۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۱
کد خبر: 83307721
۰ نفر
كشف معمای ضعف بینایی موقت در فضانوردان

تهران- ایرنا- نتایج یك مطالعه جدید نشان داد كه مشكلات بینایی فضانوردان كه تا ماه‌ها پس از بازگشت به زمین ادامه دارد، ناشی از جمع شدن مایع در مغز آن‌ها در نتیجه فقدان نیروی جاذبه در فضا است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا به نقل از تارنمای روزنامه «دیلی میل»، این مطالعه نشان داد كه سفر فضایی نحوه حركت مایعات در بطن‌های مغز را تغییر می‌دهد. به‌این‌ترتیب كه فقدان جاذبه در فضا، مایع جاری در بطن‌های مغز را به سمت بالا رانده و باعث می‌شود تا حجم سه بطن از این بطن‌ها تا حدودی افزایش یابد.
پژوهشگران مغز 11 فضانورد مرد روس را قبل و بعد از یك سفر شش‌ماهه به فضا اسكن كردند تا به اثرات ناشی از حضور در فضای بدون جاذبه پی ببرند.
به هنگام بازگشت به زمین، حجم بطن‌های مغزی این فضانوردان به‌طور میانگین تا بیش از 11 درصد افزایش یافته بود تا بتواند مایع اضافی را در خود جای دهد.
این تیم تحقیقاتی همچنین به وجود ارتباطی میان حجم یكی از چهار بطن مغز و ضعف بینایی در این فضانوردان پی برد. هرچند هنوز به مدارك بیشتری برای تائید این مدعی نیاز است.
به گزارش دیلی میل، چیزی در حدود 30 درصد از فضانوردان حاضر در مأموریت‌های فضایی كوتاه‌مدت و 60 درصد از آن‌ها در مأموریت‌های بلندمدت، از مشكلات بینایی كه تا ماه‌ها پس از بازگشت به زمین ادامه دارد، شكایت می‌كنند.
علمی**9418** 1055