حكیم خطاب به آمریكا: عراق پایگاه تعرض به دیگر كشورها نخواهد شد

بغداد - ایرنا - 'سید عمار حكیم' رهبر جریان حكمت ملی در دیدار با معاون وزیر امور خارجه آمریكا تاكید كرد كه كشورش پایگاه تعرض به دیگر كشورها نخواهد شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، سیدعمار حكیم، رهبر جریان حكمت ملی عراق، در دیدار «دیوید ساترفیلد»، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده، تازه‌ترین تحولات سیاسی عراق و منطقه و روابط عراق و آمریكا را بررسی كرد.
در این دیدار كه در دفتر رهبر جریان حكمت ملی عراق در بغداد انجام شد، حكیم تأكید كرد كه عراق درقبال كشورهای منطقه و جهان سیاست درهای باز را پیش گرفته و با جدیت می‌كوشد كه روابطی متعادل براساس منافع مشترك برقرار كند.
وی افزود كه عراق تلاش می‌كند كه ثبات در منطقه را تقویت و بر بی‌طرفی و استقلال در تصمیمات خود تأكید كند و اجازه نمی‌دهد كه خاك عراق پایگاه تعرض به دیگر كشورها باشد.
حكیم همچنین بر ضرورت استفاده از همه نیروها برای بازسازی عراق و تحقق توسعه پایدار در این كشور تأكید كرد.
رهبر جریان حكمت ملی عراق با اشاره به مسائل منطقه‌ای بر ضرورت فاصله گرفتن از تنش‌های موجود و اجتناب از پیامدهای پرمخاطره آن كه تأثیر منفی بر ملت‌های منطقه خواهد داشت تأكید كرد و خواستار گفت‌وگویی فراگیر برای حل مشكلات موجود شد.
حكیم همچنین در دیدار نماینده سازمان ملل نسبت به خطر تنش‌ها و تاثیر منفی آن بر منطقه هشدار داد و بار دیگر بر ضرورت دور ماندن عراق از تأثیرات چنین تنش‌هایی تأكید كرد.
وی در دیدار جنین هنیس پلاسخرت، نماینده دبیركل سازمان ملل متحد در عراق، با بررسی تازه‌ترین تحولات سیاسی عراق و منطقه و موضوع تكمیل كابینه، تأكید كرد كه گفت‌وگو بهترین راه حل اختلافات است و هشدار داد كه تنش‌هایی كه منطقه شاهد آن است بسیار خطرناك است و بر ثبات منطقه تأثیر منفی خواهد نهاد.
وی همچنین تأكید كرد كه عراق باید نقشی محوری در حل اختلافات و نزدیك كردن دیدگاه‌ها در راستای منافع ملی و تحقق امنیت و صلح برای ملت‌های منطقه برعهده بگیرد.
رهبر جریان حكمت ملی عراق همچنین خواستار آن شد كه سازمان ملل و كشورهای حامی صلح در جهان نقش بیشتری در حل مشكلات و پایان دادن به تنش‌ها و نزدیك كردن دیدگاه‌های كشورهای درگیر بر عهده بگیرند.
با تشدید تحریم ها و تهدیدات آمریكا علیه ملت ایران از یكسو و جبهه مقاومت درمنطقه از سوی دیگر، شخصیت ها و احزاب مختلف عراقی بویژه طی هفته های اخیر مواضع قاطعی در محكومیت این امر و حمایت از ایران اتخاذ كرده اند.
برخی فرماندهان و رهبران گروههای مقاومت اسلامی عراق نیز در پاسخ به تهدیدات، هشدار داده اند كه در برابر تجاوزات آمریكا ایستادگی خواهند كرد.
خاورم**4**380*

سرخط اخبار جهان