۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
کد خبر 83309203
۰ نفر
روایت های متفاوت از تخریب لانه پرندگان در شیراز

شیراز-ایرنا- مسئولان محیط زیست فارس و شهرداری شیراز از تخریب لانه پرندگان در خیابان اردیبهشت این شهر روایت های متفاوتی دارند.

در حالی كه مسئولان اداره كل حفاظت محیط زیست فارس، این اقدام را ناشی از 'هرس بی موقع درختان' عنوان كرده اند، شهردار منطقه یك شیراز معقتد است كه 'هرس درختان با هدف جلوگیری از سقوط آنها در اثر وزش باد باید در طول سال انجام شود'.
بنا بر روایتی كه اداره كل حفاظت محیط زیست فارس ارائه كرده است، ماموران حفاظت این اداره كل روز پنجشنبه با توجه به فصل تخم گذاری پرندگان، از ادامه عملیات هرس برخی درختان مجاور این اداره كل جلوگیری كرده اند اما در سوی دیگر، شهردار منطقه معتقد است كه موضوع تخریب لانه پرندگان 'صحنه سازی' است.
در حالی اداره كل حفاظت محیط زیست فارس از پیگرد 'قانونی' عوامل تخریب لانه پرندگان در شیراز سخن گفته است، شهردار منطقه یك بر این باور است كه این اقدام، واكنشی به ممانعت ماموران این شهرداری از ساخت آسانسور اداره كل محیط زیست است. با این وجود، مدیركل حفاظت محیط زیست فارس با بیان این كه هیچ اقدام خارج از عرفی از سوی این اداره كل صورت نگرفته است، از شهرداری خواست كه مسئولیت خود را در قبال تخریب غیركارشناسی لانه پرندگان بپذیرد.
گفته شده است كه شهروندان و دوستداران طبیعت لانه های تخریب شده در خیابان اردیبهشت شیراز را به مكان امن منتقل كرده اند و هر چند می توان با استفاده از دستگاه، تخم های باقیمانده در لانه ها را به جوجه تبدیل كرد اما رشد این جوجه ها نیازمند حضور پرندگان والد است.

** روایت شاهد عینی
یك شاهد عینی این ماجرا در این باره گفت: حدود ساعت هشت و نیم صبح پنجشنبه مشاهده شد عده ای كه خود را پیمانكار طرف قرارداد شهرداری منطقه یك شیراز معرفی كردند با استفاده از یك دستگاه جرثقیلی در خیابان اردیبهشت شیراز مشغول هرس درختان هستند.
امیر پاشا كنكاش كه كارشناس اداره كل محیط زیست استان فارس است، در گفت و گو با ایرنا افزود: من به اتفاق چند نفر از همكارانم كه كارشناس حیات وحش و محیط زیست هستند باتوجه به اینكه می دانستیم در این فصل، این درختان میزبان لانه پرندگانی است كه تخم ریزی كرده اند برای منصرف كردن این افراد وارد عمل شدیم.
وی ادامه داد: در این حین فرمانده یگان حفاظت محیط زیست فارس نیز در محل این رخداد حاضر شد و به این افراد تذكر داد و جلوی ادامه این كار را گرفت.
این فعال محیط زیست با بیان اینكه تنها یك درخت در این خیابان هرس شده بود كه ماموران محیط زیست از ادامه كار جلوگیری كرده اند، اضافه كرد: بعد از توقف این كار لانه هایی كه از درخت به پایین سقوط كرده بود توسط كاركنان اداره كل محیط زیست فارس جمع آوری شد و پرونده ای نیز تشكیل و مدارك به كارشناس حقوقی سازمان تحویل شد تا روال قضایی این مساله طی شود.
كارشناس اداره كل محیط زیست فارس اضافه كرد: حدود 70 لانه پرنده در پی هرس یك اصله درخت در این خیابان به پایین سقوط كرد كه در اغلب لانه ها نیز تخم پرنده وجود داشت.
وی با بیان اینكه حدود 40 نفر از نیروهای محیط زیست استان فارس در محل این رخداد حضور داشتند، گفت: تخم های پرندگان را می توان در دستگاه به جوجه تبدیل كرد اما رشد جوجه ها نیازمند بودن پرندگان والد است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس نیز پنجشنبه در بیان روایتی از این رخداد گفته بود: نیروهای اجرایی شهرداری شیراز با وجود توقف عملیات هرس درختان در صبح پنجشنبه، باری دیگر در ساعت 13 روز پنجشنبه به هرس درختان مبادرت ورزیدند، گفت: در این اقدام غیر كارشناسی، لانه دهها پرنده كه در فصل تخم گذاری بودند تخریب شد كه این ضربه به محیط زیست قابل پیگیری است.
سعید محمودی افزود: اگر نیروهای محیط زیست جلوی این اقدام نایستاده بودند آنها قصد داشتند حداقل 20 اصله درخت موجود در خیابان را هرس كنند.
وی ادامه داد: متاسفانه لانه پرندگانی كه در فصل تخم گذاری بودند در هرس خارج از فصل و غیر كارشناسی تخریب شده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس با اشاره به اقدام كارشناسی برای ارزیابی تخریب صورت گرفته گفت: ما در این زمینه شكواییه ای به دستگاه قضایی تسلیم خواهیم كرد و ضرر و زیان وارد به محیط زیست را مطالبه می كنیم.

