۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۶
کد خبر: 83307293
۰ نفر
ظریف: امروز نوبت دنیاست كه به تعهدات خود عمل كند

مسكو - ایرنا - وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد كه ایران به جهان نشان داده كه به تعهدات خود پایبند است وامروز نوبت دنیاست كه به تعهداتش در قبال تهران عمل كند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا از مسكو، محمد جواد ظریف پس از مراسم رونمایی از سردیس چهار تن از شعرای نامی ایران درمحل سفارت ایران درمسكو در جمع خبرنگاران افزود: نشان داده ایم كشوری كهن با صبر زیاد هستیم اما حاضریم برای حقوق خود مقاومت كنیم و امروز نوبت دنیا است كه به تعهد خود عمل كند.
وی افزود: من یقین دارم كه دولت روسیه در این زمینه پیشگام خواهد بود.
وزیر خارجه گفت: در طول یك سال گذشته جمهوری اسلامی ایران با نشان دادن صبر راهبردی در برابر تلاش های ایالات متحده آمریكا برای نابود كردن برجام، نشان داده كه همواره بر تعهدات بین المللی خود پایبند بوده است.
وی افزود: ایالات متحده نه تنها در یك سال گذشته ناقض قطعنامه شورای امنیت و برجام بوده بلكه تلاش كرده كشورهای دیگر دنیا را با فشار و قلدری و زورگویی وادار به نقض برجام و مهم تر از آن نقض قطعنامه شورای امنیت كند.
ظریف تصریح كرد:آخرین اقدام آمریكا در روز چهارم ماه می 2019، در واقع اجرای برجام را غیرممكن كرد و تلاش كرد با فشار و تهدید و قلدری از فعالیت های هسته ای كه در چارچوب برجام انجام می شد، مانع شود.
وی ادامه داد: یكی از این فعالیت ها انتقال آب سنگین و اورانیوم غنی شده ایران بود و امروز جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته كه در پاسخ به اقدام ایالات متحده و بی عملی كشورهای اروپایی عضو باقی مانده برجام، اقداماتی اتخاذ بكند كه برجام آن را مشروع می شمارد.
وی خاطرنشان كرد:این اقدام جمهوری اسلامی ایران یك فرصت شصت روزه رابرای اعضای باقی مانده برجام ارائه می كند كه بتوانند با تامین حقوق ایران در برجام، برجام را به حالت اولیه برگردانند.
وزیر خارجه گفت: اقدام ایران اقدام خارج از برجام نیست وبه معنای خروج از برجام نیست. بلكه اقدام ما برخلاف اقدام ایالات متحده كه نقض برجام و نقض قطعنامه 2231 است در چارچوب برجام می باشد.
وی یادآوری كرد:رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز نامه ای را به روسای كشورهای باقی مانده در برجام یعنی آقای پوتین، آقای شی جین پینگ، خانم مركل، خانم می و آقای مكرون ارسال كرد.
ظریف در ادامه سخنان خود خاطرنشان كرد:گرچه به لحاظ حقوقی نامه ای كه ما برای روسای 1+4 نوشتیم متحدالشكل است اما دیدگاه ما نسبت به اعضای مختلف 1+4 یكسان نیست.
وی افزود: ما شركایی كه در دوران های سخت در كنار ایران بودند را هیچگاه در كنار دیگران قرار نخواهیم داد.
ظریف تصریح كرد:حضور بنده همزمان با اعلام این اقدام جمهوری اسلامی ایران در مسكو نشان دهنده این است كه ما برای نقش روسیه در این زمینه و در استفاده از پنجره رو به بسته شدن دیپلماسی اهمیت ویژه ای قائل هستیم.
وی با بیان اینكه انتخاب ایران همواره گفت وگو است،اظهار داشت: ما ملت گفت وگو هستیم و تاریخ ما تاریخ گفت و گو است. ما بزرگانی همچون حافظ، سعدی، رودكی، فردوسی و مولوی داریم كه گفت وگو را در سالیان و قرنهای قبل نهادینه كرده و پیام ایرانیان را به جهان رسانده اند.
وی ادامه داد:ما پیرو مكتبی هستیم كه همگان را به گفت وگو دعوت می كند ولی در برابر زورگویی همواره ایستاده ایم.هفت هزار سال تاریخ شهرنشینی ما همین دوگانه گفت وگو و مقاومت شكل گرفته است.
وی تاكید كرد: امروز زمان گفت وگو و مهم تر از گفت وگو اقدام است.
ظریف خاطرنشان كرد: اعضای باقی مانده برجام تاكنون مواضع خوبی اتخاذ كرده اند امروز باید آمادگی این را پیدا كنند كه برای حفظ یك دستاورد مهم دیپلماتیك اقدام هم بكنند.آنچه كه ایران می خواهد هیچ چیزی بیشتر از حقوقش در برجام نیست. هیچ چیز بیشتر از آن نیست كه كشورهای باقی مانده عضو برجام چهار بار در سطح معاونین وزرا و وزیران در یك سال گذشته تعهد كرده اند.
ظریف گفت:هر زمان كه آنها به تعهداتشان عمل كنند همان زمان تمامی اقدامات ما به امروز بازخواهد گشت و به میزانی كه آمادگی داشته باشند به برجام متعهد بمانند ایران به همان میزان متعهد خواهد بود و نه بیشتر. ما به دنیا نشان دادیم كه متعهد به برجام هستیم.
وی افزود:ایران كشوری كهن با صبری زیاد است اما حاضریم برای حقوق خود مقاومت كنیم. نوبت دنیاست كه به تعهدش عمل كند من یقین دارم كه دولت روسیه در این زمینه پیشگام خواهد بود.
روپام ** 1346*