۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۰۷
کد خبر: 83307994
۰ نفر
واكنش‌ها به اولتیماتوم برجامی ایران

تهران- ایرنا- پایان صبر یكساله ایران به خروج آمریكا از توافق هسته‌ای و بی‌تعهدی غرب نسبت به یك پیمان بین‌المللی، با دو گام متقابل تهران و اولتیماتوم 60 روزه به امضاكنندگان برجام همراه شد؛ این اقدام تاكنون واكنش‌های مختلف كشورها بویژه دولت‌های غربی را به همراه داشته است.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران امروز(چهارشنبه) در واكنش به اقدام آمریكا در خروج از توافق هسته‌ای و بازگرداندن تحریم‌ها، دو گام نخست ایران شامل «توقف فروش اورانیوم غنی‌سازی شده و آب‌سنگین برای 60 روز» را به اعضای برجام اعلام كرد.
وی افزود: اگر اروپایی‌ها در این مدت به جبران بپردازند ما نیز به شرایط امروز برمی‌گردیم؛ در غیر این صورت، 2 اقدام دیگر را در پیش می‌گیریم.
این اولتیماتوم ایران به دیگر اعضای برجام، با دعوت سفیران كشورهای آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه به وزارت امور خارجه و تسلیم نامه رئیس‌جمهوری از سوی «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه به آن‌ها، صورت گرفت.

** پكن: برجام باید كامل اجرا شود
چین نخستین كشوری بود كه نسبت به اقدام متقابل ایران در خروج آمریكا از برجام واكنش نشان داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه این كشور در نشست خبری، با تاكید بر اینكه همه طرف‌های توافق هسته‌ای مسئولیت دارند، گفت: برجام «یك توافق جامع و چندجانبه مصوب شورای امنیت سازمان ملل» است كه باید به صورت جامع اجرا شود.
«گنگ شوانگ» برجام را سبب تقویت صلح و ثبات خاورمیانه دانست و از همه امضاكنندگان توافق هسته‌ای خواست به این قرارداد بین‌المللی پاینبد باشند.
وی ضمن تقدیر از پایبندی دقیق و كامل ایران به برجام گفت: چین از ابتدای توافق هسته ای در سال 2015 میلادی به آن پایبند بوده و از آن حراست می كند.

** روسیه: آمریكا مقصر تصمیم ایران در مورد برجام است
سخنگوی كاخ كرملین نیز در واكنشی، آمریكا را مقصر اقدام ایران در كاهش برخی تعهداتش در برجام دانست.
«دیمیتری پسكوف» افزود: «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه بارها در مورد پیامدهای خروج آمریكا از برجام هشدار داده بود.
وی ادامه داد: مسكو خواهان حفظ برجام است و اینكه دیپلمات‌های روسیه برای حفظ توافق هسته‌ای، هر كاری بتوانند در مذاكرات با مقام‌های اروپایی انجام خواهند داد.
سخنگوی كاخ كرملین درباره واكنش اعضای برجام نسبت به این اقدام ایران نیز گفت: لازم است با جدیت شرایط را تجزیه و تحلیل كنیم.
وزیر امورخارجه روسیه نیز امروز در مسكو بعد از دیدار با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود گفت: نامه رییس جمهوری ایران را دریافت كرده و آن را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهیم.
«سرگئی لاوروف» با بیان اینكه احترام زیادی برای صبر ایران قائلیم، مقصر اصلی در این زمینه را آمریكا دانست.
وی خاطرنشان‌كرد: پایبندی جمهوری اسلامی ایران به توافق‌های به دست آمده و قطعنامه شورای امنیت را ارج می‌نهیم.
لاوروف به پیامدهای خروج آمریكا از برجام اشاره كرد و گفت: این اقدام واشنگتن سبب متشنج‌تر شدن اوضاع پیرامون توافق هسته‌ای شده است.
وزیر امورخارجه روسیه ادامه داد: «به دنبال راهی برای مقابله با اقدامات یكجانبه آمریكا هستیم» و با همه اعضای برجام جز واشنگتن گفت‌وگو خواهیم كرد تا به تعهداتی كه وعده داده‌اند، عمل كنند.

