۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۱
کد خبر: 83307287
۰ نفر
محافظت از مغز در مقابل آلزایمر با تركیب نور درمانی و صوت ‌درمانی

تهران- ایرنا- مطالعات جدید نشان می‌دهد تركیب روش‌های نور درمانی و صوت درمانی از مغز در برابر اثرات مخرب آلزایمر محافظت می‌كند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال نیوز، در سال 2016 میلادی محققان دانشگاه MIT دریافتند تابش نور چشمك‌زن به چشم موش‌ها می‌تواند از انباشت پروتئین‌های سمی تاو و آمیلوئید در مغز جلوگیری كند و از این رو مانع از بروز آلزایمر شود. بر اساس مطالعات تجمع پروتئین‌های سمی در مغز مهمترین عامل بروز آلزایمر است.
نور درمانی نوعی موج مغزی به نام نوسان گاما را تقویت می‌كند،‌ این موج در بیماران مبتلا به آلزایمر مختل می‌شود.
محققان MIT به تازگی دریافتند كه تركیب نور درمانی و صوت درمانی در پیشگیری و درمان آلزایمر بسیار موثر است.
مطالعات همچنین نشان می دهد نور درمانی قادر به بهبود حافظه در موش‌هایی است كه بر اثر تغییرات ژنتیكی به آلزایمر مبتلا شدند و همچنین حافظه فضایی را در موش‌های مسنی كه به این بیماری مبتلا نبودند افزایش داد.
مطالعات جدید نشان می‌دهد تقویت نوسانات گاما ارتباط بین سلول‌های عصبی را بهبود می‌بخشد، التهاب را كاهش می‌دهد و از مرگ سلول‌های عصبی ناشی از آلزایمر در موش‌های ژنتیكی جلوگیری می‌كند. در ادامه مطالعات آمده است این روش درمانی علاوه بر سلول‌های عصبی بر سلول‌های ایمنی به نام میكروگلیا نیز اثرگذار است.
محققان در تلاشند تا با توسعه‌ روش‌های غیر تهاجمی از مغز در برابر اثرات ناشی از بیماری‌های انحطاط عصبی از جمله آلزایمر جلوگیری كنند.
بیماری پیشرونده آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است كه باعث اختلال در حافظه، تفكر و رفتار بیمار می شود.
بر اساس آمار مركز بین المللی آلزایمر، اكنون 46.8 میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال 2050 میلادی، به 131.5 میلیون نفر به ویژه در كشورهای در حال توسعه می رسد.
نتایج این مطالعه در نشریه Neuron منتشر شده است.
علمی **9259** 1055