شوراي شهر شيراز به شهرداري مجوز تهيه دوچرخه هاي هوشمند داد

شيراز-ايرنا- شوراي اسلامي شهر شيراز در مصوبه اي مجوز لازم براي واگذاري طرح تهيه و تامين دوچرخه هاي هوشمند اشتراكي نسل چهار را با هدف تردد شهروندان در سطح اين شهر براي شهرداري صادر كرد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، همچنين در قالب اين مصوبه كه چهارشنبه در نشست شوراي اسلامي شيراز به تصويب اعضاي اين نهاد رسيد، به شهرداري نيز براي جانمايي و احداث ايستگاه هاي مورد نياز براي راه اندازي دوچرخه هاي هوشمند مجوز داده شده است.
رئيس كميسيون اقتصاد و سرمايه‌گذاري شوراي اسلامي شهر شيراز در اين نشست گفت: قرارداد مربوط به تهيه و تامين دوچرخه هاي هوشمند بين شهرداري و شركت پاك چرخ ايرانيان منعقد مي شود.
سينا بني زماني افزود: مدت اين قرارداد پنج سال و بر اساس آن سرمايه گذار متعهد است، سيستم دوچرخه هوشمند اشتراكي را ايجاد و به بهره برداري برساند.
وي بيان كرد: اين تنها شركتي در كشور است كه در اين امر قابليت سرمايه‌گذاري دارد و هم اكنون اين سيستم در شهر تهران در حال بهره برداري است.
بني زماني ادامه داد: مبلغ وديعه پرداختي شهروندان براي استفاده از اين نوع دوچرخه، يك ميليون و 590 هزار ريال است كه از اين رقم يك ميليون و 390 هزار ريال به عنوان كمك هزينه شهرداري محاسبه شده و در واقع شهروندان تنها 200 هزار ريال براي آن پرداخت مي كنند.
عضو شوراي اسلامي شهر شيراز اضافه كرد: هزينه هر سفر نيم ساعته در سال اول قرارداد، 15هزار ريال است و اين هزينه در سال هاي بعد متناسب با مصوبه شوراي اسلامي شهر شيراز تعيين خواهد شد.

**دسترسي آسان از ويژگي هاي دوچرخه هاي هوشمند است
رئيس كميسيون عمران، حمل و نقل و ترافيك شوراي اسلامي شهر شيراز نيز در اين نشست بيان كرد: دوچرخه اشتراكي نسل چهارم براي نخستين بار در كشور در تهران به بهره‌برداري رسيده و اين دوچرخه ها قابليت اين را دارند كه درصورت پارك دوچرخه در هرنقطه‌اي از شهر، شهروندان ديگر در صورت نياز مي‌توانند با استفاده از نرم افزار مربوطه از خدمات دوچرخه استفاده كنند.
نواب قائدي افزود: رفع محدوديت‌هاي دوچرخه‌هاي معمولي و دستيابي آسان به دوچرخه از ويژگي‌هاي اين طرح است.
وي، با اشاره به پرداخت كمك هزينه يك ميليون و 390 هزار ريالي به عنوان وديعه استفاده از دوچرخه از سوي شهرداري شيراز، افزود: اميدواريم با اين اقدام، تغيير مناسبي در حوزه‌ حمل و نقل اين كلانشهر صورت گيرد.
9873 /6118