تخت روانچی: ترامپ آگاهی ندارد ایران به دنبال سلاح اتمی نیست

نیویورك- ایرنا- نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در واكنش به ادعای رئیس جمهوری آمریكا برای مذاكره با ایران به منظور عدم دستیابی به سلاح اتمی گفت: ظاهرا ترامپ از اینكه ایران به دنبال سلاح اتمی نیست، آگاهی ندارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مجید تخت روانچی روز پنچ شنبه در گفت وگو با شبكه خبری ام اس ان بی سی آمریكا این مطلب را در پاسخ به این سوال مجری گفت كه پرسید ترامپ گفته است آماده مذاكره با ایران است اما جان كری وزیر خارجه پیشین آمریكا به آنها گفته است كه با من مذاكره نكنند.
وی افزود: این موضوع جدیدی برای ما است كه جان كری گفته باشد با این رئیس جمهوری یا دولت او مذاكره نكنید. رئیس جمهوری ترامپ گفت كه ایران تنها سلاح هسته ای نداشته باشد. ظاهرا او 14 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی را نخوانده است كه می گوید ایران به تمام تعهدات خود تحت توافق هسته ای پایبند بوده است.
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران با تاكید بر اینكه 'منافع ما در داشتن سلاح اتمی نیست'، ادامه داد: در واقع رهبر عالی ما فتوا دارد كه می گوید سلاح اتمی در اسلام ممنوع است. بنابراین چیزی برای ما وجود ندارد كه بخواهیم به دنبال دستیابی به سلاح اتمی باشیم. همانطور كه گفتم ظاهرا او آگاهی ندارد كه ایران به دنبال سلاح اتمی نیست.
تخت روانچی در پاسخ به اینكه ترامپ گفته است كه ایرانی ها با من تماس بگیرند و در میز مذاكره بنشینند، گفت: نخستین سوالی كه او باید جواب دهد این است كه چرا از میز مذاكره خارج شد. ما كه با همه طرف های این توافق از جمله آمریكا در چارچوب كمیسیون مشترك در حال مذاكره بودیم.
وی افزود: ترامپ بود كه به طور ناگهانی تصمیم گرفت از میز مذاكره خارج شود. چرا او به این سوال پاسخ نداده است؟ او سابقه پاره كردن توافق هسته ای كه نه فقط بین ایران و آمریكا بلكه بین ایران و قدرت های دیگر جهانی بود را دارد.
این مقام وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: برجام، توافقی است مورد تایید شورای امنیت قرار دارد و بخشی از قانون بین المللی شده است اما ناگهان ترامپ گفت كه این توافق را نمی خواهد و بیایید بنشینیم و دوباره مذاكره كنیم. چه تضمینی وجود دارد كه او بار دیگر از مذاكره آتی ایران و آمریكا عدول نخواهد كرد؟
تخت روانچی درباره تصمیم روز گذشته ایران برای پایان دادن به برخی محدودیت های برجامی در 60 روز آینده هم گفت: آنچه برای ما مهم است، منافع ملی ایران است. ما به عنوان یك طرف این قرارداد به تعهدات خود پایبند بودیم اما این توافق هسته ای یا برجام تقریبا یك متن متوازن است. وقتی كه دولت آمریكا از این توافق خارج شد، این توازن به صورت خیلی بدی آسیب دید.
وی افزود: اروپایی ها به ما گفته اند كه از این توافق خارج نشوید، ما این كار را كردیم. ما پیشنهاد آنها را پذیرفتیم و در سال گذشته برای هر پاسخ معتبر و عملی از سوی آنها صبر می كردیم. كلمات حامیانه خوب اما ناكافی است.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال كه ترامپ همچنان، ایران را تهدید می نامد، گفت: این ادعاهای همان كسانی است كه در گذشته آمریكا را به جنگ عراق هم كشاندند. بنابر این ما چنین ادعاهایی را نمی پذیریم و همه اینها اطلاعات جعلی است.
اروپام*1429