۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷
کد خبر 83309405
۰ نفر
مردم تهران بر عهدشكنان توافق برجام خروشیدند

تهران-ایرنا- مردم روزه دار تهرانی امروز پس از اقامه نماز جمعه همزمان با سراسر كشور با راهپیمایی گسترده حمایت خود را از تصمیم دولت و بیانیه شورای عالی امنیت ملی در مورد كاهش تعهدات در برجام اعلام كردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نمازگزاران پس از اقامه نماز عبادی سیاسی جمعه در دانشگاه تهران، از در اصلی این دانشگاه به سـمت میــدان انقلاب با سردادن شعارهایی همچون «مرگ بر آمریكا»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر انگلیس»، « نصرُمِنَ الله وَ فَتحٌ قریب مرگ بر آمریكای مردم فریب»، «نشانه دینداری بیزاری از آمریكاست»، «ترامپ جانی روانی شده مرگ بر آمریكا جهانی شده» و «جنایت منطقه زیر سر آمریكاست» انزجار خود را از اقدامات آمریكا و ترامپ علیه برجام اعلام كردند.
«این همه لشكر آمده به عشق رهبر آمده»، «خونی كه در رگ ماست، هدیه به رهبر ماست»، «از خط رهبر خود، ملت ما جدانیست عربده آمریكا قابل اعتنا نیست»، «فتنه آخرالزمان آمریكا»، «اسرائیل و آمریكا دو محور فسادند» و «نام شهیدان بود نماد قدرت ما» از دیگر شعارهای راهپیمایان بود.
همچنین راهپیمایان تهرانی در حمایت از تصمیم دولت و بیانیه شورای عالی امنیت ملی در مورد برجام دست نوشته هایی همچون «تنها راه سعادت، وحدت و استقامت در سایه ولایت»، «ملت ما بیدار است، از آمریكا بیزار است»، «از عامل گرانی، برجام آمریكایی خارج باید گردیم»، «خروج از برجام، عزت ملت ماست» و « ملت ما بیدار است، از آمریكای عهدشكن بیزار است» در دست داشتند.
یكی دیگر از راهپیمایان در گفت و گو با ایرنا بیان كرد: اگر نیمی از هزینه و صرف وقت كه برای برجام گذاشته شد، برای معیشت و اقتصاد مصرف شده بود، دشمن نقطه ضعفی از ما نداشت تا بتواند با تهدید تحریم رجزخوانی كند.
تعداد زیادی از خبرنگاران رسانه های خارجی نیز برای پوشش این راهپیمایی حضور داشتند.
براساس این گزارش، در این راهپیمایی زنی پرچم ایران را به تن كرده و عكس رهبر معظم انقلاب را در دست داشت و با خواندن شعر «شتر در خواب بیند پنبه دانه ... » خطاب به ترامپ گفت: هر روز سند جنایتی را امضا كن، مرگ بر اسرائیل؛ مرگ بر آمریكا و سیاستمداران آمریكا شكست مقاومت مردم ایران را در خواب باید ببینند.
براساس اعلام شورای هماهنگی استان تهران، این راهپیمایی همزمان با سراسر كشور در 38 شهرستان و بخش استان تهران برگزار شد.
در پایان این راهپیمایی قطعنامه ای نیز قرائت شد كه در بخش هایی از آن آمده است: ضمن تجدید میثاق با آرمان های بلند امام راحل رحمت‌الله‌علیه و تجدید بیعت با مقام معظم رهبری مدظله العالی، تقویت روحیه مقاومت و انقلابی گری برای حفظ نظام اسلامی را از اوجب واجبات دانسته، تأثیرناپذیری از وسوسه های دشمنان خارجی و خودباختگان داخلی - حفظ وحدت و انسجام ملی با تبعیت محض از منویات مقتدای عظیم‌الشأن امّت اسلامی را تنها راه غلبه بر دشمن عنود در جنگ تركیبی شیطان بزرگ و اذنابش می‌دانیم.
این بیانیه ضمن قدردانی از مجاهدت های نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و قوای نظامی و انتظامی كشور، به سران آمریكا خاصه رییس جمهور احمق آن هشدار داده است كه هر گونه تحرك و تهدید علیه ایرانِ همیشه سرافراز، با واكنش قاطع و مشت آهنین جوانان این سرزمین روبرو می شود و دشمن با شكست مفتضحانه سنگین به خاك مذلّت می نشیند.
در این بیانیه با توجه به بی اثر شدن معاهده برجام و اثبات چندباره بدعهدی طاغوت‌اعظم و غیرقابل اعتماد بودنِ كشورهای اروپایی، تقویت بنیه اقتصادی كشور با رونق تولید و تحقق عملی اقتصاد مقاومتی خواسته شده است.
این بیانیه همچنین ضمن ملاك عمل قراردادن منویات مقام معظم رهبری مدظله العالی مبنی بر بی‌اعتمادی مطلق به بیگانگان و تسلیم نشدن در برابر زیاده‌خواهی‌های استكباری مجامع بین‌المللی از جمله سند ننگین 2030 و اف‌ای‌تی‌اف (FATF) اقدام جهادی در برابر آرایش جنگی دشمن و مقابله قاطع با پدیده شوم تورم و گرانی و پرهیز از اشرافی‌گری را مطالبه به‌حق و جدی ملّت از مسؤولین دانسته است.
به گزارش ایرنا، چهارشنبه 18 اردیبهشت مصادف با خروج بر خلاف عرف بین الملل آمریكا از توافق هسته ای كه سال گذشته به وقوع پیوست شورای‌ عالی امنیت ملی در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و در اعمال حقوق جمهوری اسلامی دستور توقف برخی اقدامات ایران در توافق برجام را صادر كرد.
حسن روحانی رییس‌جمهوری در واكنش به اقدام آمریكا در خروج از توافق هسته‌ای و بازگرداندن تحریم‌ها، دو گام نخست ایران شامل «توقف فروش اورانیوم غنی‌سازی شده و آب‌سنگین برای 60 روز» را به اعضای برجام اعلام كرد.
وی افزود: اگر اروپایی‌ها در این مدت به جبران بپردازند ما نیز به شرایط امروز برمی‌گردیم؛ در غیر این صورت، 2 اقدام دیگر را در پیش می‌گیریم.
این اولتیماتوم ایران به دیگر اعضای برجام، با دعوت سفیران كشورهای آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه به وزارت امور خارجه و تسلیم نامه رئیس‌جمهوری از سوی «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه به آن‌ها، صورت گرفت.
همسو با اظهارات ریاست جمهوری، شورای عالی امنیت ملی با صدور بیانیه‌ای خطاب به كشورهای عضو برجام، تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، از 18 اردیبهشت برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می كند.
تهرام/7245//6139