ظریف: همكاری ایران و روسیه در نظنز و فردو ادامه می یابد

مسكو - ایرنا - محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه در كنفرانس خبری مشترك بعد از دیدار با سرگئی لاوروف همتای روس خود گفت: همكاری ما با روسیه در نیروگاه هسته ای بوشهر و سایت هسته ای فردو به رغم اقدامات آمریكا، ادامه داد.

به گزارش ایرنا، ظریف در مسكو با اشاره به روابط عالی ایران و روسیه اظهار داشت:شاید درچند دهه گذشته ما هرگز شاهد چنین روابط نزدیكی نبودیم و این سیاست ایران است كه با همه دوستان و همسایگان خو‌د رابطه دوستانه داشته باشد.
وی افزود: در دیدار امروز با وزیر خارجه روسیه موضوعات گوناگونی را بررسی كردیم.
وزیرخارجه بابیان اینكه ایران به دنبال درگیری نیست، اما آمریكا باید سیاست های خود را كنار بگذارد،یادآور شد:آمریكایی ها به دنبال آشوب هستند و اقدامات آنها در منطقه نشانگر این است.
ظریف همچنین گفت كه اقدامات ایران در باره برجام در رابطه با تحریم های اخیر آمریكا صورت می گیرد. آنها شرایط را در منطقه به هم ریخته اند و دیگر كسی در منطقه حرف های بی پایه آمریكا را باور نمی كند.
وی با بیان اینكه ایران كشوری است كه در طول چند سال گذشته ثابت كرده كه از طریق گفت وگو می توان مشكلات حساس جامعه بین المللی را حل كرد، یادآور شد: ما توانستیم مشكل هسته ای و سوریه را حل كنیم و با تلاش روند آستانه را به نتیجه رساندیم.
وزیر خارجه ایران با اشاره به كارشكنی آمریكا در مساله سوریه ادامه داد:آنها بودند كه مانع شدند در ماه دسامبر كمیته قانون اساسی سوریه تایید شود.
وی با یادآوری تلاش سرگئی لاوروف وزیرامور خارجه روسیه و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه تركیه در زمینه كمیته قانون اساسی سوریه اظهار كرد: دولت سوریه و معارضان سوری درباره كمیته قانون اساسی سوریه موافقت كرده بودند.اما آمریكا و چند كشور دیگر بودند كه مانع شدند. لذا آن كه باید از سیاست خطرناكش در منطقه صرف نظر كند آمریكا است.
وزیر خارجه ایران خاطرنشان كرد:جمهوری اسلامی همواره خواهان مذاكره با جامعه بین المللی بوده است و همواره مشكلات را از طریق گفت وگو حل كرده است.در 7 هزار سال سابقه شهرنشینی هیچگاه نخواستیم این سابقه را با جنگ طلبی یا تزویر طلبی داشته باشیم و این سیاست را با مقاومت و آمادگی برای گفت وگو ادامه می دهیم.
ظریف خاطرنشان كرد: این آمریكا بوده كه در طول 240 سال سابقه حیات خودش فقط 15 سال را جنگ نكرده است.اما ما در طول 7 هزار سال تاریخ خود تعداد محدودی جنگ داشته ایم.
وزیر خارجه ایران ادامه داد: ما به دنبال تنش و درگیری نیستیم ضمن اینكه ما در منطقه خودمان هستیم و آخرین بار كه اسم این خلیج را چك كردم اسمش خلیج مكزیك نبود بلكه خلیج فارس بود، بنابراین آنهایی كه آمده اند و دارند در منطقه دست به آشوب می زنند آمریكایی ها هستند.
ظریف اظهار داشت: حضور آمریكا در سوریه غیر قانونی است و حضور این كشور همواره در منطقه ما به تنش منجر شده است، همانگونه كه اقای لاوروف می گوید شرایط به شدت در سوریه خطرناك است چرا كه آمریكا سیاست های جدایی طلبانه خود را دنبال می كند و با جانشین كردن اقوام به جای یكدیگر در مناطقی كه قرن ها مورد سكونت یك قوم بوده، در حال دامن زدن به تنش های قومی و گروهی در سوریه است. بنابراین آمریكا است كه شرایط را در منطقه خطرناك كرده است.
ظریف دیروز (سه شنبه) و یك روز قبل از آنكه رئیس جمهوری اسلامی ایران كاهش برخی تعهدات ایران در برجام را اعلام كند، برای دیدار و گفت وگو با مقامات روسیه راهی مسكو شد.
حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران امروز چهارشنبه در واكنش به اقدام امریكا در خروج از توافق هسته‌ای و بازگرداندن تحریم‌ها از توقف فروش اورانیوم غنی‌سازی شده و آب‌سنگین برای مدت 60 روز خبر داد و گفت: اگر اروپایی‌ها در این مدت به جبران بپردازند ما هم به شرایط امروز برمی‌گردیم ولی اگر در پایان 60روز به نتیجه‌ای نرسیم دو اقدام دیگر را در پیش می‌گیریم.
پیش از آغاز سخنان رئیس‌جمهوری، سفیران كشورهای عضو برجام شامل آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه امروز به وزارت امور خارجه دعوت و نامه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران از سوی سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه به آن‌ها تسلیم شد.
همچنین شورای عالی امنیت ملی امروز در بیانیه‌ای خطاب به كشورهای برجام اعلام كرد: ایران از امروز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌كند.
سفیر ایران در روسیه نیز با انتشار توییتی در باره دیدار وزرای خارجه ایران و روسیه نوشت: دیدار ظریف و لاوروف طولانی‌ و صمیمانه بود و در كنار روابط دوجانبه موضوعات مهم بین المللی و منطقه ای را پوشش داد.مواضع لاوروف نیز در كنفرانس مطبوعاتی پس از ملاقات در تقبیح خروج آمریكا از برجام و محكومیت تحریم های آمریكا علیه ایران شفاف و صریح بود‌.
اروپام**1590