** شهرداری: صحنه سازی است
شهردار منطقه یك شیراز در واكنش به این سخنان گفت: 'موضوع تخریب لانه پرنده ها در خیابان اردیبهشت صحنه سازی است كه در پی جلوگیری ماموران شهرداری از ساخت آسانسور ساختمان اداره كل حفاظت از محیط زیست صورت گرفته است.'
حمیدرضا اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی رشد و سنگین شدن درختان هرس آنها در طول سال باید انجام شود تا خطرات ناشی از باد و سقوط درختان در سطح شهر اتفاق نیافتد.
این مقام شهری با طرح این سوال كه آیا ممكن است در یك درخت این تعداد لانه پرنده كه در خیابان اردیبشت عنوان شده از این درخت سقوط كرده وجود داشته باشد؟ ادامه داد: اصل این ماجرا از اینجا شروع شده كه ماموران تخلفات شهرداری در روزهای گذشته مانع از ساخت یك آسانسور در ساختمان مركزی اداره كل حفاظت از محیط زیست استان فارس به دلیل عدم اخذ مجوز شدند.
شهردار منطقه یك شیراز اضافه كرد: اداره كل حفاظت محیط زیست فارس در حال ساخت و ساز غیرمجاز و بدون مجوز یك آسانسور در ساختمان مركزی خود واقع در خیابان اردیهبشت بود كه ماموران تخلفات شهرداری منطقه یك این شهر از این كار جلوگیری و وسایل آنها را ضبط كردند كه این موضوع دستمایه صحنه سازی در خصوص هرس درختان و تخریب لانه پرندگان شد.
شهردار منطقه یك شیراز در ادامه گفت: در روزهای آینده مستندات این مساله از سوی اداره كل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز منتشر خواهد شد.
وی اظهار داشت: صبح پنجشنبه (نوزدهم اردیبهشت ماه) باری دیگر كارگران ساختمانی در اداره كل حفاظت از محیط زیست استان فارس مشغول ادامه ساخت و ساز غیرمجاز این آسانسور می شوند كه ماموران تخلفات شهرداری مجددا از این كار ممانعت به عمل آوردند.
اسماعیلی افزود: همزمان با این اقدام، در كنار این خیابان كاركنان شركت پیمانكار طرف قرارداد فضای سبز در حال هرس درختان بودند كه در این هنگام، تعدادی لانه پرنده از مكانی دیگر به این محل انتقال داده شد و صحنه سازی صورت گرفت كه این رخداد در پی هرس یك درخت در این خیابان بوده است.
اسماعیلی ادامه داد: درختی كه امروز توسط كاركنان شركت پیمانكاری فضای سبز در حال هرس شدن بوده یك اصله درخت پالم بوده كه به دلیل بحث آتش سوزی تنها بخش هایی از تنه خشك آن هرس شده كه در آستانه فصل گرما باید حتما این كار برای جلوگیری از آتش سوزی انجام شود و این كار نیز ارتباطی با بخش های سبز این درخت نداشته است.

