علم و صنعت و نیروی دریایی تفاهم نامه پژوهشی امضاء كردند

تهران - ایرنا - دانشگاه علم و صنعت و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در زمینه آموزشی و پژوهشی تفاهم نامه همكاری امضاء كردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از دانشگاه علم و صنعت، این تفاهم نامه در زمینه های آموزشی و پژوهشی و به منظور رفع نیازهای علمی، پژوهشی و صنعتی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با بهره گیری از ظرفیت های دو طرف منعقد شده است.
رئیس دانشگاه علم و صنعت در دیدار با فرمانده نیروی دریایی ارتش، این دانشگاه را از پنج دانشگاه برتر و سه دانشگاه برتر مهندسی ایران عنوان كرد و گفت: اعضای هیات علمی و پژوهشگران این دانشگاه در حوزه های خاص نظیر ماهواره، توانسته اند فعالیت هایی انجام دهند كه خودباوری را به مجموعه و سپس جامعه تزریق كرده است.
جبار علی ذاكری با بیان اینكه دانشگاه علم و صنعت ایران 1800 دانشجوی دكتری و 7 هزار دانشجوی كارشناسی ارشد دارد، افزود: عموما توصیه می كنیم دانشجویان تحصیلات تكمیلی برای انجام پایان نامه و رساله های دكتری خود، به دنبال حل مسایل صنعتی و كمك به سازمان های اجرایی باشند و حدود 40 درصد پایان نامه های دانشجویان ما، كاربردی است.
وی در ادامه به فعالیت دانشكده ها و پژوهشكده ها و قطب های علمی برتر دانشگاه اشاره كرد و به تشریح برخی پروژه های بزرگ دانشگاه از جمله خودروی برقی (كه در سال 97 رونمایی شد)، طراحی و پیشنهاد پلتفرم خودروی ملی و برخی دستاوردهای مركز تحقیقات فناوری عصبی و موسسه كامپوزیت پرداخت.
رییس دانشگاه گفت: دانشكده مهندسی برق در حوزه اندازه گیری میدان مغناطیسی بدنه شناورها، دانشكده فیزیك در بحث لیزر و دانشكده های مهندسی خودرو و مهندسی مكانیك در بحث دیزل، می توانند به نیروی دریایی ارتش كمك كنند.
وی ابراز امیدواری كرد كه به فرموده مقام معظم رهبری، با نگاه به درون و استفاده از توانمندی های داخلی، اعضای هیات علمی و دانشگاه علم و صنعت ایران بتوانند بخشی از نیازهای علمی، پژوهشی و فناوری مجموعه نیروی دریایی را برآورده سازند.

* اكثر فناوری ها در حوزه دریایی بومی هستند
امیر دریادار حسین خانزادی نیز در این نشست، گفت: انعقاد این تفاهم نامه، فرصت های خوبی را برای رشد و توسعه متقابل از طریق به اشتراك گذاری ظرفیت های دانشگاه و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران فراهم می سازد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش با توضیح اینكه جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه حركت پرتوان، مراحل مختلفی را تجربه كرده، گفت: كشور با نظم و برنامه دقیق مسیری را طی كرده تا به نقطه امروز رسیده و مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم، به آغاز تمدن سازی اشاره می كنند.
وی در ادامه سخنانش با تاكید بر اینكه در دانشگاه و نیز در نیروی دریایی، مجموعه قابل توجهی از جوانان با ظرفیت های بسیار بزرگ حضور دارند، افزود: از آنجا كه ایران به فرموده رهبری، كشوری با منابع غنی دریایی است، تمدن سازی و رشد و توسعه اش باید با نگاه به دریا انجام شود.

امیر دریادار خانزادی گفت: نیروی دریایی، تجهیزات محور است و در دنیا، پیچیده ترین فناوریها، فناوری هایی است كه در دریا به كار گرفته می شود. افرادی نیز كه این فناوریها را به كار می برند، نیروی انسانی پیچیده، خلاق و برخوردار از سطح بالایی از دانش و تجربه هستند و چون در نیروی دریایی، سطح فناوری فراتر از حوزه های علمی است، رشد خاص در حوزه فناوری و تجهیزات داریم.
وی تصریح كرد: نیروی دریایی، از گنجینه ی دانش و تجربه برخوردار بوده و با رشد پر شتاب فناوری مواجه هستیم. نیروی دریایی به شدت نیازمند ارتباط با دانشگاه و به ویژه دانشگاه علم و صنعت ایران است كه در نامش ارتباط علم و صنعت مشهود است.
خانزدای افزود: انتظار داریم با عقد این تفاهم نامه و با استفاده از تمام ظرفیتها به روند موجود، شتاب مضاعف دهید و مجموعه دانشگاه علم و صنعت ایران بتواند با كمك به تحقق بیانیه گام دوم رهبری و حمایت از اقتصاد آبی، موجب شكوفایی بیشتر نیروی دریایی و كشور شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تاكید كرد: عمده تجهیزات ما در نیروی دریایی مبتنی بر فناوری بومی است و نیروی انسانی این نیرو، به طور كامل در داخل كشور تربیت می شود. ما معتقد به ارتباط صنعت و دانشگاه هستیم و به شدت به این حركت دل بسته ایم كه از تفاهم بر روی كاغذ فراتر رویم و كارهای عملی و اجرایی با استفاده از ظرفیت های متقابل انجام دهیم.
9465 ** 1200