۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۰:۲۰
کد خبر: 83308133
۰ نفر
عراقچی: منافع كشور بر حفظ برجام اولویت دارد

تهران- ایرنا- سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تأكید كرد: طبیعی است كه ایران قصد ایجاد تنش و درگیری ندارد اما مهم برای ما تأمین منافع ملی كشور است و ما هیچ تعصبی به برجام نداریم.

به گزارش ایرنا، عراقچی چهارشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبكه دو سیما پیرامون تصمیم امروز جمهوری اسلامی ایران در خصوص اعمال تغییراتی در اجرای برجام توضیحاتی ارائه داد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینكه «خط قرمز جمهوری اسلامی ایران، مطرح شدن دوباره موضوع هسته ای در شورای امنیت و بازگشت دوباره تحریم هاست»، افزود: اگر در فاصله 60 روز آینده كشورهای 1+4 موضوع هسته ای ایران را به شورای امنیت بكشند و یا تحریم های گذشته برقرار شود، برجام به طور كامل از بین خواهد رفت و طرف مقابل پاسخ قاطع و محكم جمهوری اسلامی ایران را خواهد دید.
وی با اشاره به تلاش دوباره ترامپ و دولت آمریكا برای بر هم زدن برجام، گفت: با وجود همه اقدامات دولتمردان آمریكایی، جمهوری اسلامی ایران تلاش كرد تا در دام آمریكا نیفتد.
عراقچی افزود: با وجود همه فشارهای آمریكا، با اقدامات ایران كشورهای اروپایی خود را ملزم كردند در 11 حوزه از جمله مالی و بانكی نفت، گاز و پتروشیمی، حمل و نقل و تجارت، راه حل های عملیاتی پیدا كنند تا ایران از منافع رفع تحریم ها بهره مند شود.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینكه اروپایی ها در این مسیر خیلی كُند حركت كردند، گفت: فرصت یكساله ما به آنان به درخواست خود اروپایی ها بود و این هوشمندی، برتری سیاسی را در دنیا به نفع ما ایجاد كرد.
وی افزود: آمریكا در سال گذشته چهار بار تلاش كرد تا موضوع ایران را به شورای امنیت بكشاند.
عراقچی گفت: ما در یك سال گذشته فرصت كافی به اروپایی ها دادیم؛ بنابر این امروز تصمیم به كاهش تعهداتمان گرفتیم و آن را اعلام كردیم.
معاون وزیر امور خارجه افزود: اروپایی ها بصراحت اعلام كرده اند كه بانك ها و خزانه داری هایشان بیشتر از آمریكایی ها حرف شنوی دارند تا دولت اروپایی.
وی با بیان اینكه تصمیم اخیر ایران بر اساس منافع ملی كشور گرفته شده، گفت: تصمیم جمهوری اسلامی ایران نه نقض برجام و نه خروج از آن است؛ بلكه استفاده از ابزارهای داخل برجام برای تأمین منافع مردم ایران است.
عراقچی تصریح كرد: هیچكس نمی تواند ایران را به نقض برجام متهم كند.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران خروج از برجام را در دستور كار دارد، افزود: این كار مرحله به مرحله است و هرگاه طرف های مقابل به تعهداتشان بازگردند جمهوری اسلامی ایران نیز به تعهدات خود باز خواهد گذشت.
وی با بیان اینكه بر اساس برجام میزان ذخایر حساس هسته ای در ایران مشخص شده است، گفت: امروز اعلام كردیم كه جمهوری اسلامی ایران دیگر خود را متعهد به این میزان نمی داند و هیچ محدودیتی را برای خود قائل نیست.
عراقچی افزود: در مرحله نخست، یكی از ستون های برجام را هدف قرار دادیم و اگر تا دو ماه دیگر خواسته هایمان اجرا نشود، گام دوم را برخواهیم داشت و در اقدام بعد، درصد غنی سازی را هدف قرار خواهیم داد.
وی گفت: بحث دیگر، موضوع اراك است كه در برجام بر مدرن سازی آن با كمك طرف های مقابل تأكید شده است.
عراقچی افزود: در یك سال گذشته، مدرن سازی اراك بخوبی پیش نرفته و علت آن هم ترس طرف های مقابل بوده است.
وی گفت: انتظار ما، بازگشت اراك به سمت مدرن شدن است.
معاون وزیر امور خارجه تصریح كرد: اگر در 60 روز آینده خواسته های ایران برآورده نشود، جمهوری اسلامی ایران قید همكاری با طرف های دیگر در مدرن سازی اراك را خواهد زد و بر اساس توانایی های داخلی خود آن را مدرن خواهد كرد.
عراقچی افزود: نقشه راه، كاملاً روشن است و تصویر واضحی را پیش روی 1+4 گذاشته ایم و البته آمادگی مان را هم برای مذاكره اعلام كرده ایم.
وی گفت: بر اساس برجام، میزان ذخایر در ایران مهم است؛ اگرچه آمریكایی ها بازی ای را ایجاد كرده اند كه كسی ذخایر ایران را نخرد تا بر اساس برجام، تولیدات هسته ای ما متوقف شود اما ما اعلام كردیم قائل به هیچ محدودیتی در تولید و نگهداری ذخایرمان نیستیم.
عراقچی با بیان اینكه روسیه و چین موضعی مشخص و صریح در قبال تصمیم اخیر جمهوری اسلامی ایران اتخاذ كرده اند، افزود: واكنش اروپایی ها تاكنون بسیار محتاطانه بوده و در حال ارزیابی شرایط هستند و ما منتظریم تا طرف های اروپایی به طور روشن به ایران پاسخ دهند.
