۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
کد خبر 83307151
۰ نفر
رییس جهاد كشاورزی ری: تغذیه دام با گندم سبز ممنوع است

شهرری- ایرنا- رییس جهاد كشاورزی شهرستان ری گفت: تغذیه دام با گندم سبز (قصیل) برای تامین امنیت غذایی كشور در این شرایط خاص ممنوع است و با متخلفان برخورد خواهد شد.

محمد عباسی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به گرانی نهاده های دامی از جمله یونجه و جو اشاره كرد و اظهار داشت: افزایش قیمت نهاده های دامی باعث شده برخی از كشاورزی شهرستان ری از گندم سبز برای تغذیه دامهایشان استفاده كنند.
وی تصریح كرد: كشاورزانی كه از نهاده های تولید یارانه ای برای كشت گندم استفاده كرده اند، حق ندارند از گندم سبز برای تغذیه و پروار دامهایشان استفاده كنند.
عباسی با بیان اینكه استفاده از گندم سبز برای تغذیه دام فقط در اراضی دارای علف هرز و خوابیدگی گندم مجاز است، عنوان كرد: تاكنون گندم سبز 12 هكتار از اراضی كشاورزی شهرستان ری در بخش قلعه نو برای تغذیه دام استفاده شده است.
وی یادآور شد: جهاد كشاورزی شهرستان ری با كشاورزان از خوشه های گندم سالم برای تغذیه دام ها استفاده می كنند به شدت برخورد می كند.
به گزارش ایرنا، در كشت گندم و جو به صورت قصیل، وقتی دانه جو و گندم از مرحله شیری وارد مرحله خمیری می‌شود، محصول برداشت و به 2 صورت تازه ‌خوری و یا خرد شده و سیلو شده به مصرف دام می ‌رسد كه برای دام بسیار خوش‌خوراك است این روش امنیت غذایی را به خطر می اندازد و موجب كاهش تولید گندم در كشور می شود.
شهرستان ری با دارا بودن 28 هزار هكتار از اراضی كشاورزی استان تهران، سالانه در حدود 850 هزار تن محصولات كشاورزی و زراعی تولید می كند.
3218/6003