۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰
کد خبر 83309081
۰ نفر
رفت و برگشت آمريكا ميان تحريم و درخواست مذاكره

تهران–ايرنا– رويكرد آمريكا در قبال ايران متشكل از عناصر ناهمگوني از تحريم و دعوت به مذاكره است كه دولت آن كشور را همچنان در دور باطلي از سياست هاي بي ثمر گرفتار كرده است.

به گزارش جمعه ايرنا، دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا در وضعيتي كه وقت خود را صرف وضع تحريم عليه ايران كرده، مدعي است كه ميل به مذاكره دارد. در واقع، دولت ترامپ با پا گذاشتن در مسير تحريم باعث شده است تا ژست و ادعاي آن مبني بر تمايل به گفت وگو، باورپذير نباشد. رئيس جمهوري آمريكا در كنفرانس خبري شب گذشته خود بر اين دوگانگي در رويكرد دولت خود پافشاري كرد.
وي در كاخ سفيد به خبرنگاران گفت در صورتي كه ايران با وي تماس بگيرد، «ما آماده صحبت با آنها هستيم.» او در بخش ديگري از اظهاراتش «جان كري» وزير خارجه دولت باراك اوباما رئيس جمهوري سابق آمريكا را متهم كرد كه وي به «آنها (ايران) مي گويد كه تماس نگيرند.» درخواست ترامپ براي مذاكره و حمله به جان كري امر تازه اي نيست و مسبوق به سابقه است.
خروج از برجام، بازگرداندن تحريم هاي قبلي و ضميمه كردن فهرست ديگري به آن از جمله تحريم سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، لغو معافيت هاي نفتي و هسته اي، اتهام زني و اعزام ناوگروه «آبراهام لينكلن» به خليج فارس براي متشنج كردن جو منطقه سرفصل هاي اقداماتي است كه آمريكا انجام داده است.
علاوه بر اين رسانه هاي آمريكا با انتشار اخباري مبني بر تشكيل جلسات محرمانه در واشنگتن و دفتر سيا در «لانگلي» ايالت ويرجينيا به دولت آمريكا كمك مي كنند تا ضمن ايجاد هاله اي از ابهام و حتي نگراني در مورد گام هاي بعدي ترامپ وضعيت پيچيده و رازآلودي ايجاد كنند.
از يك سو، وال استريت ژورنال نوشت مقام هاي ارشد تيم امنيتي دولت آمريكا براي بحث در خصوص آنچه كه تهديدهاي امنيتي ايران و كره شمالي مي نامند، تشكيل جلسه مي دهند و از سوي ديگر، شبكه «ان.بي.سي نيوز» به نقل از 6 مقام آمريكايي گزارش داد كه جان بولتون مشاور امنيت ملي آمريكا هفته گذشته در اقدامي غيرمعمول در مقر «آژانس مركزي اطلاعات» آمريكا (سيا) جلسه اي با مشاوران ارشد اطلاعاتي، ديپلماتيك و نظامي درباره ايران تشكيل داد.
حتي ترامپ در كنفرانس خبري خود در اشاره به علت اعزام ناوگروه آبراهام لينكلن به خاورميانه تلاش كرد تا به بيان اين مساله بسنده كند كه آمريكا «اطلاعات بسيار تهديدآميزي» دريافت كرده است. وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا خطر تقابل نظامي با نيروهاي آمريكايي در منطقه وجود دارد، گفت: «به نظر من، هميشه مي توان اين را گفت. نمي خواهم بگويم نه. اما اميدوارم كه اين اتفاق رخ ندهد.»
ترامپ در قبال ايران و حتي ونزوئلا در حال تكرار همان الگويي است كه به زعم خود باعث شد كره شمالي به مذاكره با آمريكا روي آورد. پيونگ يانگ و ترامپ ماه ها درگير تنش لفظي و تهديد نظامي بودند اما با قطع يكباره اين روال، دو طرف به مذاكره نشستند؛ مذاكره اي كه به علت خلف وعده ها، فشارها و تهديدهاي آمريكا به نتيجه نرسيده است.
دولت آمريكا از حدود دو سال پيش سعي كرده در قبال ونزوئلا نيز به اين ترفند متوسل شود. از همين رو، مسئولان آمريكا كه در رسانه ها نامي از آنها برده نمي شد، مدعي شده بودند كه واشنگتن در حال بررسي گزينه نظامي در ونزوئلا براي بركنار كردن نيكولاس مادورو رئيس جمهوري آن كشور است. با اين حال، تحريم و تهديد به اقدام نظامي نه تنها به بركناري مادورو منتهي نشد بلكه نظاميان را به حفظ يكپارچگي و حمايت از او واداشت.
سياست دولت آمريكا در قبال ايران از سه كانال متفاوت جاري مي شد كه نمي توان انسجامي واقعي در آنها يافت. جان بولتون مشاور امنيت ملي آمريكا كه بنا بر گزارش واشنگتن پست، پروژه ضدونزوئلايي اش موجب نارضايتي ترامپ شده، اعزام آبراهام لينكلن به خاورميانه را سيگنالي به ايران خوانده است. از سوي ديگر، مايك پمپئو وزير خارجه آمريكا گفته كه كشورش به دنبال جنگ نيست. اين در حالي است كه ترامپ درباره علت اعزام آبراهام لينكلن با شفافيت عمل نكرده و همزمان پيشنهاد مذاكره اش را تكرار كرده است.
دعوت آمريكا از ايران براي نشستن سر ميز مذاكره، صرف نظر از اينكه در چه فضايي مطرح شده، داراي تناقضي دروني است. آمريكا ايران را به مذاكره اي دعوت مي كند كه خود آن را ترك كرده است. حدود دو هفته پيش محمدجواد ظريف وزير خارجه ايران در مصاحبه با شبكه سي.بي.اس گفت: ميز مذاكره اي هست كه هنوز هم وجود دارد. ما آن ميز مذاكره را ترك نكرديم. ايالات متحده طرفي بود كه ميز مذاكره را ترك كرد. بقيه اعضاي برجام هنوز آنجا هستند.
«مجيد تخت روانچي» نماينده دائم ايران هم شب گذشته در مصاحبه با شبكه ان.بي.سي در واكنش به سخنان ترامپ درباره تمايل به گفت وگو با ايران اظهار داشت كه رئيس جمهوري آمريكا ابتدا بايد پاسخ دهد چرا ميز گفت وگو را ترك كرد. تخت روانچي افزود: چه تضميني وجود دارد كه او (ترامپ) در گفت وگوهاي آتي ميان ايران و آمريكا دوباره بدقولي نكند؟
اگر تهديد و تحريم مي توانست به مذاكره اي ثمربخش منجر شود، گفت وگوهاي 6 جانبه پيشين كره شمالي يا ديدارهاي كيم جونگ اون رهبر كره شمالي و ترامپ كه در چنين جوي برگزار شد نتيجه ملموسي مي داشت. يا اينكه ونزوئلا دچار بحران سياسي فعلي نمي شد.
لذا لازم است كه آمريكا براي نشان دادن تمايل واقعي خود به مذاكره با ايران دست از تهديد و تحريم برداشته، رويكرد احترام به تعهدات بين المللي و طرف هاي مذاكره را در پيش گرفته و به برجام بازگردد؛ موضوعي كه هم در ميان طرف هاي توافق هسته اي و جامعه بين المللي و هم در ميان دولتمردان آمريكايي طرفداران زيادي دارد.
شبك**9423**9241