۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۰
کد خبر: 83308715
۰ نفر
لانه دهها پرنده در هرس بی موقع درختان شیراز تخریب شد

شیراز -ایرنا - هرس خارج از فصل درختان در شیراز موجب شد لانه دهها پرنده تخریب شود و این موضوع واكنش فعالان و نیروهای حفاظت محیط زیست را در پی داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حوالی ساعت 8 صبح روز پنجشنبه شماری از نیروهای اجرایی شهرداری شیراز برای هرس درختان به این خیابان مجاور اداره كل حفاظت محیط زیست فارس مراجعه كردند.
این نیروها شاخ و برگ درختانی را كه پرندگان روی آن لانه سازی كردند را هرس كردند و به سطح خیابان افكندند.
با اطلاع نیروهای محیط زیست و اعتراض آنها به هرس خارج از فصل، موضوع مورد اختلاف به نیروی انتظامی ارجاع شد و در نهایت، عملیات هرس درختان قبل از ظهر خاتمه یافت.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه نیروهای اجرایی شهرداری شیراز مجددا در ساعت 13 روز پنجشنبه به هرس درختان مبادرت ورزیدند، گفت: در این اقدام غیر كارشناسی، لانه دهها پرنده كه در فصل تخم گذاری بودند تخریب شد كه این ضربه به محیط زیست قابل پیگیری است.
سعید محمودی افزود: اگر نیروهای محیط زیست جلوی این اقدام نایستاده بودند آنها قصد داشتند حداقل 20 اصله درخت موجود در خیابان را هرس كنند.
وی ادامه داد: متاسفانه لانه پرندگانی كه در فصل تخم گذاری بودند در هرس خارج از فصل و غیر كارشناسی تخریب شده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس با اشاره به اقدام كارشناسی برای ارزیابی تخریب صورت گرفته گفت: ما در این زمینه شكواییه ای به دستگاه قضایی تسلیم خواهیم كرد و ضرر و زیان وارد به محیط زیست را مطالبه می كنیم.
وی یادآور شد: نیروهای محیط زیست ابتدا به صورت مسالمت آمیز خواستار توقف این اقدام غیر كارشناسی شدند اما با مقاومت نیروهای اجرایی شهرداری مواجه شدند.
گزارش خبرنگار ایرنا حاكیست برخی از شهروندان شیراز با اعتراض به این اقدام غیر كارشناسی لانه های پرندگان را با خود به مكان امن منتقل كردند.
تا زمان انتشار این خبر، خبرنگار ایرنا موفق به گفت و گو با مسئولان شهرداری شیراز نشد.
6113/ 2027