۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۶
کد خبر: 83309268
۰ نفر
نجات خليج گرگان با لايروبي كانال ها ممكن مي شود

گرگان - ايرنا - مدير بنادر و دريانوردي گلستان گفت كه اين سازمان امسال 800 هزار مترمكعب از رسوبات برجاي مانده كانال چپاقلي بندرتركمن را با هدف نجات خليج گرگان لايروبي مي كند.

به گزارش روز جمعه ايرنا الله يار اسعدي اظهار داشت : يكي از اقدامات در نظر گرفته شده براي احياي خليج گرگان، لايروبي كانال هاي منتهي به درياي خزر و تسريع در انتقال آب است كه با 180 ميليارد ريال اعتبار و پس از موافقت محيط زيست، كانال چپاقلي به طول 2.5 كيلومتر، عمق 2 و عرض 80 متر لايروبي خواهد شد.
مدير كل مهندسي سواحل و بنادر سازمان بنادر و دريانوردي كشور چندي پيش در گرگان گفت: لايروبي اين كانال براي احياي خليج گرگان مصوبه كارگروه ساماندهي سواحل، بنادر و جزاير است كه با آب نگاري انجام شده بايد اين عمليات در كانال چپاقلي به عنوان يكي از مسيرهاي منتهي به خليج گرگان انجام شود.
حميد خليلي افزود: بهترين مسير براي لايروبي و ورود آب خزر به خليج گرگان، كانال چپاقلي است كه اميدواريم همكاري و اقدام مشترك سازمانهاي بنادر و دريانوردي و محيط زيست منجر به بازگشت دوباره زندگي و حيات به خليج شود.
خليج گرگان تنها خليج درياي خزر در محدوده جغرافيايي ايران و استان گلستان است.
اين خليج در سال 1354 به همراه تالاب ميانكاله و لپوي زاغمرز (در گلستان و مازندران) به‌ عنوان نخستين مجموعه تالاب بين‌المللي جهان در فهرست تالاب‌هاي كنوانسيون رامسر به ثبت رسيد تا ثابت شود نه فقط اين خليج، بلكه نواحي اطراف آن شامل شبه جزيره ميانكاله (پناهگاه حيات‌وحش) و تالاب بين‌المللي گُميشان يك مجموعه ارزشمند زيست ‌محيطي است.
خليج چهار هزار هكتاري گرگان يكي از بزرگترين مخازن آب شيرين متصل به درياي خزر نيز است و تداوم زندگي بسياري از جانداران در بزرگ‌ترين درياچه زمين به اتصال اين خليج با دريا وابسته است.
7333/3091

سرخط اخبار استان‌ها