** هرس تنه یك درخت یا باغ پرندگان؟
شهردار منطقه یك شیراز اظهار داشت: درخت دیگری در این محل هرس نشده و وجود این تعداد لانه پرنده كه بعضا از 50 تا 80 عدد عنوان شده در بین تنه خشك این درخت پالم جای بسی تعجب دارد.
وی ادامه داد: پرنده هرگز در تنه درخت پالم لانه سازی نمی كند كه با هرس پوشالهای خشك شده لانه ها تخریب گردد و گذشته از این مساله این تعداد لانه كه به این محل منتقل شده متعلق به قطع یك درخت نمی تواند باشد بلكه متعلق به باغ پرندگان است.
وی گفت: سال گذشته در پی سقوط درختان آفت زده رخدادهای تلخی نظیر حادثه مقابل بیمارستان فرهمند رخ داد كه یك زن دچار آسیب شد و براساس قانون، شهرداری موظف است بطور مداوم نسبت به هرس و یا قطع درختان آفت زده اقدام كند تا از این گونه حوادث تلخ جلوگیری شود.
هفتم آبان 97سقوط درخت بر پیكر زنی 38 ساله كه درحال عبور از خیابان قصردشت شیراز بود،باعث مصدومیت شدید وی شد.
شهردار منطقه یك شیراز 13 آبان 97 در این باره گفته بود: تعدادی از درختان خیابان قصردشت شیراز دچار نوعی آفت مسری به نام سوسك طوقه خوار شده اند كه این آفت منجر به پوكی و سقوط درختان می شود.
اسماعیلی افزود: سرعت انتشار این آفت در درختان چنار و نارون بیشتر است و بعضی از درختان خیابان قصردشت به این آفت دچار شده اند و یكی از این درختان بر روی یك زن سقوط كرد و موجب آسیب دیدگی شدید وی شد.

** محیط زیست: شهرداری، قصور خود را بپذیرد
در واكنش به سخنان شهردار منطقه یك شیراز، مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس روز جمعه با بیان اینكه همه مستندات مبنی بر تخریب لانه پرندگان توسط نیروهای اجرایی شهرداری موجود است گفت: در روز پنجشنبه دهها نفر از مردم شاهد تخریب لانه پرندگان با هرس خارج از فصل شاخ و برگ درختان بودند.
محمودی افزود: ما كه اطلاعی از این اقدام شهرداری نداشتیم كه بخواهیم صحنه سازی كنیم، نیروهای اجرایی شهرداری دهها لانه پرنده را از ارتفاع چندین متری درخت به زمین افكندند بسیاری از لانه ها تخریب شد و صدای اعتراض مردم و شاهدان را در آورد.
وی اظهار داشت: این اتفاق در روز روشن و جلوی چشم دهها شاهد عینی انجام شده و چیزی نیست كه در خفا انجام شده باشد كه بتوان صحنه ای را جعل كرد یا تغییر داد هرس خارج از فصل اشك رهگذران را درآورد و بسیاری از افراد را متاثر ساخت چیدمان لانه پرندگان روی زمین تنها صحنه موجود در این حادثه است و هیچ واقعیتی واقعی تر از آن نیست كه شهرداری در این مقوله بدون تدبیر عمل كرد.
این مقام مسئول افزود: ما انتظار داریم در چنین مواقعی شهرداری قصور و كوتاهی خود را بپذیرد و در مقابل عمل خطا از مردم عذرخواهی كند نه اینكه با مقاومت و اصرار بر اشتباه به دفاع غیر منطقی از كاركرد نیروها بپردازد.

** تقاضای غیرقانونی از شهرداری نداشته ایم
سخنان شهردار منطقه یك شیراز مبنی بر این كه اقدامات اداره كل حفاظت محیط زیست فارس صحنه سازی در واكنش به ممانعت از ساخت آسانسور این اداره كل بوده است، از سوی این اداره كل بی پاسخ نماند.
مدیركل حفاظت محیط زیست فارس در این باره گفت: همه درخواست ها برای ساخت آسانسور این اداره كل طبق روال قانونی در حال انجام است؛ ما هیچ تقاضای خارج از عرف و قانون از شهرداری نداشتیم.
محمودی افزود: احداث آسانسور اكنون فقط در حد احداث یك چاله است و هنوز كاری روی آن صورت نگرفته و در این زمینه همه هماهنگی ها با شهرداری طبق قانون انجام شده است، نباید خلط مبحث كرد؛ احداث یا عدم احداث آسانسور محیط زیست ارتباطی با ممانعت نیروهای محیط زیست با هرس خارج از فصل نیروهای شهرداری و ویرانی دهها لانه پرنده ندارد.
9873 / 6113/ 2027