** فرانسه: برای حفظ برجام تلاش می‌كنیم
«فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه در واكنش به این موضوع گفت: پاریس خواستار بقای توافق هسته‌ای ایران است.
وی به تلویزیون «بی‌اف‌ام‌تی» گفت: چیزی بدتر از خروج ایران از این توافق وجود ندارد.
این مقام فرانسوی به عزم اروپا برای حفظ برجام اشاره كرد و گفت: امضاكنندگان اروپایی این توافق، با وجود تحریم‌های شدید آمریكا، همه تلاش خود را برای زنده نگه داشتن برجام و كمك به اقتصاد ایران انجام می‌دهند.
پارلی به نقل از مقام‌های فرانسه اضافه كرد: در صورتی كه تهران قصد خروج از برجام را داشته باشد امكان بازگشت دوباره تحریم‌های اروپایی وجود دارد.

** تاكید انگلیس بر ضرورت لغو تحریم‌های برجامی
«مارك فیلد» معاون وزیر امور خارجه انگلیس نیز امروز در نشست اضطراری مجلس عوام درباره برجام، تصمیم جدید ایران در واكنش به خروج آمریكا از توافق هسته‌ای را «اقدامی ناخوشایند» خواند اما گفت: از همه كشورها همچون چین و روسیه می‌خواهیم با گام‌های محكم برای لغو تحریم‌ها تلاش كنند.
وی افزود: در حال بررسی جزئیات آن هستیم و با سایر اعضا برجام در این رابطه تماس نزدیك داریم.
معاون وزیر امور خارجه انگلیس، از بازگشت تحریم‌های آمریكا «عمیقا»' ابراز تأسف كرد و گفت: انگلیس در كنار سایر اعضاء باقیمانده در برجام و دیگر كشورهای آن، متعهد بر لغو تحریم‌هاست.
فیلد با كنایه به آمریكا گفت: از كشورهای غیر عضو برجام می‌خواهیم از اقدامی كه مانع اجرای تعهد كشورهای عضو برجام می‌شود پرهیز كنند.
وزیر امور خارجه انگلیس نیز عصر امروز در نشست خبری مشترك با «مایك پمپئو» وزیر خارجه آمریكا در لندن به رویكرد متفاوت كشورش نسبت به واشنگتن در قبال برجام اشاره كرد و گفت: از ایران می‌خواهم گام‌های تشدید كننده بر ندارد و به تعهداتش در این توافق پایبند باشد.
«جرمی هانت» افزود: انگلیس و آمریكا برای جلوگیری از آنچه «فعالیت‌های بی‌ثبات كننده ایران را در خاورمیانه» نامید همكاری می‌كنند.
وی خاطرنشان كرد: بركسی پوشیده نیست كه رویكرد لندن با واشنگتن متفاوت است و انگلیس به حفظ برجام ادامه می‌دهد زیرا معتقدیم این مساله برای امنیت ما ضروری است.
هانت در عین حال واكنش امروز تهران درباره تعهدات برجامی را «ناخوشایند» دانست و گفت: اگر ایران تعهداتش را متوقف كند، به طور قطع با عواقبی روبه رو خواهد شد.

** آمریكا: نامه ایران درباره برجام مبهم است
«مایك پمپئو» وزیر امورخارجه آمریكا نیز در نخستین واكنش به تصمیم ایران درباره برجام گفت: نامه‌ای كه فرستاده شده به عمد مبهم است. ما نظاره‌گر اقدامات آن‌ها خواهیم بود و براساس آن تصمیم مقتضی خواهیم گرفت.
وی در نشست خبری مشترك با همتای انگلیسی خود در لندن یادآورشد، آمریكا در قبال برجام تصمیم‌های متفاوتی نسبت به بریتانیا گرفت اما تصمیم ایران در فاصله گرفتن از برجام و حركت به سمت برنامه هسته‌ای، ممكن است به سمت سلاح هسته‌ای باشد.
پمپئو همچنین درباره سازوكار مالی اروپا و ایران گفت: با این وسیله اگر برای مبادلات انسان دوستانه باشد مشكلی نداریم.

** آلمان: برلین خواستار حفظ توافق هسته‌ای است
«هایكو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز امروز (چهارشنبه) اعلام كرد كه دولت برلین از این اقدام ایران نگران است.
وی با تاكید بر اینكه برجام برای امنیت آلمان و اروپا، امری حیاتی است، افزود: موضع ما یعنی پایبندی به توافق هسته‌ای پابرجاست.
یكی از سخنگویان وزارت امور خارجه آلمان نیز در واكنش به اقدام ایران اعلام كرد كه برلین از تهران می‌خواهد اقدام تهاجمی اتخاذ نكند.
خبرگزاری رویترز بدون اشاره به نام این سخنگو، به نقل از وی افزود: برلین به تعهداتش در قالب برجام تا زمان پایبندی ایران، متعهد خواهد بود.
«اشتفن زایبرت» سخنگوی دولت آلمان نیز عصر امروز در نشست خبری تاكید كرد كه ایجاد سازوكار مالی با ایران زمان‌بر بوده و برلین برای اجرایی كردن آن به زمان بیشتری نیاز دارد.
به گزارش رویترز، وی در نشستی خبری گفت: در پیش‌بینی‌ها تصور می‌كردیم سازوكار مالی برای تجارت با ایران در مدت زمان برنامه‌ریزی شده قابل اجراست اما اكنون به زمان بییشتری نیاز داریم.

