۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۵
کد خبر: 83308767
۰ نفر
شرایط زیست برای آرتمیای دریاچه ارومیه مهیا شد

ارومیه- ایرنا- رییس مركز تحقیقات آرتمیای كشور با اشاره به مهیا شدن شرایط برای زیست تنها موجود زنده آب دریاچه ارومیه، گفت: بر اساس آخرین ارزیابی كه پس از افزایش تراز دریاچه انجام شد، در هر مترمكعب از آب این زیست بوم 400 نوزاد، 400 آرتمیای جوان و 200 آرتمیای بالغ وجود دارد.

علی نكوئی فرد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه اكنون میزان جلبك «دونالیلا» به عنوان غذای اصلی آرتمیا حدود 10 میلیون سلول در هر لیتر آب دریاچه است، افزود: اگر شرایط خوب و غذا مطلوب باشد، عمر این جاندار ارزشمند سه ماه است.
وی گفت: آرتمیای ماده در شرایط عادی و مطلوب روزانه 54 نوزاد و در طول عمر خود 300 تا 400 تخم آزاد می كند و تخم آرتمیا با توجه به كیفیت آن با قیمتی بین 100 تا 200 دلار قابلیت فروش دارد.
نكوئی فرد اضافه كرد: قابلیت زیست آرتمیا اورمیانا در شوری بین 20 تا 300 گرم در لیتر وجود دارد ولی 80 تا 150 گرم شوری در هر لیتر شرایط مطلوب برای زیست به شمار می رود كه این شرایط هم اكنون فراهم است.
وی گفت: نگرانی از نابودی این نسل باقی مانده از آرتمیا از بین رفته است و در صورت بروز مجدد بحران در آینده می توان شاهد وجود این نسل به صورت خود احیایی بود.
نكوئی فرد اضافه كرد: در شرایط خشكی سیست(تخم) در نمك می تواند زیست كند و موضوع بستگی به شرایط زیست آن دارد؛ به گونه ای كه تخم مقاوم می تواند تا چندین سال خودش را در نمك حفظ كند.
رییس مركز تحقیقات آرتمیای كشور با بیان اینكه سیست آرتمیا از سال 1376 در استان نگهداری می شود، افزود: یكی از شرایط نگهداری تخم آرتمیا نگهداری در آب نمك اشباع و شیوه دیگر نگهداری خشك شده آن در جوار نمك است؛ هرچند مدت نگهداری 20 سال است ولی در برخی مناطق بیش از 20 سال نیز ثبت شده است.
وی با اشاره به نوع تغذیه این جاندار نیز اظهار داشت: آرتمیا هر چیزی زیر 50 میكرون باشد اعم از باكتری، مخمر، جلبك و شیرآبه بدون فیلتر را می خورد.
وی افزود: جلبك های ریز كه باعث تقویت آن می شود به ویژه جلبك «دونالیلا» عمده ترین تغذیه این گونه آرتمیاست كه هم اكنون بیش از 10 میلیون سلول در هر لیتر از آب دریاچه ارومیه وجود دارد و این زیست بوم از این جلبك ها غنی است.
وی با اشاره به پایش ذخایر آرتمیا گفت: دومین بانك ژن آرتمیای جهان در این استان تاسیس شده و اكنون سیست های مقطعی از نقاط مختلف در بانك ژن نگهداری می شود كه از نقاط مختلف كشور، دریاچه و سایر نقاط جهان جمع آوری شده است.
نكوئی فرد اظهار داشت: پایش ذخایر دریاچه در چهار ایستگاه منتهی به جنوب دریاچه انجام می شد و امسال مقرر شده تا در 10 نقطه پایش انجام شود البته این موضوع وابسته به تامین اعتبار است و تا زمان تامین اعتبار، از محل بودجه خود مركز این اقدام انجام می شود.
به گزارش ایرنا، آرتمیا با نام علمی (Artemia) جانداری است سخت‌پوست كه در آب‌های شور زندگی می‌كند، پیش از این دریاچه ارومیه یكی از غنی‌ترین منابع آرتمیا در جهان به شمار می رفت؛ آرتمیا در صنایع پرورش میگو و ماهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سالانه بیش از 2 هزار تن سیست آرتمیا در دنیا معامله می‌شود به خصوص از خود آرتمیا یا سیست آن در تغذیه مراحل نوزادی ماهیان، سخت پوستان و نرم‌تنان سود می‌برند.
طبق گزارش ها، قیمت هر كیلوگرم آرتمیا در بازارهای جهانی با توجه به كیفیت آن حدود 120 تا 200 دلار است.
7125/3072