مبارزه با ملخ های صحرایی در 164 هزار هكتار اراضی كشور انجام شد

كرمان - ایرنا - رئیس سازمان حفظ نباتات كشور گفت : مبارزه با ملخ های صحرایی در 164 هزار هكتار اراضی كشور انجام شده و طبق پیش‌ بینی فائو این مبارزه باید در 345 هزار هكتار انجام شود.

به گزارش ایرنا، محمدرضا درگاهی شبانگاه پنجشنبه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان كرمان با محوریت 'مقابله با ملخ ‌های صحرایی افزود : به 6 استان جنوبی كشور كه احتمال خطر می‌ دادیم، اعلام شد تا تمام ظرفیت ‌های سازمان را در راستای مبارزه با ملخ صحرایی به كار گیرند.
وی با بیان اینكه نخستین ریزش ملخ های دریایی در بندر نخیلو هرمزگان بود و بلافاصله مراحل مبارزه متعدد با این آفت در استانها انجام شد تا از شدت آن كاسته شود اظهار داشت : 140 مورد هجوم ملخ در كشور داشتیم كه دسته‌ های آنها از هزار تا چند میلیونی بودند.
درگاهی افزود: اعتباری كه برای مبارزه با این آفت اختصاص می‌ یابد استانی است و فرمانداران باید در شوراهای برنامه‌ ریزی، اعتبارات حفظ نباتات را كامل ببینند.
وی اظهار داشت: یك میلیارد و 100 میلیون تومان اعتبارات حفظ نباتات سال گذشته به جنوب و 900 میلیون تومان نیز به شمال استان كرمان اختصاص یافت.
** ملخ‌ های صحرایی خسارت‌ جدی به روستاها وارد نكرده‌اند
استاندار كرمان نیز گفت: هجوم ملخ‌ های صحرایی در جنوب استان كرمان، خسارت‌ جدی و عمده‌ای به روستاها وارد نكرده است.
محمدجواد فدائی افزود: در ماه های گذشته با همكاری سازمان حفظ نباتات كشور و سازمان جهاد كشاورزی جنوب استان و با هدف جلوگیری از هجوم ملخ‌ های صحرایی، اقدامات مقابله ای انجام شد.
وی با اعلام اینكه تاكنون خسارت‌ جدی و عمده‌ ای به روستاها وارد نشده است، افزود: تا حدودی از گسترش ملخ‌ ها جلوگیری شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری كرمان گفت : برغم اینكه هنوز اعتباری برای مقابله با ملخ‌ ها به این استان ابلاغ نشده است اما با پیگیری ‌های لازم و تا حد امكان اعتبار مورد نیاز را تامین كردیم.
سیدمصطفی آیت ‌اللهی ‌موسوی ضمن اشاره به اینكه با همكاری دستگاه ‌های اجرایی، ماشین‌ آلات مورد نیاز سمپاشی در اختیار جهاد كشاورزی جنوب استان قرار گرفت و 2 باند اضطراری پرواز نیز احداث شد ، افزایش سهم اعتبارات استان كرمان برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی را خواستار شد.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی جنوب استان كرمان گفت: به دلیل گرمای هوا و خشك شدن مراتع، شرایط هامون و جازموریان و با توجه به سطح سبزی كه دارند، برای ملخ‌ ها جاذب است و نگرانیم از این به بعد هجوم ملخ ‌ها به جازموریان بیشتر شود.
سعید برخوری افزود: با 15 دستگاه سمپاش مخصوص و یك فروند هواپیما، 38 هزار هكتار از مراتع جنوب استان علیه ملخ‌ های صحرایی سمپاشی شده است.
وی خاطرنشان كرد: 2 میلیارد و 280 میلیون تومان تاكنون در جنوب استان برای سمپاشی هزینه شده در حالی كه یك میلیارد و 110 میلیون تومان اعتبار داشتیم و 62 هزار هكتار دیگر نیز باید سمپاشی شود.
عباس سعیدی رئیس سازمان جهاد كشاورزی شمال استان كرمان نیزدر این نشست از ردیابی ملخ‌ های صحرایی در شمال استان به وسیله 45 اكیپ خبر داد.
3029/7440/ 5054