** نگرانی اتحادیه اروپا نسبت به اقدام ایران
یك سخنگوی بلندپایه اتحادیه اروپا نیز با اعلام دریافت نامه رئیس‌جمهوری ایران درباره تصمیم متقابل تهران در واكنش به خروج آمریكا از توافق هسته‌ای، گفت: اعضای كمیسیون مشترك برجام مشغول بررسی پیامدهای آن هستند.
وی كه خواست نامش فاش نشود به خبرنگار ایرنا اظهار كرد: با نگرانی اظهارات مطرح ‌شده توسط ایران درباره تعهداتش در چارچوب برجام را مورد ملاحظه قراردادیم.
وی تصریح كرد: كاملاً به برجام به‌عنوان دستاورد كلیدی عدم اشاعه هسته‌ای كه برای امنیت همه ما ضروری است متعهدیم.

** اسپانیا: باید مانع از پاره شدن توافق برجام شد
«جوسپ بورل» وزیر خارجه اسپانیا نیز در مصاحبه با تلویزیون ملی این كشور در واكنش به اقدام ایران گفت: خوشبختانه ایران توافق هسته ای را پاره نكرد و باید مانع از پاره شدن كامل آن شد.
وی افزود: محكوم كردن توافق هسته ای از سوی آمریكا خبر بدی است.
بورل گفت: خوشبختانه پاسخ ایرانی‌ها در مرز قرار دارد؛ آنها گفتند اگر آمریكا به تعهداتش عمل نكند آنها نیز به تعهداتشان عمل نخواهند كرد و كارهایی در چارچوب محدودیت توافق برجام انجام می‌ دهند.

** ژاپن: همچنان از برجام حمایت می‌كنیم
سخنگوی دولت ژاپن نیز در واكنش به اقدام ایران ابراز امیدواری كرد كه بتواند از روابط سنتی و دوستانه تهران و توكیو در راستای حل مشكلات منطقه از طریق گفت‌وگو با هدف دستیابی به صلح و ثبات استفاده كند.
«یوشیهیده سوگا» در نشست مطبوعاتی به «نقش سازنده» ایران برای تامین صلح و ثبات منطقه اشاره كرد و افزود: تصمیم ایران این است كه همچنان در برجام بماند؛ ما نیز به دقت تحولات را مورد توجه قرار می‌دهیم.
وی تاكید كرد كه ژاپن از برجام با هدف تقویت رژیم منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای پشتیبانی می‌كند اما تشدید مواضع آمریكا علیه ایران، توكیو را در موقعیتی دشوار قرار داده است اما همچنان در پی حفظ مناسبات با تهران هستیم.
به گزارش ایرنا، همسو با اظهارات ریاست جمهوری، شورای عالی امنیت ملی نیز امروز در بیانیه‌ای خطاب به كشورهای برجام اعلام كرد: ایران از امروز (18 اردیبهشت) برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌كند.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران كه در مسكو به سر می‌برد، در این رابطه گفت: آمریكا نه فقط در یك سال گذشته ناقض قطعنامه شورای امنیت و برجام بوده بلكه تلاش كرده كشورهای دیگر دنیا را با فشار، قلدری و زورگویی وادار به نقض برجام و مهمتر از آن نقض قطعنامه شورای امنیت كند.
«محمد جواد ظریف» پس از مراسم رونمایی از سردیس چهار تن از شعرای نامی ایران درمحل سفارت ایران درمسكو افزود: نشان داده‌ایم كشوری كهن با صبر زیاد هستیم اما حاضریم برای حقوق خود مقاومت كنیم.
وی خاطرنشان كرد: در طول یك سال گذشته جمهوری اسلامی ایران با نشان دادن «صبر راهبردی» در برابر تلاش‌های آمریكا برای نابود كردن برجام، نشان داده كه همواره بر تعهدات بین‌المللی خود پایبند بوده است.
ظریف افزود: ایران به جهان نشان داده كه به تعهداتش پایبند است و امروز نوبت دنیاست كه به تعهداتش در قبال تهران عمل كند.
اروپام** 2023**شبس**1613