۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
کد خبر 83307575
۰ نفر
مساحت خشكی تالاب ها 60 درصد كاهش یافت

مهاباد - ایرنا - مدیر دفتر اكوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینكه بارش های اخیر در كشور برای احیای تالاب ها بسیار حیاتی بود، گفت: بررسی تصاویر ماهواره ای نشان می دهد مساحت خشكی تالاب ها با 60 درصد كاهش از 55 به 22 درصد رسیده است.

مسعود باقرزاده كریمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیش از بارش ها 45 تالاب مهم كشور بین 10 تا 90 درصد خشك شده بود كه این میزان هم اكنون بسیار كمتر شده است.
وی اضافه كرد: هم اكنون بسیاری از تالاب های مهم كشور از جمله مهارلو، هورالعظیم و شادگان براثر این بارندگی ها به طور كامل احیا و آبگیری و میزان آب تالاب هامون نیز به 40 درصد رسیده است.
باقر زاده با بیان اینكه تالاب جازموریان نیز از 30 تا 40 درصد آب برخوردار شده است، بیان كرد: بر اثر این بارندگی ها تالاب های قم نیز كه به طور كامل خشك و كانون تولید گرد و غبار شده بود، احیا شده و شاهد حضور پرندگان نیز در این تالاب ها هستیم.
وی با بیان اینكه این بارش ها بیشترین تاثیر را بر روی دریاچه ارومیه گذاشته است، ادامه داد: میزان آب دریاچه ارومیه هم اكنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 2 میلیارد مترمكعب افزایش یافته و به بیش از چهار میلیارد مترمكعب رسیده است كه این امر باعث شده تا تراز آبی این دریاچه به یكهزار و 271 متر و 70 سانتی متر برسد.
مدیر دفتر اكوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از اتفاقات بسیار جالب و باارزش در افزایش حجم آب این دریاچه حل شدن نمك ها در عمق آن است كه براساس عمق سنجی های انجام شده این میزان به بیش از 30 سانتی متر رسیده است.
باقرزاده اظهار داشت: پیش از دولت تدبیر وامید، آب موجود در كشور برای بخش های شرب، كشاورزی و صنعت تخصیص می یافت اما در دولت یازدهم حقابه محیط زیست آن هم با اولویت دوم یعنی بعد از آب شرب تعیین شد كه نشان از آگاهی دولت نسبت به اهمیت حفظ محیط زیست دارد.
وی همچنین در خصوص برخی اخبار مبنی بر اختصاص اعتبار مربوط به احیای تالاب‌ها به مدیریت سیل در مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: این تصمیم درستی نیست زیرا تالاب‌ها در چنین شرایطی كه آب به آن‌ها وارد شده است، نیاز به مدیریت و اجرای برنامه‌های احیا دارند كه این اقدام می تواند لطمات جبران ناپذیری به روند این برنامه ها وارد ساخته و دوباره شرایط به وضعیت وخیم گذشته بازخواهد گشت.
به گزارش ایرنا هم اكنون 105 تالاب شناسنامه دار به مساحت سه میلیون هكتار در كشور وجود دارد كه از این تعداد 25 تالاب ارزش و معیارهای جهانی داشته و در سایت جهانی كنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.
تامین غذا، كنترل سیلاب و خشكسالی، جذب آلاینده ها، كنترل گرد و غبار، تامین آب، ارزش های فرهنگی، ذخیره كربن، پاكسازی هوا، تنوع زیستی، تعدیل خرده اقلیم ها و تفرج و گردشگری از جمله مزایای این زیست بوم های با ارزش است.
6185/2093