كم آبی 100 هكتار از اراضی زیر كشت كلزای ری را از بین برد

شهرری- ایرنا- رییس جهاد كشاورزی شهرستان ری گفت: 355 هكتار از اراضی این شهرستان زیر كشت پائیزه كلزا رفت كه 100 هكتار آن به دلیل كم آبی در زمان كشت و بد سبزی از بین رفت.

محمد عباسی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اكنون 255 هكتار از مزارع كلزای شهرستان ری به مرحله برداشت در خرداد ماه رسیده است.
وی با بیان اینكه قیمت خرید تضمینی هر كیلو گرم كلزا در سال گذشته 3 هزار و 860 تومان بود، عنوان كرد: پیش بینی می شود بر اساس افزایش قیمت نهاده های تولید در سال زارعی جاری قیمت خرید این محصول نیز افزایش یابد.
عباسی ادامه داد: متوسط برداشت دانه روغنی كلزا در هر هكتار بین سه تا چهار تن است كه این مقدار با ارائه خدمات فنی و آموزشی كارشناسان كشاورزی در مراحل كاشت، داشت و برداشت می توان تا 6 تن نیز افزایش داد.
وی ارقام كشت شده كلزا در مزارع شهرستان ری را تراپر، آگامكس وهایولا عنوان كرد و افزود: كشت پاییزه كلزا به دلیل اینكه ریشه آن تا عمق 70 سانتی متری زمین فرو می رود باعث افزایش 20 درصدی محصولات در كشت اول می شود.
عباسی تصریح كرد: وزارت جهاد كشاورزی در جهت اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مبنی بر خودكفایی در بحث تولید دانه روغنی كلزا با تامین و تخصیص یارانه و بیمه كردن این محصول و همچنین خرید تضمینی، تمام شرایط را برای كشت این دانه روغنی فراهم كرده است.
وی در پایان اضافه كرد: كشت متناوب گندم، ذرت و كلزا به‌ صورت دوره‌ای در مزارع كشاورزی یكی از راهبردهای وزارت جهاد كشاورزی برای بهره وری بهتر از آب و خاك است.
به گزارش ایرنا، شهرستان ری با دارا بودن 28 هزار هكتار از اراضی كشاورزی استان تهران، سالانه در حدود 850 هزار تن محصولات كشاورزی و زراعی تولید می كند.
این شهرستان دارای رتبه اول در تولیدگندم، ذرت علوفه ای، صیفی جات، شیر و رتبه دوم را در تولید جو و تخم مرغ در استان است.
3218/6003