ره) كه تعبیرش از او «روح قدسی الهی» است می‌گوید روح تشنه‌اش از زلال شخصیت امام (ره) سیراب شد و این درس اخلاقی؛ پیوست معرفتی گام دوم انقلاب اسلامی است و ما برای تحقق انقلاب اسلامی، گام اول را با این مبانی برداشتیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: مجتمع یادمان شهدای هفتم تیر «سرچشمه» مكان شهادت سید الشهدای انقلاب اسلامی آیت‌الله بهشتی و ایام شهادت شهید مطهری است لذا بهترین مكان و زمان برای پژوهش در موضوع خودسازی و تمدن‌سازی در سایه فرمایشات مقام معظم رهبری برای گام دوم انقلاب اسلامی است.
آیت الله فرحانی ادامه داد: در دوران دبیرستان دو كتاب از كتاب فروشی خریدم كه مسیر زندگی مرا تغییر داد. كتاب عدل الهی شهید مطهری و كتاب دیدگاه توحیدی كه مقالات شهید بهشتی، شهید مطهری و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این كتاب بود. نكته جالب اینجاست كه نظرات مقام معظم رهبری در دیدگاه توحیدی در این كتاب همان نظراتی بودند كه ایشان چند روز پیش در دیدار با طلاب مطرح كردند.
حجت‌الاسلام «روح الله حریزاوی» معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی نیز در این نشست با بیان اینكه امام خمینی (ره) بزرگان دین و مجاهدینی كه به دنبال حق و حقیقت بودند، اسلام را یك حركت تمدن‌ساز معرفی كردند، گفت: انقلاب اسلامی امروز به‌ عنوان امانت در گام دوم انقلاب به ما رسیده و ما ماموریت داریم افق تمدن‌ساز اسلامی كه از مجاهدت‌های امام خمینی(ره)، آیت‌الله طباطبایی علیه رحمه و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این كشور به ‌وجود آمد را ادامه دهیم.
وی خاطرنشان كرد: ما در قبال بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ماموریت معرفتی داریم و بیانیه گام دوم علاوه بر پیوست اجتماعی به پیوست معرفتی نیاز دارد.
نشست بینش‌جویانه و حكمت‌پژوهانه در اولین هفته رمضان 1440 هجری قمری توسط موسسه علم دینی «امتداد حكمت» با حضور آیت‌الله عبدالكریم فرحانی ‌ و حجت‌الاسلام حریزاوی معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی در مجتمع یادمان شهدای هفتم تیر «سرچشمه» برگزار شد.
فراهنگ**9012**1883