وی گفت: اروپا اگرچه در تأمین نیازهای ایران كم كاری كرده، اما مواضع آن با آمریكا متفاوت است.
عراقچی افزود: طبیعی است كه ایران قصد ایجاد تنش و درگیری را ندارد اما مهم برای ما تأمین منافع ملی كشور است.
وی گفت: فرصت دو ماهه ایران، قابل تمدید نیست مگر اینكه ببینیم خواسته هایمان در حال تأمین شدن است.
عراقچی افزود: خواسته های ما روشن است و همان هایی است كه در بیانیه 1+4 در 11 حوزه بر آنها تأكید شده است.
وی گفت: كشورهای اروپایی باید در این فرصت راه حل های عملیاتی در آن 11 حوزه به ویژه در حوزه های نفتی و بانكی ایجاد كنند.
عراقچی افزود: پیش از خروج آمریكا از برجام، فروش نفت ما 2.8 میلیون بشكه در روز بود كه باید به همان حالت بازگردیم؛ فروش نفت ایران در آن سطح تضمین شود و درآمدهای نفتی ایران در دسترس باشد.
معاون وزیر امور خارجه گفت: در حوزه مالی و بانكی باید ساز وكارهای عملی برای دریافت ها و پرداخت ها اجرایی شود.
وی افزود: اگر احساس كنیم منافع مان در حال تأمین است، ممكن است مهلت شصت روزه بیشتر شود؛ در غیر این صورت این زمان غیر قابل تمدید است.
عراقچی با تأكید بر اینكه «ما خواهان اجرای برجام هستیم و نه یك كلمه كم و نه یك كلمه زیاد»، گفت: تا وقتی برجام به تجربه موفقی برای ملت ایران تبدیل شود، به هیچ وجه وارد مذاكره درباره هیچ موضوع دیگری نخواهیم شد.
وی افزود: اروپایی ها بارها گفته اند برجام یك توافق امنیتی است تا سیاسی و بخوبی می دانند منطقه ما بدون برجام، امن تر نخواهد بود.
عراقچی گفت: تنها موضوعی كه در منطقه ما با دیپلماسی و مذاكره حل شده بود، موضوع هسته ای ایران بود كه ترامپ می خواهد آن را برهم بزند و البته این به امنیت منطقه كمك نمی كند.
وی با اشاره به اینكه در چهل سال گذشته میزبان آوارگان از كشورهای همسایه بوده ایم، افزود: هم اكنون بیش از سه میلیون افغانستانی در ایران هستند كه دو میلیون فرصت شغلی را اشغال كرده اند و سالانه سه تا پنج میلیارد یورو از ایران خارج می كنند.
عراقچی گفت: هم اكنون 468 هزار دانش آموز افغان كه رایگان در مدارس ایران تحصیل می كنند؛ در حالی كه هر كدامشان سالانه 600 یورو هزینه دارند.
وی افزود: هم اكنون 23 هزار دانشجوی افغان در دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل هستند؛ در حالی كه سالانه 15 هزار یورو برای هر كدام از آنان هزینه می شود.
عراقچی با بیان اینكه آوارگان در مجموع هشت میلیارد دلار برای كشورمان هزینه دارند، گفت: اگر تحریم ها اثر كند و فروش نفتمان به صفر برسد، جمهوری اسلامی ایران مجبور است سیاست ویژه ای را برای اقتصاد خود در نظر بگیرد و ممكن است نتوانیم به این شكل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغانستانی مان بخواهیم ایران را ترك كنند.
وی با بیان اینكه از لحاظ انسانی نمی خواهیم چنین اتفاقی بیفتد، افزود: اگر مجبور شویم چنین خواهیم كرد و تبعاتش بر عهده آمریكاست؛ همان كشوری كه افغانستان را به بحران كشید.
عراقچی با اشاره به فضاسازی های اخیر آمریكایی ها و احتمال بروز درگیری نظامی و تنش در منطقه، گفت: این تجربه شكست خورده چهل ساله گذشته است و آمریكایی ها جنگ رسانه ای و روانی برای شكستن روحیه مردم ایران راه انداخته اند.
معاون وزیر امور خارجه افزود: بررسی ها نشان می دهد احتمال وقوع جنگ نیست و مواردی كه مطرح می شود، صرفاً یك جنگ رسانه ای علیه ایران و در چارچوب فشار حداكثری به جمهوری اسلامی ایران است.
عراقچی گفت: ناوگانی كه ماه ها پیش بر اساس برنامه پیش بینی شده از آمریكا حركت كرده تا به منطقه بیاید را به گونه ای اعلام می كنند تا فضاسازی علیه مردم ایران داشته باشند.
وی با تأكید بر اینكه نظامیان ما به وظایفشان بخوبی آگاه هستند، خاطرنشان ساخت: جنگ رسانه ای برای برخورد نظامی به منظور ایجاد ترس است كه راه به جایی نخواهد برد.
عراقچی گفت: نشست كارشناسی اخیر در بروكسل درباره مكانیزم مالی اروپایی ها با ایران بود كه البته پیشرفت كُندی داشت.
وی افزود: ساز و كار مالی اروپا متوقف نشده است اما سرعت آن مورد قبول ایران نیست.
عراقچی گفت: سفر پمپئو به عراق در راستای فشار حداكثری به ایران است و آمریكایی ها سعی می كنند حلقه فشار را بر ایران تنگ تر كنند؛ در حالی كه ما هم اقدام متقابل انجام می دهیم.
معاون وزیر امور خارجه افزود: سفر وزیر امور خارجه آمریكا به عراق برای فشار بیشتر به ایران صورت گرفته و شنیده ایم كه از دولت عراق دنبال باج خواهی هستند كه این نیز امری خلاف است.
شبس**1504