آزمايش تشخيص ژنتيك تالاسمي هفته دهم تا 12 بارداري انجام شود

اهواز - ايرنا - سرپرست مركز بهداشت خوزستان گفت: انجام به موقع آزمايش ژنتيك بر روي جنين در هفته دهم تا 12 بارداري، از راه هاي پيشگيري از تولد كودك مبتلا به بيماري تالاسمي ماژور است.

دكتر سيد مهدي حسيني زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در خصوص راه هاي پيشگيري از تولد كودك مبتلا به بيماري تالاسمي شديد بيان كرد:مهمترين اقدام انجام آزمايش خون از نظر تالاسمي و انجام مشاوره با تيم مشاوره ويژه تالاسمي مستقر در يكي از مراكز خدمات جامع سلامت در شهرستان محل سكونت پيش از هر اقدامي براي ازدواج است.
وي افزود: در صورت ازدواج ناقلان سالم (تالاسمي مينور)، راه هاي پيشگيري از تولد فرزند مبتلا به بيماري تالاسمي ماژور (كم خوني شديد) شامل انجام مشاوره ژنتيك پيش از بارداري و انجام به موقع آزمايش ژنتيك بر روي جنين در هر بارداري است.
وي با بيان اينكه آزمايش تشخيص ژنتيك پيش از تولد 2 مرحله است گفت:مرحله نخست مربوط به بررسي ژنتيكي زوج هاي ناقل سالم (تالاسمي مينور) است كه لازم است پيش از بارداري انجام شود.
سرپرست معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز بيان كرد: مرحله دوم آزمايش ژنتيك مربوط به بررسي ژنتيكي جنيني است كه براي زوجين ناقل سالم (تالاسمي مينور) الزامي است بنابراين در صورتي كه زوجين ناقل سالم تالاسمي قصد بچه دار شدن داشته باشند بايد در هفته 10 تا 12 هر بارداري آزمايش ژنتيك انجام دهند تا از مبتلا بودن و يا نبودن جنين خود به تالاسمي شديد (ماژور) مطمئن شوند.
وي اضافه كرد: بيماري بتا تالاسمي يك نوع كم خوني ارثي است كه از طريق پدر و مادر ناقل ژن به فرزند يا فرزندان منتقل مي شود كه شامل تالاسمي مينور و تالاسمي ماژور است و كسي كه براي ساخت گلبول قرمز خون، بر حسب تصادف ژن ناسالم پدر و ژن ناسالم مادر را دريافت كند به بيماري تالاسمي شديد (ماژور ) مبتلا خواهد شد.
حسيني زاده در خصوص علايم تالاسمي شديد يا ماژور گفت: كودك مبتلا به تالاسمي شديد تا حدود 6ماهگي سالم به نظر مي رسد اما به تدريج علايمي ازجمله كم خوني، رنگ پريدگي ، ضعف،
اختلال رشد، بزرگ شدن استخوان هاي سر وصورت، بزرگي كبد و طحال در بدن وي ظاهر مي شود.
وي بيان كرد: تزريق مستمر و مداوم خون و مصرف داروهاي دفع كننده آهن، مهمترين درمان اين بيماري است و در برخي موارد پيوند مغز استخوان به درمان دايم اين بيماري منجر شده است.
وي ادامه داد: تاكنون يك هزار و 820 نفر مبتلا به تالاسمي ماژور در خوزستان شناسايي شده اند.
3004/ 6037