ایران تامین كننده قابل اعتماد انرژی برای هند است

دهلی نو-ایرنا-سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو گفت كه ایران به عنوان تامین كننده قابل اعتماد انرژی برای هند محسوب می شود و دهلی نو این مهم را نادیده نمی گیرد.

به گزارش ایرنا،علی چگنی در گفت وگو با روزنامه هندوستان تایمز افزود،هند براساس امنیت ملی و انرژی خود در خصوص واردات نفت تصمیم گیری خواهد كرد .
سفیر ایران با اشاره به روابط دوجانبه ایران و هند اظهار داشت روابط و اشتراكات دو كشور كوتاه مدت نیست بلكه به قرن ها قبل برمی گردد.
وی در ادامه تحریم های یكجانبه آمریكا را باعث نقض حاكمیت و آزادی كشورهای مستقل دانست و افزود،صادرات نفت حق ایران است و هیچ كس نمی تواند ما را متوقف كند.
چگینی در ادامه بااشاره به ادامه همكاری ایران و هند در توسعه بندر چابهار خاطرنشان كرد این بندر از تحریم های آمریكا معاف شده اما اقدامات امریكا می تواند تاثیرات بلند مدتی بر پروژه چابهار داشته باشد.
وی افزود،روند پیشرفت بندر چابهار ادامه دارد و زیرساخت های زیادی از جمله فرودگاه، خط لوله انتقال گاز و یك پالایشگاه احداث شده است.
چگینی با اشاره به علاقه مندی بسیاری از كشورها برای سرمایه گذاری در چابهار خاطرنشان كرد سرمایه گذاری هند در چابهار برای ایران دراولویت است.
وی اظهار كرد تحریم ها در دراز مدت می تواند بخش های بانكی ،بیمه و حمل ونقل را تحت تاثیر قرار دهد.
وی افزود،هندبه عنوان یك بازیگر مهم در عرصه بین المللی و منطقه ای می تواند از ابزار دیپلماتیك و صلح آمیز برای ترغیب كشورهای دیگر به برقراری عدالت استفاده كند.
هند پس از چین دومین مشتری بزرگ نفتی ایران است. این كشور در سال مالی گذشته كه در 30 ماه مارس به پایان رسید، از ایران 24 میلیون تن نفت خریداری كرد.
آمریكا سعی كرده است از طریق تحریم ها علیه ایران جایگاه بزرگ تری در بازار نفتی هند به دست آورد.
در ماه نوامبر (آبان) بود كه آمریكا پس از بررسی وضعیت موجود بعد از اعمال آن تحریم های اقتصادی، به هشت كشور از جمله كره جنوبی، چین، هند، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن و تركیه به مدت شش ماه برای خرید نفت از ایران معافیت داد تا با سهمیه ای محدود از ایران نفت بخرند.
دولت هند در بودجه پیش بینی شده خود برای سال جاری(2019) یك و نیم میلیارد روپیه معادل تقریبی 21 میلیون و 127 هزار دلار برای توسعه بندر چابهار بودجه در نظر گرفته است.
تهران كنترل بخشی از اسكله شهید بهشتی در بندر چابهار را در اختیار شركت بنادر جهانی هند قرار داده است. بندر چابهار اولین بندر خارجی است كه هند كنترل آن را به دست گرفته است.
بندر چابهاركه در دریای عمان قرار گرفته است دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می كند. دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است.
آساق**267**1600

سرخط اخبار جهان