۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۱
کد خبر 83308202
۰ نفر
وقتی باران حریف خشكسالی نمی شود

بیرجند - ایرنا - بارش های رگباری و شدید در سال زراعی جاری در اغلب نقاط كشور و با افزایش بیش از 200 برابری در خراسان جنوبی باز هم نتوانست خشكسالی 20 ساله را ریشه كن كند و هم اكنون 55 درصد مساحت استان درگیر خشكسالی شدید است.

به گزارش ایرنا، باران رحمت الهی امسال در خراسان جنوبی نوعی دیگر نمایان و بر صورت خشكیده زمین مرهم شد، بارانی كه طبیعتی سرسبز را برای این خطه از مرز و بوم به ارمغان آورد.
خشكسالی های پی در پی نفوذ پذیری سطح خاك را در این استان كاهش داده است به طوری كه باران های با میانگین كم بارشی هم موجب سیلابی شدن مسیل ها و آبگرفتگی معابر شد.
باران های مسرت بخش اخیر خساراتی را هم به بخش كشاورزی و مسكونی استان در برخی شهرستان ها نظیر قاینات، سربیشه، بشرویه و طبس وارد كرد اما حلاوت باران، خسارت وارده را بر دل كشاورزان هموار كرد زیرا باران خبر از آبگیری قنات هایی می داد كه قرار است سال ها تغذیه ای بر معیشت شان باشد.
به طور حتم مدیریت خشكسالی بسته به مدیریتی منابع آب به گونه های مختلف است كه تا در قالب خرد جمعی عملیاتی نشود روز به روز درصد خشكسالی ها در استان بیشتر خواهد شد.

** میانگین بارندگی های خراسان جنوبی 223 درصد افزایش داشت
مدیركل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: با توجه به افزایش 223 درصدی بارندگی های سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته، 100 درصد استان تحت تاثیر خشكسالی است.
علیرضا خندان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین بارندگی خراسان جنوبی با 132.4 دهم میلیمتر نسبت به بلند مدت 26 درصد افزایش داشته است اما با همه بارندگی ها جزو چهار استان كم بارش كشور در سال زراعی جاری هستیم.
وی ادامه داد: استان های سیستان بلوچستان، كرمان و یزد قبل از خراسان جنوبی جزو كم بارش ترین ها هستند.
خندان رو با بیان اینكه هم اكنون 55 درصد مساحت استان با توجه به بارندگی های خوب درگیر خشكسالی شدید است، تصریح كرد: بررسی های انجام شده بیانگر خشكسالی 11 درصدی خفیف، 28 درصد متوسط و 6 درصد بسیار شدید در مساحت استان است.
وی تصریح كرد: در سال زراعی جاری شهرستان قاینات با 290 میلیمتر بارندگی بیشترین و شهرستان نهبندان با 87 میلی متر بارندگی كمترین بارندگی به ثبت رسیده است.
مدیركل هواشناسی خراسان جنوبی با اشاره به اینكه بارندگی های امسال توان جبران 18 سال خشكسالی را نداشت، گفت: خشكسالی در بخش هایی تعدیل شده اما برای جبران كم آبی باید با مدیریت منابع آب، آبخیزداری و آبخوان داری، كاشت محصولات كم آب بر و صرفه جویی منابع آب بخشی از مشكلات ایجاد شده را مرتفع كرد.

** مدیریت مصرف تنها راه تعادل منابع آب
مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان جنوبی هم گفت: هرچند در سال جاری بارندگی های مناسبی داشتیم اما تا رسیدن به تعادل منابع آب زیرزمینی بایستی مدیریت مصرف را همچنان ادامه داد.
حسین امامی افزود: راهكارهای عملیاتی آبیاری مدرن، بازچرخانی آب، بازار آب، افزایش بهره وری كشاورزی، مدیریت مشاركتی، تغییر الگوی كشت، حركت به سوی كشت گلخانه ای و اجرای روش های نوین آبیاری به سمت سازگاری با كم آبی از راه هایی است كه باید در رویارویی با خشكسالی های اخیر مورد توجه قرار گیرد.
وی یادآور شد: جلوگیری از حفاری های غیرمجاز، كنترل اضافه برداشت چاه های دارای پروانه، انسداد چاه های غیر مجاز و نصب كنتور حجمی هوشمند از جمله اقداماتی است كه به منظور ایجاد تعادل بین منابع و مصارف در راستای برنامه عملیاتی طرح احیا و تعادل بخشی در دشت های استان باید صورت گیرد.
وی خرید چاه های كم بازده، استقرار گروه های گشت و نظارت بر منابع آب، آزاد سازی حریم و بستر رودخانه، اطلاع رسانی برای مصارف بهینه آب با استفاده از روش سیستم های نوین آبیاری را از دیگر اقدامات ضروری تعادل بخشی منابع آب عنوان كرد.
امامی با بیان اینكه خراسان جنوبی در سال آبی جاری از نظر آمار بارندگی وضعیتی بهتر نسبت به سال گذشته داشته اما به طور كلی تغییر اقلیم موجب بر هم خوردن توازن بارندگی ها و در نتیجه رفع نشدن مشكل كم آبی در این استان شده است، گفت: مشكل خشكسالی با توجه به بارندگی های اخیر استان رفع نشده و این خطه همچنان در وضعیت كم آبی قرار دارد.
میانگین بارندگی سال زراعی گذشته 41 میلیمتر در خراسان جنوبی بوده است.
شروع سال آبی در ایران از ابتدای پاییز (مهرماه) است به این ترتیب كه از یكم مهر آغاز و تا 31 شهریور سال بعد ادامه می یابد.
3215 * 6054