بیانیه اتحادیه اروپا در پاسخ به تصمیم برجامی ایران

تهران – ایرنا – اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه اعلام كرد: اعضای این اتحادیه همچنان از توافق هسته ای با ایران حمایت به عمل می آورند اما هر گونه اولتیماتوم را در مورد برجام رد می كنند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه اروپا ؛ فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان امروز در بیانیه ای اعلام كردند: از توافق هسته ای با ایران حمایت می كنیم و تبعیت ایران را تحت تعهداتش در قبال توافق هسته ای مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.
این بیانیه می افزاید :هرگونه اولتیماتوم را در مورد برجام رد می كنیم .
در متن بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: ما با نگرانی زیاد بیانیه ایران را در مورد تعهداتش در قبال توافق هسته ای مشاهده می كنیم. ما به طور كامل متعهد به حفظ و اجرای كامل توافق هسته ای هستیم؛ توافقی كه یك دستاورد كلیدی در ساختار عدم اشاعه هسته ای جهانی و به نفع امنیت همه ماست. قویا از ایران می خواهیم كه همچنان به اجرای كامل تعهداتش تحت برجام ادامه دهد و از برداشتن گام های تنش زا امتناع كند.
در ادامه این بیانیه آمده است: ما هرگونه اولتیماتوم از سوی ایران را رد می كنیم و تبعیت ایران از توافق هسته ای را براساس عملكرد آن و معاهده ان پی ان مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. در این راستا ما نقش سازمان بین المللی انرژی اتمی را در نظارت و راستای آزمایی اجرای تعهدات ایران یادآور می شویم.
ما همچنین به دنبال این هستیم تا ایران همچنان از فرمت ها و مكانیزم های تعیین شده تحت برجام از جمله كمیسیون مشترك برجام تبعیت كند.
در عین حال ما تعهدات قوی و محكم مان را در قبال برجام یادآور می شویم كه در این راستا به تلاش ها برای لغو تحریم ها به نفع مردم ایران اشاره می شود. ما از اعمال دوباره تحریم ها توسط آمریكا علیه ایران به دنبال خروج واشنگتن از توافق هسته ای متاسف هستیم.
در پایان این بیانیه عنوان شد: ما مصمم به تداوم اقدامات برای ادامه تجارت قانونی با ایران از جمله از طریق عملیاتی كردن ابزار ساز وكار ویژه مالی ایران و اروپا( اینستكس) هستیم. ما از كشورهای غیرعضو در توافق هسته ای می خواهیم تا از انجام هرگونه اقدامی كه مانع از توانایی طرف های باقی مانده برای اجرای كامل تعهداتشان می شود، جلوگیری كنند.
از سوی دیگر شبكه خبری دویچه وله آلمان روز پنجشنبه به نقل از یك مقام ارشد اتحادیه اروپا اعلام كرد كه اقدام دیروز ایران برای به توقف بخشی از تعهدات خود در توافق هسته ای ایران (برجام) به منزله خروج از آن نیست و اروپا هم همچنان بدان پایبند است.
رییس جمهوری اسلامی ایران دیروز (چهارشنبه ) از كاهش اجرای تعهدات ایران در برجام خبر داد و یك ضرب الاجل 60 برای اروپا تعیین كرد تا به تعهدات خود عمل كنند.
كارشناسان، اقدام ایران در كاهش برخی تعهدات در برجام را كه رئیس جمهوری اسلامی ایران از آن با عنوان 'جراحی برجام' یاد كرد، اقدامی هوشمندانه توصیف كردند كه اروپایی ها را با انتخابی مهم رو به رو ساخته است.
كاهش اجرای تعهدات ایران شامل توقف فروش مازاد ذخایر آب سنگین و اورانیوم غنی شده است.
شورای عالی امنیت ملی كشورمان روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای خطاب به كشورهای عضو برجام، تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می كند.
در بیانیه شورای عالی امنیت ملی كشورمان كه طی نامه های جداگانه نیز از سوی حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی به سران كشورهای عضو برجام اعلام شده، به كشورهای باقیمانده در برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود بویژه در حوزه های بانكی و نفتی فرصت داده شده و تاكید شده است: 'در هر زمان كه خواسته های ما تامین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد كرد.
اروپام**9234**1508